| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku V čekárně

Milá Mamiko,
pokusím se zde co nejstručněji a nejsrozumitelněji napsat odpověď na Tvé dotazy, ale je to záležitost na celkem dlouhý článek...

Zubní kaz je infekční onemocnění, jako konkrétní agens byl identifikován druh Streptokoka Streptococcus mutans. Je to bakterie, která je součástí zubního plaku - povlaku. všechny bakterie v dutině ústní se živí cukrem. Z chemického hlediska mezi cukry patří glukóza, fruktóza (ovocný cukr), sacharóza (klasický cukr), laktóza (mléčný cukr), ale i škrob...
Dotyčné bakterie si tedy pochutnají na bonbńu či lízátku a zákusku úplně stejně jako na oplatkách (sacharóza + škrob, a ještě se lepí na zuby), tic tacu či čokoládě z kinder vajíčka (sacharóza).
Řešením není úplný zákaz sladkostí, ale jejich přijímání s rozumem - tzn. dát je v "přiměřeném" množství zároveň s hlavní jídlem a pak alespoň vypláchnout ústa čistou vodou, lépe zuby vyčistit. Dát si pozor i na nápoje - slazené nápoje (různé šťávy, sladké čaje, apod.), džusy, různé jupíky, kubíky a podobné obsahují neskutečné množství cukrů (viz. výše). Proto by se tyto nápoje měly pít jen ve stejné režimu, jako se podávají sladkosti. Na pití a hrazení pitného režimu je vhodná jen čistá voda bez příchutě (ne minerální) nebo neslazený sáčkový čaj. Na noc pak jen čistá voda.
Čištění zubů - zuby je třeba čistit pravidelně, dvakrát denně - ráno po snídani a večer před spaním (po vyčištění zubů dát již jen čistou vodu, jinak znovu zuby vyčistit). Elmex gel je vhodné používat pravidelně, jedenkrát týdně večer po vyčištění zubů - pak už jen vyplivnout, nevyplachovat, nejíst, nepít a jít rovnou spát :-)) Někdy se doporučuje i častější aplikace gelu, ale jen v konkrétní situaci na doporučení lékaře.
Zkažené zuby je třeba řádně ošetřit (buď výplněmi, nebo - pokud to lze - kazy zastavit). Rozhodně není dobré si tam ty bakterie pěkně pěstovat.

Ještě se vrátím k podjazykové uzdičce - s pouhým prostřižením nejsou zrovna dobré zkušenosti, bývá nutné zákrok opakovat atd. Nejedná se vždy jen o tenkou blanku, jazyk hodně krvácí, bývá nutné šití. Ani při klasickém zákroku bez použití laseru si pacienti nestěžují na bolest. Vše probíhá v místním znecitlivění, mnohdy je dítě v sedaci (celkově "utlumeno" léky, na zákrok si nepamatuje...). Jinak proti laserovým operacím nic nemám, jen se snažím u svých pacientů vyhnout celkové anestezii, pokud to alespoň trochu jde :-)

Přeji dobrou noc,
Irena

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.