Kromě povinných očkování, která u nás hradí stát, existuje celá řada dalších, doporučených nebo dobrovolných.
Zdravotní pojišťovny je neproplácejí, ale na některá přispívají. Z nemocí, kterým lze předcházet očkováním, děti podle odborníků nejčastěji ohrožuje chřipka, pneumokoková a meningokoková infekce, plané neštovice a klíšťová encefalitida. O vhodnosti očkování se ale raději poraďte s lékařem.
Očkování proti chřipce má největší význam pro seniory nebo zdravotně oslabené lidi, soudí hlavní hygienik ČR Michael Vít. Chřipka se zpravidla obejde bez následků. Nebezpečné jsou komplikace a právě ty hrozí zejména starším a chronicky nemocným lidem. Podle většiny lékařů je pro zdravé děti toto očkování zbytečné. Jednak u nich má chřipka lehčí průběh než u dospělých, jednak se jejím proděláním posiluje imunitní systém, potvrzuje MUDr. Jitka Škovránková z ambulance očkování Fakultní nemocnice v Praze-Motole. Proti chřipce by se podle ní měly očkovat jen ty děti, které jsou často nemocné nebo trpí chronickou chorobou. Očkuje se na podzim, nejlépe do konce listopadu. Vakcína stojí 200–250 korun a účinkuje zhruba za 10 nebo 15 dnů. Během této doby může být organismus mírně oslabený, proto je dobré se vyhýbat prostředí, kde hrozí infekce. Každý rok je třeba se nechat přeočkovat.
Čtyři procenta dětí mladších pěti let, které se u nás nakazí pneumokokovou infekcí, zemřou. Nemoc se projevuje zánětem plic s horečkami, ale může přejít i v zánět mozkových blan. Léčba je složitá a zdlouhavá. Zdarma se u nás zatím očkují pouze rizikové skupiny dětí, které jsou nejohroženější a u nichž hrozí komplikovaný průběh onemocnění. Jde o děti s poruchou imunity, ty, které trpí závažnou chorobou, a děti umístěné v ústavech a léčebnách. Někteří rodiče si vakcínu hradí sami, říká MUDr. Škovránková. Očkuje se od dvou let jednou dávkou, která stojí 1700–1900 korun. Po pěti letech, pokud riziko infekce přetrvává, je možné přeočkování. V Evropě se už proti pneumokokové nákaze plošně očkuje v 16 zemích. I u nás je trendem zavést toto očkování pro všechny kojence, problémem je zatím cena. Nyní se testuje nová vakcína, u níž se rozšiřuje spektrum pneumokoků o ty, které se vyskytují ve střední Evropě, doplňuje Jitka Škovránková.
U většiny dětí probíhají plané neštovice bez komplikací. U dvou až tří procent však může toto virové onemocnění vést až k hospitalizaci. Podle studie, kterou u nás provedli lékaři v letech 1997 až 2001, byly u téměř poloviny osob hospitalizovaných s planými neštovicemi zaznamenány celkové komplikace. U dětí to bývá masivní výsev vyrážky, která v ojedinělých případech zasáhne i sliznice, dále horečky nebo zánět mozečku. Ti, kdo plané neštovice neprodělali v dětství, se navíc mohou nakazit v dospělosti, kdy má onemocnění vážnější průběh. Dospělé častěji ohrožuje zánět mozečku, ale také zánět jater, mozku, mozkových blan či kožní komplikace. A pokud onemocní těhotná žena, její dítě se může narodit se závažným postižením, upozorňuje docent Ivan Novák, pediatr z pražské Thomayerovy nemocnice. A jako by to nestačilo: virus, který způsobuje plané neštovice, v těle zůstává a v dospělosti může vyvolat velmi bolestivý pásový opar. Očkuje se jednou dávkou ve věku od 9 měsíců do 12 let. Od 13 let jsou potřebné dvě dávky. Jedna vakcína stojí kolem 1500 korun. Předpokládá se, že očkování chrání celoživotně. Doporučuje se zejména všem dívkám a ženám od 15 do 45 let, které ještě plané neštovice neměly. V USA se očkují batolata už delší dobu plošně.
