S reakcí pana Pavla příliš nesouhlasím. Jako včelař mám zkušenosti, jak včely reagují. Jedny včely mohou a často mívají geneticky vyšlechtěné vlastnosti - mírnost, a k těm pak lze chodit bez ochraných pomůcek. Jiné nejčastěji divoké ty šlechtěné vlastnosti nemají a chovají se přirozeně a tudíž razantně brání své obydlí.
Pokud se nejedná o stovky bodnutí tak u zdravý člověk není bodnutím včely ohrožen. V případě silné alergie může po jednom bodnutí přijít anafalyktický šok a následně smrt. Ta alergie může přijít samozřejmě až po určité době, kdy se organismus senzibiluje.
Všem maminkám bych ale doporučil v podobném případě maximální klid. Včely, vosy, sršně (v okolí svého hnízda) reagují tím více, čím více je budete dráždit prudkými pohyby. Správným postupem by bylo co nejrychleji opustit místo, kde se včely cítí doma, místo, které si brání, dobré je co nejdříve snížit výšku své postavy a HLAVNĚ NEOHÁNĚT SE - to možná funguje na komáry, mouchy, možná i vosy, včely a sršně mimo své teritorium, které hledají potravu ale nikoli včely vosy sršně jako vojáky chránící si své území - ti akorát přesně vědí na koho mají útočit! Být trochu při úprku přikrčený - včely útočí na nejvyšší bod, když splynete s krajinou, budou vás ignorovat (pokud je samozřejmě už nemáte v kožichu). Poslední potvůrky co se budou držet v oblečení bych pak na vzdáleném místě rychle rozmázl a to tak, aby nestihly bodnout. Popřípadě svlékl i s oblečením. Včely ve vlasech též rychlým plácnutím zpacifikovat - nestihnou bodnout.
Pak okamžitě prohlédnout tělo, a nehtem odstranit žihadla z ran, protože spolu s žihadlem je spojený jedový váček, který dál pumpuje do rány jed ještě několik minut. Čím déle se nechá, tím více jedu do rány pronikne. Na včelí bodnutí pomáhá přikládat rokrojenou cibuli- nepálí to, a šťáva zřejmě tlumí účinky jedu. Při podezření na alergickou reakci otok celého těla, vyrážka, lepší kontaktovat lékaře stejně jako v případě bodnutí do oblasti krku, kde by otok mohl vést k udušení.
Předchozí