Od 1.1. si můžeš přivydělat v podstatě jakoukoli částku, ovšem za předpokladu, že tvé dítko stráví v jeslích, či ve školce, maximálně 5 dnů v měsíci.
Je jedno, jestli výdělek bude někde na brigádě na dohodu o provedení práce, pracovní činnosti, či vedlejším pracovním poměru, případně na ŽL.
Vlastníci ŽL, či jiných oprávnění k podnikání u nichž je podnikání HLAVNÍM ZDROJEM PŘÍJMŮ to mají takhle:
DANĚ:
V roce, kdy pobíráš byť jen 1 kalendářní měsíc rodičovský příspěvek, nevztahuje se na tebe ustanovení o minimálním vyměřovacím základu (známější termín = minimální daň)- čili daň budeš platit ze skutečného výdělku.
SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ:
Od nového zálohovacího období (další měsíc po podání "Přehledu" za rok 2003) platíš již povinně minimální pojistné - 997,- Kč.
Příklad: v roce 2003 si nebyla povinna platit zálohy, neboť tvé výdělky z roku 2002 nezakládaly povinnou účast na důchodovém pojištění. Podáš-li "Přehled" za rok 2003 například v březnu, neplatíš dále zálohy za období 01-03. Ovšem od dubna ti začíná běžet NOVÉ ZÁLOHOVACÍ OBDOBÍ a tam již máš povinnost platit minimum (případně snížené minimum o státní díl) i kdybys za měsíc nevydělala nic.
ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ:
Od 1.1. došlo ke zvýšení minimální mzdy, od které se odvíjí i minimální výše pojistného na ZP. Takže nová výše = 905,- Kč. Jako mamina na mateřské, spadáš i do kategorie "plátcem pojistného je i stát" a zálohy můžeš snížit o výši příspěvku státu. Ovšem netuším, kolik to je - je to letos zvýšené. Dá se dohodnout s pojišťovnou o dalším snížení, či odpuštění placení záloh.
A ještě tu někde padl dotaz, kde si páni poslanci jako představují, že maminky mají sehnat práci, když můžou dát dítě do školky či jeslí na tak krátkou dobu. Díky jim, že alespoň takhle.
Před 5 lety jsem byla postavena do situace, kdy jsem se musela rozhodnout, jestli zanechám slušně se rozvíjejícího podnikání a zcela se oddám miminku (což by v mém případě znamenalo začít potom zcela znova od nuly), či podnikání omezím ale zároveň neztratím kontakt se svými klienty a stále se měnící legislativou. Vybrala jsem si tu druhou možnost a pak následovalo toto: buď jsem si musela honem začít platit nemocenskou a pak bych měla nárok na mateřskou a rodičovský příspěvek. Když bych pobírala tyto "vymoženosti", mohla bych si podnikáními "přivydělat" bombastickou částku cca 3 tisíce. Takže jsem nemocenskou neplatila, nebrala ani mateřskou, ani rodičovský příspěvek a místo toho jsem makala jak barevná. Pravda, bylo to zatím spolehlivě nejnáročnější období rodinného života, nicméně jsme to přečkali.
Znám několik maminek, kterým přímo zaměstnavatel nabízel, že mohou pracovat i na mateřské pro firmu z domova. Například překladatelky, grafičky, programátorky, účetní, právničky. Problémy nebyly v zorganizování si práce s miminkem ale v omezených možnostech odměňování.
Ano, rodičovský příspěvek je směšná almužna ale buďme rády, že existuje. Ve spoustě vyspělých zemích tomu tak není.
Předchozí