Takze, abych tu uvedla neco konkretniho (zdroj Učitelské noviny č. 20/2006): - nas se tyka to bolde:
Zájem o gymnázia v menších městech kolísá
Obecně platí, že nejvyšší převis poptávky po čtyřletém studiu hlásí gymnázia z velkých, především krajských měst. Jak jsou na tom ale gymnázia v městech se zhruba okresní spádovostí? I jich by se přece měla týkat expanze gymnaziálních kapacit, kterou plánuje ministerstvo školství .Vedení několika takových gymnázií jsme se proto zeptali:
Jak se vám podařilo naplnit třídy v prvním kole přijímacího řízení a zda budete – v souladu s plánem ministerstva školství – v budoucnu žádat o rozšíření své kapacity?
--------------------------------------------------------------------------------
Jana Štenglová, ředitelka Gymnázia v Domažlicích
Zájem byl ve srovnání s loňskem o poznání větší. Asi i proto, že jsme teď udělali to samé, co naše nejbližší konkurence v minulých letech – přijímali jsme bez přijímacích zkoušek, a to uchazeče do průměru 1,2. Plánovali jsme sice jednu třídu po 30 žácích, ale nakonec po dohodě s krajským úřadem, s ohledem na enormní zájem rodičů a výborný prospěch dětí jsme celkový počet přijatých zvýšili na 39. Další rozšiřování kapacit v budoucnu ale neplánujeme, protože to není reálné. Otevíráme třídu šestiletého, osmiletého a čtyřletého gymnázia, což je kapacita, která odpovídá populačním možnostem regionu a schopnostem dětí zvládnout gymnaziální studium.
Aleš Jinoch, ředitel osmiletého Gymnázia v Neratovicích
Letos jsme na tom špatně, poprvé po 16 letech existence se nám přihlásilo méně dětí, než přijímáme – ohlásil se zřejmě demografický pokles. Proto vyhlašujeme druhé kolo. Uvidíme, jaká bude situace v příštích letech. Pokud se nezmění, budeme muset hodně přemýšlet o změně orientace směrem ke čtyřletému gymnáziu.
Andrej Plecháček, ředitel Dvořákova gymnázia a SOŠ ekonomické v Kralupech nad Vltavou
Druhé kolo určitě nebude. Převis na osmiletém gymnáziu je 200 procent a na čtyřletém kolem 130 procent.
Zvyšování kapacity podle záměru ministerstva školství ale není na pořadu dne, aspoň zatím. Záleží to na vývoji osmiletých gymnázií, jichž nejsem velkým příznivcem. Dobrou cestou by mohlo být jejich nahrazení čtyřletým gymnáziem. Vnímám to ale zároveň jako velmi složitou otázku do diskuze.
Vladimír Kulich, zástupce ředitele Gymnázia ve Slaném
Dopadlo to podobně jako v minulých letech. V prvním kole přihlášeno 40 uchazečů, přijato 40. V druhém kole zbylo 20 volných míst, které už teď máme pokryté uchazeči, z nichž téměř polovina vykazuje prospěch ze základní školy do 1,2. Vidíte, že špatní žáci se k nám nehlásí. Spíš ti, kteří neuspěli na okolních gymnáziích v Kladně a Lounech. A co se týče výhledu do budoucna, s kapacitou už výš asi nemůžeme jít. I tak přijímáme uchazeče s horšími studijními výsledky než dřív, ale zájem o studium mít musejí. Větší počet gymnazistů by už trh práce nevstřebal.
Ivo Kocum, zástupce ředitele Gymnázia v Českém Brodě
Vzhledem k nové situaci na kolínském trhu práce, který silně ovlivňuje automobilka, se do prvního kola přihlásilo 15 uchazečů. Pro zbývajících 15 volných míst ve druhém kole už ale evidujeme 37 zájemců, takže pravděpodobně v klidu školu naplníme.
Pavel Čermák, ředitel Gymnázia Krnov
Loni jsme měli vysoký převis, letos jsme ale nenaplnili v prvním kole plánované dvě třídy. Pro druhé kolo evidujeme asi 13 zájemců, takže existuje reálný předpoklad, že obě třídy nakonec otevřeme. Meziroční pokles zájmu si vysvětluji loňskými přijímačkami, kdy se mnoho dětí nedostalo v prvním kole na gymnázia, rodiče proto letos zřejmě víc zvažovali volbu a pokud dítě nemělo úplně výborné výsledky ze základní školy, podali přihlášku na jinou školu. Zkrátka měli strach. Zvýšení kapacity v budoucnu není reálné, protože jsme naplněni po střechu.
Marie Sachetová, ředitelka Gymnázia Duchcov
Pro druhé kolo máme ještě 30 míst volných. Vždycky jsme otevírali dvě třídy, teď máme uchazečů jen na jednu. Paradoxně ve druhém kole se hlásí děti s velice dobrým průměrem. Jsou to uchazeči, kteří neuspěli napoprvé na prestižních školách anebo jsou z jiného regionu, kde není tolik gymnaziálních kapacit. Samozřejmě bych ráda otevřela dvě třídy, ale nebudu to lámat přes koleno, spíš bych ještě některé vybrané uchazeče přijala do víceletého gymnázia. A rozšiřování kapacit školy? V našem okrese se otevírají čtyři třídy v Teplicích, my bychom rádi otevřeli dvě třídy, Bílina jednu a k tomu existuje Biskupské gymnázium v Bohosudově. Těžko se nám hledají další zájemci.
Irena Jirotková, ředitelka Gymnázia Tachov
Přišly 93 přihlášky a přijali jsme 60 dětí. Zájem byl nejvyšší za poslední roky. Nejsem si úplně jista, čím to je, možná bohatší náborovou kampaní. O dalším zvýšení kapacit nepřemýšlíme, protože pro další žáky už není volná žádná třída.
Předchozí