Terezko,
je to vážně skvělé, že prožíváš svoji radost býti matkou právě na tak skvělém místě, kde se právě nachazíš a za takových okolnostech, které ve svém článku popisuješ. Musí to být určtě skvělěj pocit. Přeji ti i do budoucna hodně překrásných chvil a méně nepříjemných zažitků v Čechách...
Jak Jana Z. tvrdi není to jen Abu-Dhabi, kde se k dětem chovají hezky. Ale takových míst, kde je dětem umožněno bezstarostnější dětsví je především v Evropě ještě málo. Možná, že článek Terezky by mohl být podnětem k několika občanskám aktivitám v Čechách. Je to hezké si představit společnost, kde jsou děti neoficiálním božstvem, než např. přítěží...Více zajímavějších kometářů k pocitům býti rodičem nemohu napsat, protože děti zatím ještě nemám.
Madlo a Tano,
důvod, proč svůj příspěvek píšu, jsou vaše následující kometáře Madly z 1.3.2002 21:10:40 "rozrustaji se aby uplne zaplavili Zemi!" a komentář Tany z 3.3.2002 3:26:54...
Zaujalo mě, jak se z interkulturní diskuze o výchově dětí ve světě, stala diskuze o světových interkulturních vztazích...
Z pracovních důvodů jsem tzv. "frequent New York flyer". V New Yorku mám hodně přátel. Kdykoliv do New Yorku přijedu, tak se tam cítím být vítán. Žil jsem několik let v Izraeli a muslimský svět jsem také poznal podrobněji, než kdokoliv v Evropě nebo v USA. To co se stalo 11.září je určitě velká tragédie. Samozřejmně, že osobně odsuzuji jakýkoliv teroristický útok, ať už je proveden kýmkoliv a kdekoliv.
Bohužel se mi osobně přící napsat o jakékoliv demografické skupině lidí, že "se jen rozmnožují, aby zaplavili svět". K tomuto tvrzení je milá Madlo potřeba opravdu velká dávka ignorace, určitého "extremismu" a pak už jen lidské blbosti. A tak Madlo mi řekni upřímně, už jsi někdy vůbec uvažovala nad tím, proč se zrovna muslimové žijící v USA za Američany nepovažují? Proč se na vás dívají jak na na "nevěřící", jak píše v jednom svém příspěkvu Tana?
Co když americká společnost vnímá, porovnává a ignoruje muslimy stejným primitivním způsobem, přesně tak, jak popisovala Tana v jednom svém příspěkvu svůj zážitek z oslavy ramadanu? Stejně jako v naší společnosti nepatří 90% celé muslimské průměrné populace k intelektuálním spolkům. Průměrná muslimská rodina, která nepatří k univezitní elitě a slaví svůj ramadán v Americe, má právo vnímat svět stejně primitivně jako vy dvě Skoro-Američanky Madlo a Tano. Tak co vlastně Madlo a Tano od průměrné muslimské populace očekáváte? Intelektuální eseje o jednotlivých kapitolách Koránu? Vaši muslimští sousedi kroutí zase hlavou nad váma, když vy 24.prosince zapalujete svíčky na vašem stromečku a zpíváte "Holy night, silent night..." Ale v podstě máš Tano pravdu, z hlediska sousedských vztahů muslimský ramadán obnáší o 29 dní více hluku a rámusu, než jednodení křesťanské vánoce...
A pak mi Tano ještě prosím prozraď, jak se má podle tvého takový muslim stát pravým Američanem v zemi, ve které se většina populace domnívá stejně jako ty ve svém příspěvku z 3.3.2002 3:26:54, že celý západní svět je křesťanský? Jak se mají stát Američany z celého srdce v zemi, kde je jim každý den předžvýkáváno, že jedině anglo-saská křesťanská populace je ta jedině pravá „americká cesta“ za americkým snem? A co ty Tano? Už jsi se stala 100% Američankou? Přestala jsi tedy vařit doma knedlíky a sekanou, ale úspěšně jsi začala aplikovat vaření spare-ribs, muffins a bacon with eggs?
Ta jednoduchá představa, že USA jsou ti hodní a zbytek nekřesťanského světa jsou ti zlí, se nedá jednoduše vybarvit barvama jako je bílá a černá. I když je v USA oficiálně demokracie, tak je si třeba připomenout, že v USA ještě legálně a úspěšně aguje Ku-Klux-Clan, Society for White Power a dokonce i American Nazi Party. Členové Society for White Power v USA jsou dokonce kdykoliv ochotní bránit zájmy křesťanské a jenom bílé polulace se zbraní v ruce. Stejně tak je ochotno několik muslimů v arabském světě bránit islám se zbraní v ruce. Tak co je horší? Ozbrojený boj za bílý rasismus nebo islámský jihad?
