| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Jak se rodí v Ostravě

Insulo, ty se oháníš tím, že neměla porodní plán. Ale co to je porodní plán? Že má sesumírované svoje požadavky a ty evidentně měla. Pokud je ve stavu vyslovit je ústně, není nejmenší důvod, aby je měla sepsané na papíru. Pokud lékaři nerespektují její vyslovená přání, proč by je měli respektovat založená v dokumentaci? Pro ně závazné, aby získali souhlas s výkonem - ten nezískali, neměli to zákrok provádět. Já taky neměla nic sepsaného a pro personál nebyl problém se mi přizpůsobit. Ba dokonce když se ke mně blížili s injekcí na podporu vypuzení placenty a já s děsem v očím zařvala, že do mne nikdo nic píchat nebude (ehm, čistě reflexní chování ;o)), tak než mi pak PA injekci dala, tak se lékařka opakovaně ujistila, že s ní opravdu souhlasím na základě vlastního uvážení a ne jenom proto, abych jí udělala radost :o)))

S tím, že nejspíš neměli zajištěný domácí porod, to se mi taky zdá. Nicméně nesdílím tvoje přesvědčení, že by sehnali PA - netuším, jaká je aktuální situace, ale co jsem se zajímala naposledy, tak veřejně se k tomu hlásili asi 3-4 PA z celé republiky, z toho tuším 2 z Prahy. Dulu já osobně nepovažuji za dostatečně školenou, aby u porodu byla něco platná k rozpoznávání komplikací. MMCH v ČR je tak zoufalá situace kolem porodů, že i lidé, co chtěj rodit ambulantně, si často předávají radu, aby svůj úmysl v porodnici zatajili a zdravotníky o něm informovali až ve chvíli, kdy budou chtít jít domů a před tím se ujistí, že s rodičkou i dítětem je vše v pořádku. Vychází to ze strachu (snad kdysi kdosi udělal takovou zkušenost? nebo možná jenom proto, že předem lékaři často vyhrožují, že dítě prostě nepustí), že kdyby řekli předem, tak jim pediatři dítě seberou, že není v pořádku a oni pak nebudou vědět, na čem jsou - jestli se opravdu něco děje, nebo jestli jenom blafují, aby je v porodnici zdrželi (no, konečně, scéna popsaná v tomhle příběhu je taky lahůdka). KDyby porody doma i ambulantní porody u nás byly běžně dostupné, na žadatele o ně by se lékaři nedívali jako na sociální případy, na které je třeba volat policajty a sociálku (taktéž zkušenost nedávno probíraná v diskuzi o porodu doma), tak by třeba taky bylo všechno jinak. Ono by možná v tomto případě stačila třeba i možnost, aby soukromé porodní asistentky mohly samostatně vést porody v porodnici. T.j. aby si těhotná vybrala svoji porodní asistentku, ke které by celé těhotenství docházela do poradny (ta možnost legálně lze i v ČR) a ta by ji potom vyprovodila do nemocnice, se kterou má smlouvu, že si tam bude vodit svoje rodičky (ono i tohle u nás funguje - pro lékaře). Pokud je porod v pořádku, odvede ho daná porodní asistentka a po porodu žena odchází domů, kam za ní opět PA chodí na kontroly. Pokud porod v pořádku není, nastoupí na místo PA lékař z nemocnice. Nemůžu si pomoct, ale z toho návalu emocí myslím, že takové řešení by mohlo autorku uspokojit. Je to moje spekulace vycházející z mých zkušeností :o))) ale kdoví, jestli bolesti v domácích prostředí bez postupu porodu autorce netrvaly tak dlouho třeba proto, že podvědomě cítila, že to prostředí není OK. Prostě že doma rodila nikoli z přesvědčení, že porod doma je pro ni to pravé, ale prostě proto, že (ze svého pohledu) mohla volit ze dvou zel - porod v místní porodnici (jak jsem pochopila, byla závislá na odvozu sanity, takže to si tak nějak moc vybírat nemůže) nebo nezajištěný porod doma. Vybrala si, co v dané chvíli považovala za lepší (menší zlo), ale podvědomě by dala přednost třetí variantě, která pro ni neexistovala, takže se nedokázala pořádně uvolnit, což se na porodu samozřejmě odrazilo.

NO, asi píšu trochu zmateně :o)
---------------------

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.