| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Změny v zákonných předpisech aneb do práce v době mateřské dovolené?

Také se radujete z možnosti neomezeného přivýdělku k rodičovskému příspěvku? Možná vás ta radost rychle přejde.

Problém není ani tak v daních nebo ve zdravotním pojištění, ale v sociálním pojištění. Respektive v novele zákona o důchodovém pojištění, který navzdory původním slibům neuznal samostatnou výdělečnou činnost osob pobírajících rodičovský příspěvek jako činnost vedlejší.

Tento pátek jsem měla delší rozhovor s příslušnou referentkou Ministerstva práce a sociálních věcí, která mi potvrdila, že VŠECHNY OSVČ POBÍRAJÍCÍ RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK (s výjimkou těch, které mají souběžný pracovní poměr, ve kterém si v loňském roce vydělaly alespoň 74.400 Kč) JSOU POVINNY OD NOVÉHO ZÁLOHOVACÍHO OBDOBÍ PLATIT ZÁLOHY NA SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ VE VÝŠI MINIMÁLNĚ 997 KČ MĚSÍČNĚ BEZ OHLEDU NA TO, ZDA SI NĚCO VYDĚLAJÍ ČI NIKOLIV.

Koho to zajímá, tak trocha historie. Ve vládním usnesení 624/2003 z 23. června byly v seznamu OSVČ, u nichž se jejich činnost považuje za vedlejší (a tudíž musí platit zálohy na SP až od určité poměrně vysoké výše přivýdělku) uvedeny i osoby pobírající rodičovský příspěvek. Seznam asi pěti okruhů osob tady v diskusi uvedla tuším Sylvie – zahrnuje starobní a invalidní důchodce, osoby pečující o osobu blízkou, studující do 26 let atd. Krátce poté byly k vládnímu usnesení ještě při projednávání ve vládě vzneseny pozměňovací návrhy (dokument č.j. 798/03) a osoby pobírající rodičovský příspěvek byly z tohoto okruhu vypuštěny. Pozměňovací návrhy vláda jednomyslně schválila. Není to tedy žádné nedopatření, ale naprosto jasný záměr, který mi ona referentka zdůvodnila tím, že rodiče si teď přece mohou přivydělávat neomezeně! Pozměňovací návrhy bohužel na serveru vlády nejsou k dispozici; dokument jsem si nicméně vyžádala, takže pokud byste chtěli znát jméno toho idiota, který se o to zasloužil, ráda sdělím.

Návrh novely zákona o důchodovém pojištění šel do parlamentu již s touto úpravou. Podle stenografického záznamu rozpravy jsem zaznamenala chabý pokus toto změnit pouze u dvou poslanců ODS (Páralová, Kvapil) a jednoho poslance ČSSD (Seďa). Poslanci KDU-ČSL, mající jinak plná ústa řečí o rodině, ani US-DEU, která se ve volbách halasně prezentovala jako strana pro střední stav, se pro nás nenamáhali ani zvednout ruku a přihlásit se do diskuse.

Neomezený přivýdělek k rodičovskému příspěvku považuji za naprostou blamáž, protože podmínky, za kterých je možný, naprostá většina rodičů malých dětí není schopna splnit. Současná právní úprava je podstatně horší než to, co platilo dosud. Vyhovovat bude nejspíš těm, kteří obcházejí zákonné ustanovení o celodenní péči o dítě, svěří je do péče příbuzenstva nebo placené chůvy a pojedou v podnikání na plný plyn. Kdo se však chce v první řadě věnovat dětem a jen příležitostně si po nocích nějaký symbolický peníz přivydělat, ten v podstatě od nového roku o tuto možnost přišel.

