| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Rodila jsem v Německu a doma

No, pane doktore, jaký že je rozdíl mezi slušnou porodnicí a porodním domem? Odpověděla bych tím, co mi pro další díl seriálu o porodech doma napsala Edit z Anglie. "Porodni domy tady existuji, ale uz ne tak hojne jako kdysi, protoze se to v porodnicich celkem dost zlepsilo a vestinou se o tebe u porodu stara ta sama PA, ktera se o tebe starala po dobu tehotenstvi, takze vi, jake mas prani rodit a respektuje je." Máte pocit, že by v současné době české porodnice (myslím obecně jako celek, ne jen pár výběrových) nabízely to, co porodnice anglické? Tedy například včetně toho, že když budu chtít, tak se v těhotenství o mne bude starat moje asistentka, která se mnou bude u porodu a po porodu za mnou bude chodit na kontroly domů?

Jsem z Prahy, takže nevím, jak se rodí na menších městech v menších porodnicích, ale pro porovnání těhotenství, jak jsem ho zažila já a nejspíš i většina dalších pražanek:

8 měsíců jsem chodila na kontroly ke svému gynekologovi, mezitím jsem navštěvovala těhotenské kurzy, a zjišťovala podmínky v porodnicích. Když jsem se dotázala na možnost vzít si k porodu vlastní asistentku, dozvěděla jsem se, že kohokoli - ovšem na sále se mnou smí být pouze jedna osoba. Tedy buď moje asistentka, nebo manžel. Zároveň se mi dostalo upozornění, že moje asistentka nebude mít při porodu žádné pravomoci, protože není zaměstnanec nemocnice. Můj gynekolog u porodu taky být nemohl, že prý by mu to zaměstnavatel nedovolil, blbá výmluva :-) Narychlo shánět jiného gynekologa a zaregistrovat se k němu se mi nechtělo, protože se svým jsem spokojená. Poslední měsíc jsem chodila do porodnice, kde jsem se už vůbec nic nedozvěděla, protože na mne nikdo neměl čas. Když jsem začala rodit, měla jsem strach přijet do nemocnice moc brzo, aby nevyhodili manžela. Navíc od první chvíle po překročení prahu nemocnice jsem se musela bránit zásahům do porodu, které provádí jenom proto, že u nich "se to běžně dělá". Navíc jsem se setkávala s lidmi, které jsem v životě neviděla, a kteří mi nechtěli splnit to, co mi během těhotenství jiní ze zaměstnanců naslibovali, protože oni mají zkrátka na věc jiný názor. Po porodu jsem chtě nechtě musela zůstat v nemocnici, protože tu neexistuje návštěvní služba asistentky doma, ani soukromou asistentku se mi sehnat nepodařilo (i když u prvního porodu mi to nepřipadlo tak důležité, takže jsem tomu moc energie nevěnovala).

A kdybych rodila v porodním domě? Celou dobu bych chodila ke své asistentce, či spíše svým asistentkám (co jsem koukala, tak se o jednu ženu většinou střídají dvě-tři asistentky) na kontroly a na cvičení, sestavily bychom spolu porodní plán. Pak bych s jednou z nich porodila, bez zbytečného dohadování o samozřejmostech a s osobami, kterými bych chtěla - pro mne velice důležitý bod, protože do klasické porodnice těžko můžu vzít své dítě, v PD může být třeba v dětském koutku nebo ve vedlejší místnosti, po porodu může být hned se sourozencem, zrovna tak po dobu porodu, pokud budu zvládat, můžu být s ním. Po porodu bych mohla jít domů a věděla bych, že i tak budeme dítě i já pod zdravotní kontrolou - ano, opět mé asistentky. Řada domů navíc nabízí různé kurzy i pro maminky, třeba dětské masáže, nošení v šátku a podobně.

V současné situaci je ten rozdíl dost podstatný, tím spíš, že nejde jenom o "nevrlost" personálu, ale o změnu přístupu k porodu. Když jsem chtěla stejný porod, jaký bych mohla mít v porodním domě - bez klystýru, infuzí, léků, ležení na zádech, bez odnesení dítěte - tak mě lékař klidně řekl, že jsem sobec, který myslí jen na vlastní pohodlí, nikoli na zdraví dítěte. Tečka. S takovýmhle přístupem k porodu by mohl být kdovíjak milý, mohla bych být v kdovíjak přepychovém porodním pokoji, ale stejně bych nebyla spokojená. A vybudovat porodní dům mi přijde mnohem rychlejší řešení, než změnit myšlení lékařů. Nejde o žádný experiment, jde o systém péče, který v zahraničí funguje a dává možnost volby.

S.

PS: Ta chřipka samozřejmě byla nadnesená, proto ti smajlíci. Nicméně já, jako dítko, trpěla na febrilní křeče (u dětí běžné) - a není nad to, když dítě najednou upadne do bezvědomí a přestane dýchat...

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.