Autorka to napsala pěkně. Prohlížela jsem si i jí doporučené stránky sdružení Rosalio, našla jsem zde spoustu příspěvků dogmatických "odmítačů očkování", ale i věcné a odborné články na téma očkování. Jedním z nich je i článek
Jak funguje očkování?ten Je to o principu očkování a jak toto zatočí s naším imunitním systémem. Článek bych doporučila k přečtení všem rodičům, kteří uvažují proti čemu všemu by ještě své děti dali naočkovat, zvláště pak těm, jejichž děti trpí alergicými potížemi. Protože právě zde může být zakopán pes. Přínos každého konkrétního očkování je třeba dobře zvážit, protože neuváženým nadbytečným očkováním se skutečně může více uškodit než pomoci.
Dle mého osobního názoru je na místě očkovat proti nemocem život ohrožujícím, nebo těm které zanechávají následky a nelze je účinně léčit antibiotiky. Rozhodně sem neptaří všechna ta, která jsou součástí povinného očkovacího kalendáře. Jaký je např. důvod očkovat chlapce proti zarděnkám? (zarděnky způsobují vrozené vady, jsou-li prodělány v určité fázi těhotenství, jinak je to úplně banální nemoc) U holek by pak bohatě stačilo naočkovat řekněme ve 13-14 letech pouze ty, které je dosud neprodělaly (zjistí se jednoduchým vyšetřením protilátek). Očkování proti planým neštovicím pak je u zdravých dětí naprostá hloupost (prodělají je v 50 letech s podstatně horším průběhem).
Na druhou stranu třeba očkování proti klíšťové encefalitidě nebo proti menignokokům bych asi doporučila. Klíšťovku ťěm co žijou nebo se často pohybují v rizikových oblastech a meningokoka kvůli tomu, že má tak rychlý průběh, než si všimnete, že dítěti něco je, tak už je mohdy pozdě na jakoukoliv léčbu.