Jak už jsem psala někde dříve, rodila jsem ve Vrchlabí. Nevzpomínám si, jestli jsem konkrétně tady psala, že jsem tam rodila ambulantně a že ochota respektovat matky, které si ambulantní porod přejí, byl jedním z hlavních důvodů, proč jsem se rozhodla pro Vrchlabí. Nebyl to jediný důvod, ambulantní porody připouštěli třeba i lékaři na Bulovce (řekla bych, že v tomhle jsou pražská výjimka), kterou mám blíž, ale byl to jeden z hlavních. TeĎ mi přišla z konference HAMu (Hnutí za aktivní mateřství) zpráva, ze které se mi úplně rozhoupal žaludek a chce se mi brečet nad českým zdravotnictvím.
V podstatě - zástupci HAM se obrátili na Výbor pro odstraňování všech forem diskriminace žen Rady vlády pro lidská práva kvůli ambulantním porodům v ČR (případy, kdy rodiče nesouhlasili po porodu s hospitalizací a nemocnice na ně poslala Policii a sociálku - možná si tady někdo vzpomene, minimálně jeden z těch případů byl medializovaný). Zúčastnila se i zástupkyně ministerstva zdravotnictví a tvrdila, že (ve zkratce) - lékař NEMÁ PRÁVO nechat si podespat reverz a propusit dítě dřív jak za 72 hodin po porodu a naopak porodnice MÁ POVINNOST zavolat sociálku, protože jakmile chtějí rodiče s dítětem odejít dřív, jedná se o zanedbání povinné péče. Dítě je totiž v bezprostředním ohrožení života - musí mu být provedena kalmetizace a skrínink na metabolické vady. Hlavní ale je, že problém není u nás, v České republice, problém je v mezinárodních úmluvách, které rodičům přiznávají příliš práv a to by se mělo změnit. Členky výboru pro odstraňování diskrimace bla bla bla byly názoru, že se o diskriminaci nejedná, protože matka si z porodnice klidně může odejít a dítě má právo být hospitalizováno a právo dítěte být hospitalizováno by mělo být nadřazeno právám matky.
Takže po tom, co jsem si přečetla názory paní z ministerstva zdravotnictví, si ještě víc vážím lékařů, asistentek a seseter ve Vrchlabí, že se ke mně chovali jako k normálnímu svéprávnému člověku. Tímto jim alespoň takhle přes net DĚKUJI.
Předchozí