Někdo tu říkal u toho zdanění manželů, že ho manžel nemohl odepsat z daní, protože mu zaměstnavatel proplatil nevyčerpanou dovolenou.
Podle zákoníku práce §108 odst.4 je zaměstnavatel povinen poskytnout dovolenou na zotavenou, pokud si o ni žena požádá, tak, aby bezprostředně navazovala na ukončení mateřské dovolené. Dřív maminky radši zažádaly o rodičovský příspěvek a dovolenou si nechaly později proplatit hotově, aby o příspěvek nepřišly. Teď od 1.1.2004 si mohu neomezeně přivydělat i u původního zaměstnavatele. Prakticky "čerpat dovolenou" znamená, že se jakoby vrátím do práce, ale fyzicky tam nebudu (celodenní péče o dítě), poběží mi výplata = přivydělávám si. Ale zároveň už můžu ten samý měsíc žádat o rodičovský příspěvek, protože výší přivýdělku omezená nejsem a podmínku péče splňuji.
Dnes mne v práci lámali, že je to blbost a že se s tím od nástupu do zaměstnání v roce 1993 nesetkali, že si to vždycky maminy nechávají proplatit a že si zas vymýšlím nějakou specialitu. Jsou na mne dost naštvaní, protože díky formulaci "zaměstnavatel je povinen, pokud zaměstnankyně požádá" se tím musí zabývat - volali až na ministerstvo sociálních věcí.
Na ty zákony aby měl člověk školu. Prosím pěkně popřemýšlejte o tom, jestli neříkám úplnou blbost, jestli je můj závěr o důsledku aplikace toho nového zákona správný.
Předchozí