Katko, výše už jsem psala věci, které bych ti teď chtěla sdělit, takže někteří možná budete číst tato slova podruhé...
1) Asistentka je vysokoškolsky vzdělaná (studuje tři roky). I zákonem je vymezená oblast působení porodní asistentky a lékaře (výňatek ze zákona Zákon č. 96/2004 Sb., § 5: diagnostikuje těhotenství, předepisuje, doporučuje nebo provádí vyšetření nutná ke sledování přirozeného těhotenství, sleduje ženy s přirozeným těhotenstvím, poskytuje jim informace o prevenci komplikací; v případě zjištěného rizika předává ženu do péče lékaře se specializovanou způsobilostí v oboru gynekologie a porodnictví) - z toho je tedy jasné, že PA a lékař by si neměli konkurovat, nýbrž se doplňovat. Porodní asistentka není jen "nějaká asistentka" jak píšeš. Pokud si to dobře pamatuju, jsou v tomto zákoně vymezeny pravomoci lékaře, všeob. sestry a por. asistentky - to myslím mluví samo za sebe, že PA není jen "nějaká" asistentka.
2) k tvému "Jistě, dříve se doma rodilo...": Dnes se k tomu, co bylo běžné dřív, přidala mnohem lepší hygiena a také vzdělanost v této oblasti. Proto si myslím, že reagovat na to slovy "nojo, ale kolik jich taky dřív umíralo?!" je trochu scestné. Dnes je hygiena i tento obor na jiné úrovni.
3)Upřednostnění vlastního pohodlí před bezpečím miminka? Také chci, aby moje dítě co nejméně trpělo, chci pro něj to nejlepší. Jen jsem si k tomu zvolila jinou cestu. A že porod lékařsky vedený je bezpečnější? O tom si myslím své. Většina komplikací při porodu plyne pouze z toho, že lékaři zasahují do přirozeného procesu porodu, i ten sebemenší zásah do porodu vyvolává nutnost použití dalších lékařských zásahů, z kterých vyplývají další a další možné komplikace.
Některé maminky se v nemocničním prostředí necítí dobře a nedokážou se uvolnit, jejich organismus se automaticky sám brání přivést do tohoto prostředí miminko a snaží se čekat na vhodnější chvíli, porod se potom zpomaluje a je nutné ho lékařským zásahem urychlovat Oxytocinem, což je nepřirozené, velmi nebezpečné a navíc hrozí nebezpečí, že se děťátko nestihne přizpůsobit rychlosti porodu, začne trpět hypoxií - náhlým nedostatkem kyslíku při porodu a může mít problémy s dýcháním i po porodu (toliko k bezpečí dítěte).
Skoro se mi medicinsky vedený porod chce přirovnat k tomu, že by snad doktor nařízl tepnu, aby pak předvedl svůj prvotřídní zásah zastavování krvácení... - takhle zbytečné ty komplikace podle mě často jsou.
Předchozí