To se stalo 11.září v New Yorku nebyl útok jen proti křesťanskému světu od celého arabského světa. Byl to útok muslimské extremistické menšiny, která je proti komukoliv, kdo vede odlišný život od jejich extremního výkladu koránu, takže i proti muslimům žijící spokojený a sekulerní život v Americe. Ve World Trade Center bylo i hodně splupracovníků Saudských investičních firem takže i muslimové.
Tak samozřejmně, že většina Američanů není tak extremistických jako členové spolků popsaných v minulém odstavci. Stejně tak asi většina muslimské populace asi mezi extremisty patřit nebude. CNN se snaží získat kvóty diváků. Takže to co vidíme každý den v televizi v reportážích o agresivním islámu asi k všednímu dnu průmerné muslimské rodiny, žijící navíc v Americe asi patřit nebude. Nějak se mi příčí představa, že by každý muslim v Americe balil svým dětem do školní brašny samopal Kalashnikov místo svačiny.
Slavit ramadan není část "jihadu", stejně jako oslava vánoc asi nebude částí křižácké války. A plno shiitských muslimů, kteří žijí už v druhé nebo třetí generaci v USA utíkalo kdysi z Iránu v době islámské revoluce před režimem pana Chomeiniho za stejně dramatických podmínek jako utíkalo kdysi plno emigrantů z bývalého socialistického bloku. Takže prožili i ten agresivní islám na vlastní kůži.
Dokonce vám Tano a Madlo můžu prozradit, že po 11.září se plno muslimských obcí ve Francii a Německu od toho teroristického útoku distancovalo. A nejem to. Spolu s křesťanskýmy spolky pořádají večírky porozumnění, vzájemného poznání a vzájemné tolerance. Mešity bývají přes den otevřeny. Jak křesťané mají možnost poznat islám, tak muslimští taťkové posílali své děcka do křesťanských kostelů, aby poznaly jak křesťané slaví vánoce. Tato otevřenost není v muslimském světě pravidlem a určitě tito mírnější muslimové jsou menšinou. Ale existují i tak a CNN o nich dosud žádnou reportáž nazveřejnila.
Tano v jiném příspěvku docela primitivně nabádáš Mílu, aby si prý opravila své vědomosti o historii USA, co se týče masakru na indiánech. Navrhuji, abychom si tedy vědomosti osvěžili všichni společně. Jako základ si může klidně zvolit jakýkoliv history kurs jakékoliv amrické colledge. Takže např.: http://campus.northpark.edu/history/webchron/USA/USA.html
Tam se dočteme následující zajímavosti.
1776: The Declaration of Independence. Neboli deklarace nezávislosti a tím i založení USA.
1823: The Monroe dotcrine. Pan Monroe prosadil velké omezení immigrantů z Evropy. Známý Immigration Office začal fungovat právě v tomto roce. Takže nejpozději po tomto roce a ještě před érou divokého západu vyvražďovali Indiány výhradně američtí občané.
1830s: The Second Great Awakening. Druhé velké probuzení. Oficiální dotkrína americké vlády pro dobytí nových koloníí na Americkém kontinentě a zakládání dalších států amerických, i když nebezpečí francouzských a britských kolonialstů bylo už dávno pryč.
1831-1838: The Trail of Tears. Tisíce indiánů bylo násilně a pod ozbrojeným „dohledem“ kavalérie americké armády doslova deportováno z jižních států do Oklahomy a to určitě ne za dnešních nám známých humanitárních podmínek.
1876: Battle of Little Bighorn. No comment.
Bohužel Mílo máš poněkud zkreslenou domněnku, že se Američané nezabývají svým barbarstím. Stačí se mrknout na různé eseje právě na http://campus.northpark.edu/history/
Jestli Tano a Madlo máte problémy si ztotožnit různá barbarství, o kterých mluví Míla, tak stačí jen nahlednout do učebnic dějin USA, i do těch pravých amerických. Samozřejmě, že dějiny USA nejsou jen jedno veliké barbarství. Ale jen pro zajímavost jen několik dat:
Když už jsme byli u masakrů na Indiánech, tak si můžeme připomenout i následující okolnosti. Např., že Thomas Jefferson, který napsal základy americké ústavy ve Declaration of Independence, kde se zaručoval, že každá osoba si je rovna, osobně vlastnil několik otroků afrického původu.