Převážná většina lidí klíšťovou encefalitidu přežije, ale rekonvalescence je dlouhá a nepříjemná. Provázejí ji silné bolesti hlavy, závratě, poruchy spánku, třes. Infekce postihuje nervový systém a její průběh připomíná těžkou chřipku. Přenašečem viru je klíště, ale může se nacházet i v nepasterizovaném mléku nebo výrobcích z něho. Nákaza hrozí při pobytu v přírodě, v lese, na zahradě. Nejčastěji onemocní senioři. U seniorů a dospělých vůbec má onemocnění těžší průběh než u dětí. Například ale pražský dětský lékař Milan Kudyn dětem očkování proti klíšťové encefalitidě doporučuje, rozhodně více než očkování proti chřipce. Očkují se děti starší tří let, pokud pobývají v oblasti, kde se vyskytují klíšťata. Jinak stačí začít s očkováním v pěti letech. Očkuje se ve třech dávkách a po třech letech je třeba přeočkovat jednou dávkou, jinak se musí začínat znovu se třemi dávkami. Vhodnou dobou jsou zimní měsíce. Jedna dávka stojí 300–350 korun.
Nákaza meningokokem nejvíce ohrožuje děti do čtyř let a dospívající. Rizikovým faktorem je pobyt ve velkém kolektivu v uzavřeném prostoru. U nejmenších dětí jsou to jesle a školky, dětská hřiště, u dospívajících internáty, diskotéky, letní tábory, lyžařské výcviky. Nemoc se šíří kapénkami a zpočátku připomíná chřipku, na kůži se ale tvoří červené skvrnky a modřinky, které neustále přibývají. Někdy se může během krátké doby vyvinout hnisavý zánět mozkových blan. Nejtěžší formou je pak rychle postupující kritický stav se selháním životních orgánů. Meningokoků je několik typů. V současné době existuje vakcína, která chrání proti typu C a lze jí očkovat i děti do dvou let, které patří k nejrizikovější skupině. Bohužel vakcína proti typu B, který tvoří polovinu případů a je velmi zákeřný, je zatím ve vývoji. O očkování uvažujte před nástupem dítěte do kolektivu, a zejména u adolescentů. Děti do jednoho roku se očkují dvěma až třemi dávkami, dospělí jednou dávkou, která stojí kolem 800 korun.
Virová hepatitida neboli žloutenka typu A, známá jako nemoc špinavých rukou, u nás nepatří k častým infekcím. Nákaza hrozí v místech se sníženou hygienou, například na letních táborech a kempech, nebo za mimořádných okolností, kdy se nedodržují základní pravidla čistoty, jako jsou záplavy. Nakazit se lze také při cestách do zemí s nízkým hygienickým standardem. Toto zánětlivé onemocnění se projevuje nechutenstvím, zvracením, zvýšenou teplotou, u dospělých zežloutnutím kůže. Vážnější průběh může mít u těch, kdo současně trpí jaterní chorobou. Očkování se doporučuje dětem i dospělým, pokud budou pobývat v rizikových místech, a před cestami do některých zemí. Očkuje se jednou dávkou, která stojí okolo 900 korun, po roce a půl se podává další, posilující dávka. Po deseti letech se doporučuje přeočkování.
Na rozdíl od typu A může mít hepatitida typu B trvalé následky a přejít do chronického stadia. Proti tomuto typu žloutenky se u nás povinně očkují kojenci a děti ve věku 12 let. Očkování chrání i proti typu C, který se u nás vyskytuje spíše ojediněle.
V současné době existuje dobrovolná kombinovaná vakcína proti hepatitidě A i B. Chrání celoživotně a snižuje i riziko rakoviny jater. Očkuje se ve třech dávkách, jedna stojí kolem 1500 korun.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.