Sedm otázek a odpovědí na téma očkování proti rakovině děložního čípku.
Zatímco ve vyspělých zemích onemocní karcinomem děložního čípku ročně dvě až deset ze sta tisíc žen, u nás je to v průměru dvacet. Lékaři proto bijí na poplach. Už déle než rok je u nás k dispozici vakcína, která chrání před touto nakažlivou zhoubnou nemocí.
Rakovinu děložního čípku způsobuje lidský papilomavirus HPV. Onemocnění není dědičné, virus se šíří sexuálním stykem. Na svém těle ho přenášejí muži. Před nákazou nechrání ani kondom, protože virus se může nacházet na místech, která kondom nekryje. Nakazit se lze i při jediném či prvním pohlavním styku. Nejčastějšími původci onemocnění jsou HPV typu 16 a 18, které způsobují téměř tři čtvrtiny případů.
S nákazou se setká osmdesát procent žen, které žijí aktivním sexuálním životem. Většina neonemocní, protože jejich imunita si s virem poradí. Více ohroženy jsou ženy se sníženou imunitou, promiskuitním sexuálním životem nebo promiskuitním partnerem, ty, které příliš brzy začaly se sexuálním životem, a také kuřačky. Zatímco riziko vzniku rakoviny plic je u kuřáků sedmnáctkrát vyšší než u nekuřáků, u rakoviny děložního čípku je tato pravděpodobnost vyšší až dvěstěkrát.
Nejvhodnější je období, kdy žena ještě nezačala se sexuálním životem, takže se zatím s HPV nesetkala. Optimální věk je 12 let. Zájemkyně se mohou přihlásit u svého dětského lékaře nebo gynekologa. Je však možné nechat se očkovat i ve starším věku.
Dostupné jsou u nás zatím dvě vakcíny, Silgard a Cervarix. Vakcína Silgard chrání před nejnebezpečnějšími typy viru, 16 a 18, a také před typy 6 a 11, které způsobují mimo jiné genitální bradavice. Vakcína je vhodná pro ženy do 26 let. Druhá vakcína, Cervarix, chrání kromě typů 16 a 18 také proti dalším nebezpečným typům, 45 a 31. Kromě toho obsahuje speciální látku, která posiluje tvorbu protilátek proti HPV. Tato vakcína je určena pro ženy do 25 let. Obě vakcíny jsou preventivní, ne léčebné. Nemohou ovlivnit již probíhající nemoc.
Očkuje se ve třech dávkách, které celkem vyjdou zhruba na deset tisíc korun. Zdravotní pojišťovny očkování nehradí kvůli jeho nákladnosti. Ročně by se týkalo asi čtyřiceti tisíc osob a stát by přišlo zhruba na půl miliardy korun. Účinek by se pak projevil nejdříve za dvacet let, kdy by výskyt zhoubného onemocnění měl klesnout asi o 70 procent. Lékaři se v názoru na prospěšnost plošného očkování liší a část jich přikládá větší význam preventivním prohlídkám.
Z prvních zkušeností vyplývá, že vakcína chrání minimálně pět let. Ženy, které byly ve světě očkovány mezi prvními, totiž mají stále dostatečně vysokou hladinu protilátek, takže nepotřebují posilovací dávku. Předpokládá se ale, že vakcína by mohla účinkovat nejméně dvacet let, možná celý život. Stoprocentní ochranu ovšem neposkytuje, a to proto, že virů, které rakovinu děložního čípku způsobují, je víc a proti některým vakcína nechrání.
Přednádorový stav se vyvíjí mnoho let a lze jej zachytit dříve, než dospěje do stadia rakoviny děložního čípku. Existenci atypických buněk lze zjistit rozborem vzorku, který lékař získá stěrem z děložního hrdla při pravidelné gynekologické prohlídce. Žádná žena by proto neměla podceňovat prevenci a jednou ročně by se měla nechat prohlédnout. To platí i pro očkované ženy.
Jedna zajímavost nakonec… Vědci předpokládají, že očkováním proti papilomaviru se podaří snížit nejen výskyt karcinomu děložního čípku, ale také hrtanu, hltanu a genitálií.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.