Bebíčko, ani na ty nejčastější vady to není 100%. Když odhlédnem od lidského faktoru (záměna vzorků v laborce či chyba laboranta při vyhodnocování), tak např. u DS (Downova syndromu) můžou nastat minimálně dvě situace, kdy ti amnio hodí špatný výsledek - pokud z plodovky místo DNA vyvíjejícího se plodu naberou DNA tzv. mizejícího dvojčete (tj. plodu, který se vyvíjel souběžně a v prvních týdnech odumřel - právě třeba kvůli těžkému postižení DS) a tím pádem jim vyjde výsledek pozitivní na vadu zmizelého dvojčete a doporučí k potratu naprosto zdravé mimi.
Druhý případ může být, kdy plod je postižený DS mozaikového typu, tj. špatný počet chromozomů mají jenom některé buňky a tam pak může vyjít výsledek negativní (tj. plod se jeví podle amnia v pořádku, nicméně má DS) nebo naopak vyjde pozitivní, ale už to nic neříká o tom, kolik procent buněk má špatný počet chromozomů. Někteří lidé s mozaikovým DS, které to jenom "lízlo" (jak naprosto trefně popsala holčina níž) můžou žít normální nebo skoro normální život.
Mmch které z vás víte přesně, že zrovna všechny vaše buňky mají správný počet chromozomů a nebyly byste v dnešní době kandidátky na potrat?
Uznávám, že výše popsaný situace jsou velmi velmi vzácný, tudíž amnio je přesná třeba na 99%, ale není stoprocentní. Žádný test není stoprocentní. Stoprocentní je akorát smrt.
Předchozí