No důchodci se u nás opravdu zas tak špatně nemají, pokud žijí v páru (samozřejmě, je-li člověk sám je na tom hůř, ale to se netýká jen důchodců).
A myslím, že průměrný důchod, pokud celý život pracovali, je rozhodně víc než 6000 - všichni důchodci, které znám, mají tak okolo 8 500. Pokud jsou dva, je to dohramady 17 000 čistého. Kolik rodin s malými dětmi, zvláště pokud je žena na MD, má rodinný příjem 17 000 čistého?!?!
Navíc důchodci mají nesrovnatelně nižší náklady na bydlení:
a) buď bydlí ve svém -levně postavili za komunistů nebo levně zprivatizovali obecní byt nebo si nechali převést družstevní byt do OV (a družstevní byt samo získali za minulé éry, kdy to zas tak moc nestálo)
b) nebo mají obecní byty, v jejich případě s regulovaným nájmem (v Praze směšných cca 37 Kč za 1m2, tak proč chodit do menšího, že?!), takže v dnešní době to znamená bydlet skoro zadarmo.
Mladá rodina, pokud neměla babičku s obecním bytem, se k takto levnému bydlení nedostane.
Letos jsme koupili (na hypotéku) byt do OV v domě, kde byty byly zprivatizovány. Polovina rodin jsou důchodci. Všichni mají nová auta a jejich byty od května do října zejí prázdnotou, protože tráví léto na chatě.
Stejná situace byla v domě se soukromým majitelem, kde jsme bydleli v podnájmu. My platili tržní nájem, který byl 3x tak vysoký, než nájem několika ostatních sousedů - z nichž většina byla důchodci- s regulovaným nájemným. Také v květnu odjeli a vraceli se na podzim.
Když jsem jeli loni na dovolenou do Thajska, polovina letadla byli důchodci. Rodiny s dětmi tam byly dvě.
Neříkám, že důchodci nemají právo užívat si důchodu podle svého, ale dost mě pak vadí takový ten obecně rozšířený mýtus, který ještě media podporují,že důchodci jsou nejchudší vrstva společnosti a nemají pomalu ani na chleba.
Njechudší vrstvou společnosti (a to je známá věc ze statistik už od začátku devadesátých let) jsou rodiny s malými dětmi.
Předchozí