Renata žije v Německu a své první dítě chtěla porodit v nemocnici, nejlépe “bezbolestně” císařským řezem. Nakonec se však rozhodla pro porod doma.
Renato, než se začneme bavit o tom, jak těhotenství a porod v tvém případě probíhaly, nedá mi, abych se tě nezeptala - jak se stalo, že jsi tak radikálně změnila názor?
Když jsem otěhotněla, tak mě myšlenka porodu doma nebo péče porodní asistentky v žádném případě nenapadla. Asi proto, že jsem o tom nikdy neslyšela... Měla jsem strach, co všechno mě čeká a byla jsem přesvědčená, že porodím císařským řezem na přání. Ale dozvěděla jsem se, že v Německu nemusím v těhotenství navštěvovat lékaře, může mě navštěvovat Hebamme doma. Rozhodla jsem se, že to zkusím a nelitovala jsem. Kromě jiného mi vysvětlila, proč by mohli nastat nějaké komplikace při anebo po porodu. Možná, že si ani spousta maminek neuvědomuje, že samotný epidurál a různé utišující prostředky mohou ty problémy vyvolat. A já si postupem času uvědomila - proč? Proč zasahovat do něčeho, co může přijít normální cestou...
V Čechách jsem slyšela názor, že péče porodní asistentky při porodu doma je drahá, že si ji žena musí platit z vlastní kapsy. Jak to bylo v tvém případě?
Jelikož jsem vdaná za Němce, tak jsem automaticky pojištěná u svého manžela (což je většina žen). Samozřejmě existují i jiné formy pojišťoven, ale o těch já moc nevím. Pokud budu trávit pobyt v nemocnici, je jedno s čímkoli, tak se platí za pobyt na den 16 DM (např. za jídlo - člověk si může vybrat ze tří druhů jídel), jinak je vše hrazené pojišťovnou. Něco jiného však je, když někdo žádá nadstandard. Ještě jsem však nikdy od nikoho neslyšela, že by musel platit porod. Porodní asistentka je také proplácená zdravotní pojišťovnou, zrovna tak jako veškerá vyšetření včetně ultrazvuku. Zdarma je návštěva těhotenského kurzu, dokonce tu jsou i plovárny, které smí navštěvovat jenom nastávající maminky. Ty se ale platí, asi 4 DM. Rovněž poporodní péče je zdarma. Dokonce jsem se dozvěděla, že po dobu jednoho roku mi může docházet výpomoc na péči o dítě.
Jak péče porodní asistentky v době těhotenství probíhala?
Byla jsem ve čtvrtém měsíci, když jsem celá nervózní doma čekala na svou Hebamme. Přijela přesně na čas, byla u mne dvě hodiny a já začala chápat, jaký je rozdíl mezi domácím prostředím a nemocnicí.Udělala mi veškerá vyšetření, co mi dělal pan doktor, s tím rozdílem, že byla celé dvě hodiny jen a jen pro mne a já se mohla ptát na vše, co mám na srdci. Pro případ, že bych měla ještě nějaké otázky, jsem na ni dostala veškerá telefonní čísla a dohodly jsme se na dalším termínu. Její návštěvy byly velice příjemné a osobní. Dozvídala jsem se, co všechno může nastat za komplikace, jak na porodním sále, tak i doma. Učila jsem se správně dýchat, cvičit na balónu, masáže, jak správně dbát o své tělo. Mezitím jsem dvakrát navštívila lékaře, který mi udělal ultrazvuk. Poloha miminka byla v pořádku, tak jak mi Hebamme řekla i bez ultrazvuku, a já čekala na svůj termín. Asi měsíc před termínem mi začala Hebamme dělat akupunkturu, která pomáhá na otevření děložního hrdla. Nepomáhá od bolesti, ale měla by urychlit porod cca o dvě hodiny. A je taky hrazená zdravotní pojišťovnou. Poslední měsíc mě Hebamme navštěvovala jednou týdně - kontroly moči, srdečních akcí miminka (přístroj měla vždy s sebou), tlaku, váhy, poloha miminka atd.
Slyšela jsem názor, že budou-li u nás zavedeny porody doma, bude se asistentka snažit přesvědčit ženu, aby rodila doma s ní a ne v nemocnici s lékařem...
