| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Prečo (ne)očkovať proti TBC v pôrodnici

Přeposílám kus odborného článku ze zdravotnických novin - bohužel zde nemůžu dát přímý odkaz, článek je tam zaheslovaný.Takže pokud jej budete chtít přečíst celý, pište mně na adresu jiri.calabek@seznam.cz Také nejsem proti očkování jako takovému, ale protože už několik let se pneumologové snaží posunout očkování proti TBC až po 7.měsíci věku, nenechali jsme naše dítě očkovat už v porodnici. Naše známá dětská lékařka v Německu říkala, že BCG vakcínou se u nich již dlouhou dobu neočkuje - a to kvůli prokázané neúčinnosti, teď prý jsou takové kmeny TBC přinesené uprchlíky, proti kterým to už dávno nezabírá - je to vakcína postavená na tom, aby děti v 50.letech nemohly chytit bovinní typ tuberkulózy ze špatného mléka.


Hrozí nám rezistence

Publikováno dne: 25.6.2007, Zdroj: Zdravotnické noviny

TUBERKULÓZA

Tradiční, letos již XII. setkání pneumologů v prostorách zámku Štiřín (7. 6. 2007) se věnovalo problematice tuberkulózy a netuberkulózních mykobakterióz.
Jednotlivá sdělení se týkala širokého okruhu dané problematiky: nových extenzivních forem rezistence, epidemiologické situace, diagnostiky, terapie včetně chirurgických přístupů, očkování a využívání digitálních zobrazovacích metod při vzdělávání lékařů. Přinášíme některé ze zajímavých informací.
Posunout primovakcinaci mezi 7. a 12. měsíc
Prof. MUDr. Karel Křepela, CSc., z Pediatrické kliniky 1. LF UK a FTNsP informoval účastníky o doporučeních České pneumoftizeologické společnosti (ČPFS) týkajících se očkování proti TBC. K očkování se v současnosti užívá živá vakcína z bakteriálního kmene Mycobacterium bovis. Tato vakcína nezajišťuje 100% ochranu proti TBC, zabraňuje však generalizovaným formám onemocnění. Jak ale profesor Křepela vysvětlil, živá vakcína si ponechává zbytkovou virulenci, která bývá příčinou různých vedlejších reakcí. Mezi nejzávažnější patří komplikace kostí a kloubů, které se vyskytují u dětí očkovaných v novorozeneckém období. U dětí s vrozeným defektem imunity hrozí generalizace infekce s možným letálním koncem. „Vzestup lokálních komplikací byl také pozorován po zavedení očkování tetravakcínou spolu s vakcínou proti hepatitidě B, totéž se týká hexavakcíny,“ řekl prof. Křepela.
„Příčinou není vakcína BCG, ale krátký interval mezi očkováními – interference dalšího očkování s imunitním systémem. Přitom se ukázalo, že děti HbsAg pozitivních matek, které byly očkovány proti TBC až mezi 7. a 12. měsícem života, měly minimální výskyt těchto lokálních komplikací. Z tohoto důvodu ČPFS usiluje o změnu očkovacího kalendáře a posunutí primovakcinace do 2. poloviny prvního roku věku dítěte.“ ČPFS zároveň varuje (v souladu s doporučením WHO) před omezením a rušením kalmetizace, vzhledem k hrozbě multirezistentních a extrémně rezistentních kmenů TBC, které se jen obtížně dají zvládnout, a doporučuje zachování revakcinace ve věku 11 let. Prof. Křepela také připomenul, že probíhají přípravy nové, neživé vakcíny, která by lépe chránila a měla méně komplikací.

Hrozba rezistence na antituberkulotika

O rezistentních formách tuberkulózy pohovořila MUDr. Václava Bártů, přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a FTNsP. „Vzhledem k rozšiřující se rezistenci na antituberkulotika (AT) 1. a 2. řady se stává základním laboratorním požadavkem identifikace M. tuberculosis s provedením testů citlivosti na AT. MUDr. Bártů upozornila na rozdělení typů rezistence:
1. monorezistence (rezistence na jedno AT 1. řady),
2. polyrezistence (rezistence na více AT 1. řady mimo rezistence na isoniazid a rifampicin),
3. multirezistence (zahrnuje minimálně rezistenci na isoniazid a rifampicin),
4. XDR-TB (extenzivní, multirezistence + rezistence na fluorochinolonová ATB a minimálně jedno ze tří parenterálních ATB – capreomycin, kanamycin, amikacin).
V této souvislosti zdůraznila standardní doporučené a individualizované léčebné režimy a připomenula, že dosud není ujasněno, zda držet v nemocnici pacienta po celou dobu léčby, i když je negativní, nebo zda část léčby řešit ambulantně. „Je to hlavně otázka právní,“ říká přednostka. „Jinak incidence multirezistentní TBC je dlouhodobě asi 2 % (20 pacientů ročně), XDR-TB u nás zatím nebyla zachycena,“ uklidnila dr. Bártů. Zároveň přítomné ujistila, že pro tuto situaci je ve FTN připravena moderní jednotka pro multirezistentní TBC se spádem pro celou ČR.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.