| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Světový týden kojení 1. - 7. 8. 2006

Tak takhle prosím ne... Pokud se kdo holdá ohánt statistikami a metat tu více než sty úmrtí dětí, tak bych ráda uvedla sattistiky veskrzeaktuální a pravdivé... Čerpám z
http://aktualne.centrum.cz/zdravi/zdravi-a-rodina/clanek.phtml?id=208310
----------------------------------------------------------------------
Do jednoho roku po narození zemřelo loni v Česku 348 dětí z celkového počtu 102.211 živě narozených.
V prvním týdnu života zemřelo 116 miminek. Kojenecká úmrtnost se tak dostala na historické minimum 3,4 promile a Česká republika dosáhla v časné kojenecké úmrtnosti do sedmi dnů druhé nejnižší hodnoty v Evropě.
Lépe je na tom už jen Island. V celkové kojenecké úmrtnosti do jednoho roku života se ČR řadí po bok vyspělých zemí. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky.
V roce 2005 zemřeli zhruba tři novorozenci z tisíce narozených dětí. Na počátku 50. let to bylo 65 až 50 dětí, v první polovině 70. let se jejich počet pohyboval kolem deseti.
Více než v polovině případů smrti dětí v prvním roce života byly loni příčinami úmrtí některé stavy vzniklé v perinatálním období vývoje. To je období od 28. týdne těhotenství do konce 7. dne života novorozence.
Téměř čtvrtina dětí podlehla vrozeným vadám a deformacím, nečastěji šlo o vrozené vady oběhové soustavy.
Na poranění, otravy a jiné následky vnějších příčin zemřelo loni v Česku 23 dětí ve věku do jednoho roku.
-------------------------------------------------------------------------
Stalo se jistě X-krát a to zejména zahraničí, že se v mléce mohlo něco namnožit. Zejména v zemích, kde je vyšší chudoba a nedostatek např. ledniček a prostředků k důkladné sterilizaci. Věřím, že pokud k případu gastrointestinální infekce dojde, je to většinou problém matky. Je třeba zachovávat důkladnou čistotu, vše převařovat (a setkala jsem se s matkami, které suverénně dávaly 6-timěsíčnímu děcku nepřevařenou vodu přímo z pet lahve). Je třeba neohřívat již jednou použité mléko. Nevytvářet zásoby namíchaného mléka. Pokud je to nezbytně třeba, pak lze mléko rozmíchat ve studené převařené vodě a v lednici takto připravená dávka vydrží maximálně několik hodin. Osobně věřím, že je problém i v lahvích. Přiznávám, jsem zaujatá proti veškerým plastovým a používám výhradně skleněné lahve. Respektive plastové lahvičky jsou OK v případě, že byly vysterilizovány těsně před použitím. Syn má takovou poruchu imunity, že ho nemůžu pustit ani z kočárku, nesmí být samozřejmě v kontaktu s cizími dětmi, do 10 měsíclů věku vykazoval nezjistitelné hodnoty IgA (tj. velmi nízká slizniční imunita) atd...a přesto jediná střevní infekce, která ho postihla, byla ta, kterou získal ode mne intrauterinně. Pořizovati miminku Klebsiellu vřele nedoporučuji. Nicméně - toliko k tomu, že při zachování základních hygienických návyků věřím, že UM není problém. Pro nervoznější matky (asi jako já) lze doporučit občasné podávní probiotických bakterií (u nás denně kapsle Lacidophilu přímo do mléka).
Jinak střevní potíže malých dětí jsouo bvykle virového původu a o rotaviru či adenoviru z mléka jsem ještě nečetla - a mezinárodní databáze Pubmed či Medline nic nevyhledala...
No nic - tohle už mi přijde jako hrubé zastrašování. Informace by měly být věrohodné a vyvážené, že... nicméně je fakt, že u MM není potřeba žádná láhev, savička, sterizilátor atd. To je nepochybné. Kojení zdar.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.