I u nás se už počítalo, kolik do sebe dostaneme rtuťi (a methylrtuťi). Prý se nemusíme bát.
http://www.chpr.szu.cz/vedvybor/dokumenty/stanoviska/stan_2006_5_deklas_Hg_rev1_add1.pdf
Cituji z odkazu:
4. CHARAKTERIZACE ZDRAVOTNÍHO RIZIKA
15.
Pravděpodobnostní analýza obvyklého přívodu celkové rtuti z ryb a rybích výrobků pro českou populaci poskytla informaci, že s 97,5% pravděpodobností nebude 99,99% populace chronicky exponováno dávce celkové rtuti vyšší než 0,12 ug / kg t.hm. / den, což představuje dávku asi 0,84 ug / kg t.hm. / týden. Je-li hodnota PTWI pro methylrtuť stanovena ve výši 1,6 ug / kg t.hm. / týden, pak zjištěný přívod celkové rtuti, tedy včetně methylrtuti, nepředstavuje významné zdravotní riziko. S využitím mechanistického přepočtu hodnot celkové rtuti na hodnotu methylrtuti lze odhadovat obvyklý přívod methylrtuti z ryb a rybích výrobků ve výši 0,71 ug / kg t.hm. / týden. Hodnota MOS by pak činila 1,92. Je však nutné opět připomenout, že tento odhad nezahrnuje další možné expoziční zdroje (mimo dietární).
5. ZÁVĚRY A DOPORUČENÍ
16.
1. Zjištěný údaj je relativně příznivý a nesignalizuje přímou potřebu intervence.
2. Určitou verifikaci může přinést monitoring biologických vzorků z člověka, který ovšem nerozliší zdroje z diety a mimo ni.
3. Výsledky pravděpodobnostní analýzy rovněž naznačují, že spotřeba ryb a rybích výrobků nedosahuje obecných nutričních doporučení a je asi poloviční. Při zdvojnásobení spotřeby, při stejné struktuře druhů ryb a rybích výrobků a kontaminace by byl přívod methylrtuti stále ještě na přijatelné úrovni, což je příznivá zpráva z hlediska komunikace rizik.
4. Vzhledem k očekávaným inter-individuálním rozdílům ve spotřebě ryb a rybích výrobků je vhodné pokračovat ve výchově rizikových skupin populace (ženy ve fertilním věku, ženy těhotné a kojící, děti do 3 let věku), ve smyslu vhodného výběru ryb a rybích výrobků (viz doporučení – leták SZÚ).
Předchozí