| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Rodila jsem v Německu a doma

Sosane,

když jsme se spolu bavili o porodních domech, měla jsem pocit, že ti jenom chybí informace. Teď však začínám mít pocit, že tě něco žere. Co? Že chce někdo rodit jinak, než jak jste si prožili porod vy s manželkou? Že chce někdo porod aktivně prožít a má pocit, že současný systém lékařské péče mu to neumožňuje? To co tady, s prominutím, plácáš, nasvědčuje, žes vůbec nečetl ty informace, které jsem ti podávala dřív. Proč tak vehementně vystupuješ proti porodním domům? A když už vystupuješ s takovou razancí, proč si aspoň nezjistíš základní informace?

1) "nekvalitní skripta" - nechápu, jak je to vůbec po tolika diskuzích možné, ale zřejmě ti uniklo, že existují dva hlavní pohledy na porod. Tzv. klasický porod, který vychází z toho, že porod je stav, který se velice lehce může zvrtnout v patologii, a proto je třeba provádět preventivní zásahy, které by měly komplikacím zabránit. Ten druhý, přirozený porod, vychází z toho, že porod je přirozený děj, a právě proto by se do něj nemělo zasahovat, je však třeba porod dobře sledovat a zasáhnout v případě, kdy komplikace hrozí. Protože se jedná o dva protichůdné názory, měli by lékaři ovládat oba, zvlášť když ten první je v ČR stále hodně rozšířený a ten druhý prakticky koresponduje s doporučením WHO. Prostuduj si porodnická skripta, zda v nich najdeš probrané výhody a nevýhody obou postupů, porovnej to např. s překladem knihy "Efektivní péče v perinatologii" (na základě studií jsou v nich jednotlivé postupy rozebrány, i když některé otázky jsou stále ještě otevřeny - docela by mě zajímalo, jestli už třeba nebyla aktualizována, a to v českém překladu - haló, haló, nevíte někdo???) a dej nám vědět, k jakému závěru jsi došel. Nechci hodnotit, který z postupů je lepší, nicméně snad mám právo být informována o obou a vybrat si ten, který mi víc vyhovuje.


2) alternativy 2.d.p. - tvoje žena měla štěstí, že "klasicky" mohla porodit bez problémů, já zas patřila k těm, kterým se v této poloze porod zastavil a nepostupoval. Že lékař nebyl dostatečně zkušený/ochotný, aby mi umožnil porodit v jiné poloze, považuju za velkou chybu. Já totiž osobně radši porodím třeba ve stoji na hlavě, když to mému porodu pomůže, než aby v leže na zádech ze mne tahali dítě kleštěma či mi řezali břicho, jenom proto, že lékař nemá dostatečné znalosti nebo je nechce používat. To že "alternativě" se rodí pouze ve Vrchlabí a v CAPu a jinde ve světě ne - promiň, ale tohle je ignorantství nejvyššího zrna, po tom, co tu už bylo napsáno. Už jsem sem dala odkazy na zahraniční porodní domy, dej si tu práci a projdi si jejich stránky. Na některých najdeš vybavení porodních domů, na jiných možnosti porodů, u některých jsou i statistiky, kolik žen rodilo třeba do vody, kolik na porodní stoličce atd. Když jsi z Prahy, tak HAM tady pořádá různé promítací večery, kde se promítají kazety na téma přirozený porod, porod doma, porod do vody, porod v porodním době... Přečti si pořádně rozhovor s Renatou, zmiňuje, že v nemocnici má možnost rodit do vody, i doma si mohla vybrat polohu, jakou chtěla. Že nakonec rodila vleže na boku (mimochodem, pro mého porodníka poloha nezvládnutelná), byla její volba. Kdyby se rozhodla rodit v nemocnici, rodila by s tou samou asistentkou, takže i tam by si mohla vybrat.

3) "všelidová sbírka - jako na Národní divadlo" - kolik jsi už přispěl, že tě tak žere? Možná se mýlím, ale předpokládám, že nejvěší část opět bude sponzorovat nějaká firma, stejně jako vybavení CAPu. Jo, to mi připomíná - jak jsi posledně zmiňoval, že vybavení CAPu je drahé a nemocnice si ho nemohou dovolit, využila jsem toho, že už funguje vyhledávání a našla to, co jsem hledala - v CAPu vybavení všech místností, včetně videa a televize, stálo půl milionu (sponzorovalo ELLE). Jak mi jeden z lékařů napsal, porodní lůžku stojí čtvrt až třičtvrtě milionu, takže jak je vidět, je to spíš otázka priorit. Jestli spíš myslet na pohodlí lékařů a koupit porodní lůžko, nebo myslet na pohodlí žen a zařídit jim aspoň do jisté míry útulné pokojíky. Dejme tomu na jednom-dvou boxech nechat klasické lůžko, pro komplikované porody, kde je potřeba zakročit, na další dva dát klasickou postel, žíněnku, míč, porodní stoličku. Tím by se naopak ještě ušetřilo, ne? :-) Ideální by to nebylo, zlepšení určitě. Pokud vím, v některých menších nemocnicích to tak i funguje.

4) jak zařídit, aby se PD "nezvrtnul" - promiň, ale té otázce nerozumím. Co chceš zařizovat? PA v klasické porodnici má peníze, ať u nich někdo rodí nebo ne. PA "na živnosťák" (z PD) má peníze jen tehdy, pokud bude mít klientky. Tak už to v podnikání chodí. Pokud se porodní dům zvrtne natolik, že to ženám bude vadit, nebudou do něj chodit a PA nebudou mít peníze. Ani od pojišťovny za odvedené porody (pokud je pojišťovny budou aspoň částečně hradit, což, mám obavy, v prvních letech nehrozí) ani od klientek. Někdy mám pocit, že odpůrci PD si hledají argumenty typu: "nemůžu jít domů, protože mám zelený klíč od bytu, ale já jsem zvyklý odemykat žlutým klíčem."

5) I v zahraničí je samozřejmě možné rodit "klasicky", před lety se tak rodilo všeobecně, takže do jisté míry tento stav přetrvává. Pokud vím, tak třeba Francie je všeobecně hodně "technická" - že by to byl důvod, proč světově uznávaní porodníci vyznávající přirozenost (např. Leboyer, Odent) byli právě z Francie? :-) , USA taky spíš dají "na klasiku", ale i jinde v Evropě v nemocnicích pod vedením lékaře se bude spíš rodit na porodním lůžku. Důležité však je, že žena má možnost vybrat si péči, která jí vyhovuje. Pokud má žena obavy, že by lékař k porodu přistupoval příliš klasicky, může se spojit s porodní asistentkou a rodit pouze s ní, ať už v nemocnici, v porodním domě nebo doma. Může si vybrat, jestli chce po porodu ležet v nemocnici nebo jít domů a nechat asistentku, aby za ní docházela. A to je to, co my tu zatím nemáme - možnost výběru. Vzhledem k tomu, že žiju v demokratickém státě, bych se ráda demokraticky rozhodla, jak vlastně chci rodit.

S.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-7= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.