Tady péče porodní asistentky neznamená, že musím rodit doma. Hebamme mě může doprovázet a odrodit i v nemocnici, to ale nejde u všech a je dobré se předem domluvit.
Ty jsi se teprve během posledního měsíce rozhodla, že by jsi mohla porodit doma, do té doby jsi se připravovala na porod v nemocnici. Můžeš mi říct, jaké jsou německé porodnice?
Nemocnice jsou tady velice moderně vybavené, porodní sál vypadá jako pokoj a nemá nic společného s nemocničním prostředím. V každé nemocnici je možnost porodu ve vaně do vody a vypadá to tam také velice útulně. V průběhu těhotenství má nastávající maminka možnost navštívit jakoukoli nemocnici a podívat se, jak tam vše vypadá a probíhá. Při porodu mohu mít na porodním sále kohokoliv, aniž by po mně někdo požadoval peníze, je to zcela normální. Dokonce znám rodinu z Turecka, která byla u porodu skoro celá - žádný problém.
Tvoje Hebamme v nemocnici pracovala. Co by se stalo, kdybys začala rodit, chtěla porodit doma, ale ona zrovna měla službu?
Tak to byla jedna z mých otázek - jak to dělá, když má službu v nemocnici a mě by začal porod doma a potřebovala jsem ji. Jednoduše. Pracuje na živnosťák, takže může kdykoliv nemocnici opustit a vždy se najde někdo, kdo ji zaskočí. Do deseti minut může být u tebe... Jinak v okruhu porodních asistentek, co jsem já poznala, pracují na živnosťák všechny.
Opravdu to k porodu takhle rychle stihla? Jak vůbec takový porod doma probíhá?
Ve středu 24.10. 2001 odpoledne jsem začala mít divný pocit, že to nebude dlouho trvat, ale bolesti žádné. Zavolala jsem kamarádce, jestli nechce přijít na kafe a pokecat. Byla u mne do sedmi a večer a já zjistila, že trochu krvácím, tak jsem zavolala Hebamme, která opravdu během deseti minut přijela a vše zkontrolovala. Vše bylo OK a říkala, že už se to blíží, ale ještě je čas. Po půlnoci jsem si šla lehnout, ale musela jsem zase vstát, protože mi odtekla plodová voda a já věděla, že musím zavolat Hebamme a Sussane - to je manželova sestřenice, taky Hebamme. Byla jsem velice klidná, což mě překvapilo. Hebamme přijela v jednu ráno, tak jako Sussane a manžela jsem poslala zatím spát. Nejdřív jsem udělala všem čaj a vyndala zákusky, potom mě asistentka zkontrolovala. Byla jsem otevřená na dva centimetry, ale kontrakce jsem neměla žádné. Tak jsem seděla na gauči, v nohách akupunkturu, miminko kontrolované, zda dobře bije srdíčko a dobře se mu dýchá a pusu plnou jídla. Každou půlhodinu mě Hebamme kontrolovala, jak se otevírám a já se smála, že mě nic nebolí. Hebamme říkala, že až přijdou kontrakce, tak se smát nebudu. Přišly ve čtyři ráno, ale humor jsem neztratila. Nebylo to tak hrozné a já byla zabrána taktikou správného dýchání a masírováním zad Sussane. Potom jsem se rozhodla, že bych ráda do vany, ale dlouho jsem tam nebyla. Nebavilo mě to, tak snad příště. Musím napsat, že i po dobu, kterou jsem byla ve vaně, byly ozvy srdíčka kontrolovány. Když jsem z vany vylezla, tak jsem měla pocit, že musím tlačit. Probudila jsem manžela, lehla si na gauč a na čtyři zatlačení jsem porodila Jonáška. V 5:39, váha 3350 g, délka 51 cm, hlavička 35 cm. A to bez nástřihu, roztrhnutí, vyholení a klystýru!!! Byl to můj nejkrásnější zážitek... Jonáška jsem měla hned po porodu na mém břiše, pupeční šňůra byla přestřihnutá asi po dvaceti minutách. Dvě hodiny po porodu jsem ležela, potom jsem se šla vykoupat. Hebamme se mnou zůstala až do čtyř odpoledne a po dobu jednoho měsíce mě navštěvovala a učila, co a jak.
