| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Nepodařilo se mi kojit svoje dítě. Jsem špatná máma?

Kdesi jsem tu četla nějaký příspěvek otírající se právě o historii, něco v tom smyslu, že dříve se prostě kojilo a šlo to a jiná možnost nebyla. Nechce se mi to znovu hledat, tak svůj příspěvek k tomuto napíšu až sem.

Tak trošku něco z historie. "Chudák chalupník co živí doma 10, 12 a více dětí" je POHÁDKOVÁ POSTAVA - ve skutečnosti neexistuje. Ano ještě před 100 lety se rodilo tolik dětí, ale velká většina z nich se nedožila 1. narozenin. Ve skutečnosti to bylo jako dnes - v rodině byly tak 2-3 děti (kdo nevěří může si to ověřit na stránkách genealogů - seznam je na http://www.rodopis.cz). A druhá zajímavost: proč vlastně ty děti zemřely? Zvlášť když byly JEN KOJENÉ a to jak se neustále zdůrazňuje posiluje imunitu, chrání před různými nemocemi, je lehko stravitelné atd... (však to všichni známe). Jako příčina úmrtí se uvádí PSOTNÍK - což je nejčastější příčina úmrtí napříč všemi věkovými kategoriemi. O skutečné příčině to mnoho nevypovídá, ale o způsobu ano. Psotník - to znamená že dotyčný zemřel v bolestivých křečích. Z čeho je asi tak malý miminka měly? Že by z MM? Spíš si myslím, že prostě MM nebylo a tak se zkusilo něco jiného - mléko kozí, příp. kravské (v bohatších rodinách), nebo rovnou obilná kaše, nebo cokoliv jiného.
Takže mi z toho vyplývá, že kojení byl zřejmě vždycky problém a jen dnes se z toho dělá věda. Naštěstí už nám děti neumírají, protože máme kvalitní UM. (Poznámka pro rejpalky: Já kojím)

A k tomu množství dětí. Nepište mi sem, že vaši rodiče, či prarodiče jsou z většího počtu dětí. Já mluvím o 19. století a dobách před. První polovina 20. století se tomu vymyká - to skutečně v rodinách bylo více dětí. Jsou to pouhé 2 generace z celkového počtu cca 12 generací (až do současnosti) rodin s jen asi 2-mi dětmi.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 0+8= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.