| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Rodila jsem v Německu a doma

Pane doktore, zdravím :-)

Nevím proč, ale mám neodbytný pocit, že vy porodní dům považujete za něco jako jeskyni, kam se žena za pomoci nejzkušenější báby z vesnice uchýlí porodit... :-) Ale ono je to trošku jinak:

- v PD většinou pracuje parta samostatných porodních asistentek (u nás se za takovou považuje asistentka, která po škole získala několikaletou praxi na porodním sále, navíc je v jejím vlastním zájmu, aby byla registrovaná - u zdravotních sester to znamená, že za určité období odpracují určitý počet hodin v oboru a nazbírají určitý počet bodů za aktivní či pasivní účast na přednáškách a publikační činnost. Pokud tyto podmínky nesplní, musí předstoupit před zkušební komisy a prokázat dostatečné znalosti před ní - předpokládám, že u asistentek by to mělo fungovat na stejném či obdobném principu), které spolupracují s lékařem
- péče probíhá dle doporučení WHO a EU
- asistentky samozřejmě sledují ženu během těhotenství, včetně patřičných vyšetření krve, moči či odeslání na ultrazvuk, vyhledávají komplikace a v jejich případě odesílají ženy na specialní vyšetření (mimochodem, tenhle typ péče si v zahraničí - např. státy, o kterých jsem psala: Holandsko, Německo, Anglie - žena může zvolit, i když chce rodit v nemocnici. Je to i požadavek EU na členské státy, aby asistentkám primární péči umožnily.)
- z předchozího bodu vyplývá, že asistentky spolupracují i s laboratořemi
- nepamatuji si přesná čísla, ale zhruba necelá polovina žen, které by v PD chtěly rodit, přísným výběrem neprojde (ten údaj se tuším týkal porodních domů v Evropě jako celkového průměru)
- žena během porodu v PD samozřejmě bývá sledována i po zdravotní stránce, bývá vedena patřičná zdravotní dokumentace, bývají k dispozici přístroje, které sledují ozvy dítěte, aniž by k nim žena musela připoutána. Mimochodem, dle WHO je klasické CTG zbytečně omezující. Dokonce je žena sledována intenzivněji, než v klasické velké porodnici, alespoň pokud mohu soudit dle svých zkušeností. Asistentka je totiž ženě plně k dispozici, je s ní, pomáhá jí, sleduje její reakce a postup porodu. Mne na půl hodiny napíchli na monitor, no a potom si mě dalších třiapůl hodiny nikdo nevšimnul. Tlak mi změřili pouze při příjmu, těch dalších sedm hodin nikoho nezajímal, a po porodu už vůbec ne.
- PD bývají vybaveny pro řešení některých obtíží, např. je možné v nich provést klešťový porod, samozřejmě jsou k dispozici léky. Pokud něco ukazuje na to, že by mohly nastat komplikace, které nejsou v podmínkách PD řešitelné, dochází k převozu do nemocnice - pokud mě paměť neklame, před rokem na konferenci o PD padlo číslo 7% , což ovšem neznamená, že 7% žen bylo v ohrožení života, ke komplikaci nakonec ani nemusí dojít, převáží se i "pro jistotu" nebo prostě proto, že žena potřebuje třeba epidurál. (as. Štromerová by ráda založila PD přímo v areálu nemocnice - to vidím jako velké plus). Rozhodně se nečeká, až k rozvoji komplikací dojde, takže je velký předpoklad, že převoz proběhne včas. Samozřejmě, může se vyskytnout nějaká vzácná komplikace, která je v daných podmínkách neřešitelná. Nicméně žena je tvor s fungujícím mozkem, takže sama dokáže vyhodnotit, zda je to pro ni velké riziko či ne. (Příklad z mého porodu - lékařka mi zakázala pít, protože dle ní se jednalo o vysoce rizikovou činnost vedoucí k smrti. Já i přesto potají pila a dokonce uždibovala kousek čokolády, protože jsem to riziko tak velké neviděla.)
- některé PD nemají vlastní personál, žena si tam vodí svého lékaře


Váš případ s chřipkou plně zapadá do příkaldu s PD - tam taky ženy rodí, podle toho, jak se cítí a pro jistotu jsou sledovány, zda je opravdu vše OK. Mezitím co "klasický přístup" v první řadě dá na přístroje, a to ostatní není zas až tak důležité. Čili je to jako kdybyste šel s chřipkou do nemocnice, nebo ještě lépe - na ARO. Kdyby se u vás náhodou rozvinuly nějaké komplikace, aby se lékaři nemuseli zbytečně zorientovávat v tom, co vám je, prostě aby vývoj případných problémů mohli sledovat už od začátku. Uzávám, že případná rizika vás nejspíš nepotkají, rizikovou skupinou bývají spíš malé děti (dehrydatace, febrilní křeče) či staré osoby, ale jistota je jistota :-)))

Jinak info o porodních domech se dá najít na:
http://www.porodnidum.cz
http://www.rodina.cz/cap
http://www.maternita.sk

nebo existují i přímo stránky fungujících porodních domů, z hlavy dám odkaz na porodní dům ve Vídni a rozcestník pro berlínské porodní domy:

http://www.geburtshaus.at
http://www.berliner-geburtshaeuser.de

Hezký den S.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.