Ano, už jsem to jinde psala, že na venkově se příjemné zkušenosti nabývají dost snadno.
Obyčejná úcta ke stáří tu stále je. Ale to neznamená, že musí člověk úplně odsunout veškerou sebeúctu a nechat sebou v krizové situaci zamést.
Ke starým (ke všem!) lidem se za všech okolností chovám slušně, pozdravím, pomůžu, usměju se, ale v případě, že se ke mně někdo zachová hrubě, mám nárok na to si v mezích slušnosti ochránit sebe, příp. své děti, pokud se jich to týká atd. Nikdo nemá právo ubližovat druhým, ani když je starý, ani když je chudý... A je mezi námi dost lidí, kteří prostě nejsou založením takoví, aby nad nějakou zlomyslnou invektivou mávli rukou a v přesvědčení, že tímto vyjadřují úctu ke stáří, si nechali ublížit.
U nás v rodině je tradicí dochovat své "staroušky" doma, v kruhu rodinném, starat se o ně do konce a poskytnout jim důstojné a láskyplné prostředí. Jak ale říká moje máma, "to neznamená, že se budu tvářit, že jejich ho.no voní po konvalinkách".
Ano, je nutné respektovat, že starý člověk má zdravotní problémy, často i nějaké psychické, hlásí se neduhy senility atd., ale není nutné ryčet štěstím když se stanu terčem jeho zlosti na svět.
Nezaměňujte prosím "přiměřenou obranu" s neúctou ke stáří.
Předchozí