O očkování proti pneumokokovým infekcím je dobré vědět, že Prevenar není jedinou dostupnou vakcínou. Prevenar ale má dobře udělanou kampaň. Jak už autorka v článku uvedla, pneumokoků existuje několik desítek odlišných sérotypů, Prevenar ovšem zahrnuje pouze 7 z nich, což pokryje přibližně 65-85% (podle různých údajů) výskytu v ČR. Bohužel nechrání proti sérotypům 3 a 7, které sice nejsou naštěstí ty nejběžnější, ovšem jsou z nich nejnebezpečnější.
Déle než Prevenar je k dostání vakcína s názvem PNEUMO 23, která, jak plyne i z názvu, obsahuje 23 sérotypů (včetně těch nejhorších 3 a 7) a pokrývá 90-99% výskytu v ČR.
Rozdíl mezi těmito vakcínami je v tom, že jsou vyrobeny poněkud jiným způsobem a trochu jinak fungují. Vakcína PNEUMO 23 není určena pro děti mladší 2 let, protože u nich není dostatečná imunologická odezva, jinými slovy očkování není u malých dětí tímto typem vakcíny moc účinné. U Prevenaru je účinnost vakcíny zvýšena mimo jiné tím, že se do ní přidávají látky obsahující hliník, a tudíž i malé děti do 2 let vytvoří dostatečnou ochrannou hladinu protilátek. Ovšem pouze proti těm 7 sérotypům, takže se stejně doporučuje tyto děti později přeočkovat polysacharidovou vakcínou PNEUMO 23, aby bylo pokryto širší spektrum. PNEUMO 23 je také podstatně levnější než Prevenar.
U dětí starších 5 let a dospělých je určitě lepší vakcína PNEUMO 23, protože pokryje širší spektrum. Prevenar je určen především pro děti do 2 let, kde PNEUMO 23 nefunguje. U dětí 2-5 let je to tak půl napůl. Prevenar je asi spolehlivější co do navození imunity, ale i PNEUMO 23 už u této věkové skupiny funguje a pokryje víc sérotypů.
Snad v dohledné době by měly být k dispozici novější konjugované vakcíny (tedy stejný typ vakcíny jako je Prevenar - i pro malé děti), které by měly zahrnovat 10 nebo 13 sérotypů.
Předchozí