V odborném tisku jsem četla názor jednoho lékaře, který oprášil lékařské knihy svého mládí a tvrdil, že porod doma je nákladný už z toho důvodu, protože tyto učebnice doporučují, aby si žena pořídila speciální postel, ani vysokou ani nízkou, ani tvrdou ani měkkou, zkrátka nejlépe speciální porodní lůžko za 60 000 až půl milionu. Navíc je prý potřeba pokoj, kde bude žena rodit, celý vydesinfikovat a vystěhovat z něj veškerý nábytek včetně koberců...
Myslím, že to je pěkná blbost. Že bych musela desinfikovat gauč nebo obývák, tak na to si teda nevzpomínám. A speciální postel jsem taky nepotřebovala, každá žena si zvolí polohu, která jí vyhovuje. Já si zvolila polohu na gauči vleže na boku, moji levou nohu jsem měla pokrčenou ve vzduchu. Nevím, zda v Čechách lékaři porod ukazují - tady má Hebamme panenku a kostru pánve a přesně ukazuje tři fáze vypuzování. Miminko se svým způsobem třikrát otáčí, než vyleze. Říká se, že jedna z nejhorších poloh je vleže na zádech - i když pro lékaře je to snazší, protože jim miminko vyleze tam, kam zrovna potřebují. Taky se říká, že dobrá je i poloha na hokru (nízká stolička), i když to někdo pojmenoval moderní technikou, což je blbost. Vždyť ženy tuhle polohu využívaly již před stovkami let.
Jak jste byly připraveny na případ komplikací? Čekala před barákem sanitka?
Je to jedna z možností, ale většinou mají porodní asistentky vlastní auto a vybavení s sebou, stejně jako ta moje. V případě, že by se něco stalo, jsou v kontaktu s lékařem, který musí přijet. Ale je velice malé procento, že by doma nastaly komplikace. Doma totiž smí rodit pouze zdravé ženy, které rodí v termínu. Nikdy ne, když se kontrakce, odtok plodové vody či krvácení dostaví předčasně, nebo když máš podezření na jakoukoli jinou komplikaci.
Co všechno jsi k porodu doma musela mít připravené?
Moje hebamme měla s sebou vše, co k porodu potřebovala. Hlavně dobrou náladu a povzbuzení. Taky nůžky na přestřihnutí pupeční šňůry (to udělal manžel), tři neprosakující podložky (asi 100x100cm), které byly pode mnou, lékařské injekce a nit, kdyby muselo dojít k nástřihu nebo natržení, olejíček, kterým mě těsně (asi) před vytlačení hlavičky masírovala, kyslík, kdyby bylo potřeba. Ještě proužky na kontrolu moči i plodové vody, akupunkturní jehličky, desinfekci, kterou jsem dostala po vyuzení placenty (tu samozřejmě zkontrolovala ukázala), váhu pro miminka, metr, svorku na ukončení pupečníku, mobil a speciální krém, kterým jsem se mazala tři dole, aby se vše dobře hojilo. A já potřebovala pár ručníků, které se chvilku před porodem daly ohřát do trouby, a potom se do nich zabalil Jonášek. Plenky a oblečení pro Jonáška. Nic jsem neplatila, a ještě jsem po porodu dostala od zdravotní pojišťovny spoustu vzorků - flaštičku, lžičku, troje plenky, dudlík, vodu pro kojence, vložky do podprsenky...
Takže jak vidím, se svým porodem jsi opravdu byla spokojená...
Ano. Spousta lidí si myslí, že porod doma je něco nenormálního a nepřirozeného, ale snad je může omluvit nezkušenost či neinformovanost. Je to otázka času, a bude zcela normální záležitost přivést své děťátko na svět doma mezi svými blízkými.
Renato, děkuji za povídání a přeji ti, abys i další děti přivedla na svět tak, abys na ten okamžik ráda vzpomínala.
Příště se podíváme do Anglie za Edit, která si přeje rodit doma, ačkoli poprvé rodila císařským řezem.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.