Paskvil nazvaný neomezeným přivýdělkem k rodičovskému příspěvku navíc diskriminuje rodiče OSVČ i vůči ostatním „obyčejným“ OSVČ, protože jim díky ustanovení o celodenní péči o dítě ponechává na přivýdělek ve výši alespoň poloviny průměrné mzdy pouhých 5 dní. Pokud se to přepočítá na plný úvazek, tak vlastně musíte měsíčně vydělat v čistém dvojnásobek průměrné mzdy, což je nějakých skoro 34.000 Kč. Jen tak pro srovnání, musíte se snažit minimálně stejně jako zaměstnanec, jehož hrubá mzda na plný úvazek činí okolo 50.000 Kč měsíčně. Pokud se vám to nepovede, musíte se smířit s tím, že na sociální pojištění odvádíte podstatně vyšší procento než těch 40 % vyměřovacího základu. Pokud máte roční čistý přivýdělek 12.000 Kč, vyklopíte na sociální pojištění všechno. Pokud ještě méně, tak musíte odkrojit z rodičovského příspěvku nebo si na to sehnat sponzora.

Cože? Že při celodenní péči o svá malá pacholátka nějakých 7.000 čistého za 5 dní vydělat nezvládnete? Tak jste neschopní, vraťte živnosťák, nezasloužíte si být podnikateli – to by vám asi vzkázal pan Špidla.

Tato zdánlivá drobnost v zákonu o důchodovém pojištění způsobila naprosto bezprecedentní situaci, která nemá po roce 1989 obdoby. OSVČ pobírající rodičovský příspěvek jsou od nového roku nejtvrději postiženou skupinou pracujících osob, co se týče požadavků na odvody sociálního pojištění. Myslím si, že ani před rokem zvažovaná tzv. milionářská daň se nedá s tímto stavem srovnávat.

Nevím jak vy, ale já bohužel po osmi letech s živností musím za těchto okolností skončit. Ještě bych si tak dokázala představit, že se mi děti batolí pod nohami v nějakém kadeřnickém salónu, ale soustředěná duševní tvůrčí práce s dětmi celý den na krku prostě trvale možná není. Je mi to líto, protože tím v podstatě ztratím klientelu i kvalifikaci, kterou jsem si dosud i za cenu drobných přivýdělků po nocích jakžtakž udržovala. Za pár let zřejmě skončím na úřadu práce a coby matka se třemi malými dětmi ve skupině pracovně diskriminovaných osob.

Zároveň mám rudo před očima, když si v novinách přečtu, jak se politici snaží zvýšit porodnost, jak na to zakládají nová úřednická místa, jak budou podporovat rodiny s dětmi (bohužel blíže nespecifikovaným způsobem)…. A na téže stránce najdu článek o tom, jak se chystá zvýšení DPH na pleny a dětské autosedačky. Nechápu.

A na závěr jednu pikantérii. Paní referentka byla velmi vstřícná a snažila se najít nějaký způsob, jak současnou situaci vyřešit. Víte, co mi navrhla? Ať se nechám zavřít. OSVČ ve vazbě nebo výkonu trestu odnětí svobody žádné minimální odvody na sociální pojištění platit nemusí. Osoby páchající trestnou činnost tedy jsou při platbách sociálního pojištění hodny zvláštních ohledů, rodiče pečující o malé děti nikoliv. Tak takhle vypadá propopulační politika současné mocenské garnitury v praxi.

Ještě mě napadá: před dvěma týdny byl založen speciální odbor, který dostal dva roky na to, aby vymyslel prorodinnou politiku. Pochybuji, že příslušné úřednictvo k tomu bude mít příslušnou kvalifikaci – totiž aktuální zkušenost s péčí o malé děti. Žijeme v občanské společnosti – neměli byste chuť dát hlavy dohromady a základní požadavky sestavit a odeslat na příslušná místa sami? Sama mám v hlavě několik nápadů, které by měly odstranit ty nejkřiklavější formy legislativní diskriminace rodičů malých dětí – pro začátek by to možná stačilo. Nebo zase necháme úředníky, aby to (za daně živitelů našich rodin) vymýšleli za nás? Pokud by byl nějaký výraznější zájem, zveřejním na sebe kontakt, jinak nebudu riskovat čerstvou zásilku virů :-)

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6+0= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.