Z článku jsem poněkud smutná a doufám, že až půjde můj syn do školky budou tam vařit poněkud lépe.
Když budou děti doma dostávat celozrné pečivo, jiné druhy obilnin než jen pšenici a rýži, bílé jogurty, zakysaná mléka, zeleninu, ovoce atd. tak jim pak ve školce nepříjde divné, že by to měly jíst. K tomu celozrnému pečivu, někdo psal, že to moc pro děti není vhodné. Tady zase platí všeho moc škodí a pro různě věkově kategorie platí různá omezení. Taky se dost pozná v plíně nebo v nočníku (pardon jestli jsem někoho znechutila, ale např. svojí snahu o zařazení neloupané rýže do jídelníčku svého syna jsem okamžitě po přebalení zarazila a počkám si). Kvalitní knihy o vaření pro děti (a nejen pro ně) pomůžou pomalu pozměnit jídelníček .... můj 19m syn jí CZ žitný a špaldový chleba z jemně mleté mouky, bílé jogurty, neslazená zakysaná mléka, ovoce a zeleninu zcela běžně. A chystám se časem i na pohanku, jáhly atd. Neříkám, že nemá rád sladké ... ale i to lze nahradit ovocem, obilnými slady, přírodním cukrem atp. No a občas mu buchta o babičky taky neuškodí.
K tomu párku - všichni dneska víme co to párky jsou, že. Takže kdyby to byl párek z našeho prasátka, který mi řezník připravil před očima, tak proč by ho tříleté dítě nemohlo, že? Ale místo kupovaného? - to raději kousek masa. Apropo děti opravdu nemusejí mít maso každý den.
Autorka článku má naprostou pravdu a musím souhlasit s její snahou o změnu. Ale pravdu mají i ti kdo napsaly, že některé děti by to nejedli .... Všechno je to o tom, že děti považují za normální jíst to co jedí rodiče, prarodiče atp. Já 90 % jídel jím se synem a málokdy mi něco odmítne. Taky má osobitě svoje chutě:-)
Předchozí