Definice z Wikipedie překvapivě říká, že promiskuitu definovat je obtížné (viz níže). Moje teta přelétavým dívkám říká, že jsou "lehčí v rozkroku", ale určitě tím nemyslí ty, co za celý život vystřídají pět partnerů.
Promiskuita (lat. promiscuus = smíšený), termín vyjadřující sexuální nestálost, nevázanost a časté střídání sexuálních partnerů.
Je obtížné stanovit hranici toho, co je považováno za promiskuitní jednání a co lze ještě považovat za tzv. běžné. Toto posouzení se odvíjí od společnosti v níž se takto označený jedinec nachází. Někdy je za promiskuitní považován jakýkoli mimomanželský sexuální styk. Některé kultury považují za promiskuitní jednání pokud má jedinec více sexuálních partnerů zároveň či pokud partnery často „střídá“. Názory na to co je promiskuitní a co promiskuitní není jsou dány společností a jejími tabu, která nejčastěji vycházejí z náboženských představ, například v Evropě lze s oslabením křesťanského dogmatismu posuzovat posun k liberálnějšímu výkladu tohoto slova, zatímco v zemích, kde je náboženství stále dominantní (např. muslimské země), je výklad tohoto termínu výrazně přísnější. U primitivních společenství je takové chování považováno za normální a neexistují zde stálé vztahy.
Promiskuitní způsob života je ve většině vyspělých společností kritizován a morálně odsuzován. Argumenty proti častému střídání partnerů se v průběhu doby měnily, z především náboženských argumentů se především ve druhé polovině 20. století staly argumenty o rychlejším šíření a častějším výskytu pohlavních nemocí.
V historii se pravidelně objevují myšlenky stojící na „volném sexu“, zajímavé je, že odkazy na něj nalezneme prakticky všude od starověké Indie (materialismus čárváká) až po novodobá společenství, jako je hippies.
Zvláštní kapitolou promiskuity je prostituce, která se také vyskytuje prakticky ve všech dobách a společnostech, většinou byla společností odsuzována, ale existovala řada výjimek např. tzv. chrámová prostituce v Římě či Sumeru
Předchozí