Obchod s otroky byl oficielně v USA ukončen asi 100 let po deklaraci nezávislosti.
1882 se čínským přistěhovalcům odepírala občanská práva. Takže Chinese Exclusion Act vytvořil jakýsi apartheid.
Tento apartheid fungoval i do konce sedmdesátých let na američanech afro-původu.
Založení Ku-klux-Clanu z 1868 si nemusíme přípomínat, jako že i Američani afro-původu nesměli ještě v letech 1880 až 1890 volit.
Ještě v padesátých letech minulého století nesměli Američané afro-původu studovat na univerzitě v Alabamě.
1956 byla Montgomery zatčena policijí černoška za to, že si v autobuse sedla na místo pro bílé.
Ještě v šedesátých letech Martin Luther oprávněně protestoval, za to, že Američani Afro-původu bojují ve Vietnamu za práva, která jim jsou v doma v USA systematicky odepřena.
Od 1940 do 1970 mohl být kterýkoliv občan USA odsouzen k několika letům vězení za takzvané „komunistické pikle“. Nejvíc to postihlo umělce. Nejprominentnější obět byl i sám Charlie Chaplin, který propagoval během druhé světové války nejen otevření druhé fronty proti Německu ale i finanční pomoc Rusku. Byl z USA deportován a svůj život dožil spokojeně ve Švýcarsku. Woody Allen si dělal z těchto praktik americké vlády legraci ve svém filmu „Black List“.
1977 byl v San Francisku zastřelen Harvey Milk, první oficielně známí gayský politik nějakým křesťanským fanatikem. Při soudu se dva muslimští členové poroty „jury“ vyslovili pro odsouzení vraha, zatímco zbytek křesťanské a bílé poroty toho fanatika od rosudku osvobodilo. Asi byla pro ně skutečnost, že je někdo homosexuál mnohem horší, než vražda na lidské bytosti.
Pak máme i několik amerických barbarství v mezinárodní plitice USA. Svrhnutí atomových zbraní na Hiroshimu a Nagasaki. Skutečnost, že v Nagasaki se nalézal zajatecký tábor v Japosnku žijících cizinců a mezi nima asi 100000 Američanů, kteří při výbuchu zahynuli, se na amerických školách asi moc neučí.
Válka v Korei a ve Vietnamu. Jasně musel se podporovat boj proti komunismu. Ale musely se při tom podporovat i různé diktátorské režimy např. I v jižní Americe, které potlačovaly lidská práva ještě mnohem drastičtěji, než se stávalo v socialistickém bloku?
Samozřejmě, že muslimský svět nenávidí USA od dob války Iran proti Irák. V době, ještě než Sadaam Hussein přepadl Kuwait válčil proti Iránu. A USA dodávala zbraně na obě strany. Jak se říká, že když si děti hrají doma, tak nezlobí v mezinárodní politice.
Nejlépe je to vidět v docela novém americkém filmu „Black Hawk down“ „Černý jestřáb sestřelen“, který dokonale dokumentuje blbost USA na půdě mezinárodní politiky.
O barbarství na sektoru financí USA v mezinárodním trhu nemusíme asi nic říkat. Např. nesmyslné rozvojové pomoci státům třetího světa, znemožnění přístupu produktů ze zemi třetího světa na americký trh (např. Počítače vyráběné v Brazílii), až po bojkot západo-evropských produktů na americkém trhu pomocí přemrštěných celních poplatků USA před nedávnem.
Např. v Abu Dhabi nabízí vláda UAE obchodní existenci pro firmy ze světa na dalších dvacet let a to prosím ještě bez jakýchkoliv daňových poplatků. Víza dají hned. A nedělají s tím takové opletačky jako na konzulátě USA.
Tano, když tedy v USA žiješ, tak si aspoň prosím přečti knížku od Hugh Brogan „The Penguin history of the United States of America“. Tuto knihu si musí přečíst každý 13letý Američan ve škole. Snad ještě, než obdržíš americké občansví, by jsi se měla dějinama své vlastně už nynější vlasti seznámit. A nebo se raději nevzdělávej a žij si „svůj americký“ život plný povrchnosti, shoppingu a baseballu.
Hodně štěstí.
Frantisek
Předchozí