No, ani tu vesnici bych si rozhodně nedovolila takto bagatelizovat. On totiž zdaleka ne každý na vesnici má hospodářství s lesem a polnostmi... na vesnici, na které jsem se narodila a žila já, měl traktor jeden člověk (řidič JZD), to samé s kombajnem... ostatně ten navíc vyjede prakticky jen jednou ročně... Takže ve zbývajících 200 rodinách skutečně žádný muž řídit traktor nemusel.
Taky zdaleka ne každý muž v naší (nejen naší) vsi pracoval v lese s motorovkou. Možná dva.
Jistě, zahrady mají všichni, i nějaké to políčko, ale u nás to bylo tak, že si všichni ty políčka obdělávali ručně (po příchodu ze zaměstnání, o víkendech, zapojily se děti atd.), maximálně jim to "Fanouš" jednou ročně za nějaké to pivo pooral svým jézéďáckým traktorem a zbytek prostě okopávali, seli, sekli atd. sami. Jak ženy, tak muži. Včetně naší rodiny.
Procento rodin s tak velkými hospodářstvími, kde by byla nutná přítomnost traktoru, kombajnu a pravidelné práce s motorovkou v lese, je skutečně mizivé. I na vesnicích. To, že někdo bydlí ve vesničce, kde to takto mají všichni (čtyři) obyvatelé, neznamená, že to takto má každý "neměšťák".
Nejde jen o paneláky... ale většina baráků, myslím tím baráků na předměstích a i v mnohých vesnicích, má dnes prakticky jen zahradu, a to ještě čím dál častěji jen s trávníkem.
Předchozí