To je kvůli vápníku. Aby nevypadaly zuby a i ve stáří držely pohromadě kosti. Kráva se dožívá nižšího věku než žena, i když náhodou umře přirozenou smrtí ve stáří. Někdo kravské mléko nesnáší, existuje alergie na jeho bílkovinu a potom alerie na mléčné cukry. V druhém případě nedělá problém mléko zakysané v prvním cokoliv z mléka.
Je pravda, že v přírodě dospělá zvířata mléko nepijí. Je to tím, že se k němu nedostanou. Býložravci navíc mléko nemohou strávit, mezi lidským a kravským trávením je zásadní rozdíl. Ostatní savci mléko pijí, když ho někde dobudou, viz kočka. Je to pro ně výhodný zdroj bílkovin. Lidé v nerozvojových zemích jedí bílkovin spíš nadbytek, pokud jedí maso, což pak mj. ničí ledviny.
Pro kojení jako takové není nutné pít kravské mléko, aby se tvořilo mateřské. To se normálně tvoří podle toho, kolik vypije kojené dítě, i když matka třeba hladoví, mléko se tvoří z jejích rezerv a až když není nikde nic odejde i laktace.
Problémy s deficitem vápníku se projeví až se zpožděním, proto to vypadá, že když ho nepřijímáme, ničemu to nevadí, ale není to tak.
Vápník z jiných zrojů se lidskému organismu získává hůř a méně efektivně. Co se týče "přirozenosti", nevím proč se pití mléka někdy považuje za méně přirozené, než např. pojídání drceného vápence z Dolomitů. Vsadila bych kabát, že člověk doby kamenné vápenec neokusoval, ale mléko ze zvířat pil.
Je to otázka spíš filozofická, než biologická. Biologická odpověď je evidentní. Světový názor má každý jiný:).
Předchozí