Tak Grugara zrovna vubec nemusim, tedy kdyz mluvi o supernovach, tak ano, ale ve filosofie nebo teorii vedy ho kdekdo snadno vyargumentuje.
To jak kdo v co veri je taky hrozne siroke spektrum. Einstein napriklad veril v naprosto inzenyrskeho konstrukterskeho vsevedouciho Boha - tedy Einsteinova realita byla deterministicka predem spocitatelna, tedy cim vice znam vstupnich podminek,timlepe predpovim chovani systemu, tedy jeho budoucnost. Takove vsevedeni pocatecnich podminek byl Eisteinuv Buh. On sam o nem rikal, ze je to Spinozuv buh zrcadlici se v harmonii prirodnich zakonu.
Ovsem az po Einsteinovy prisly prirodni zakony, ktere predpovidatelnost systemu vyvraci a tedy bori ten zakladni koncept, ze cim vice vstupnich podminek znam, tim lepe predpovim budoucnost.
Dnesni molekularni biologie, na rozdil od fyziky, je ale stale na urovni predpovidatelnych systemu, sam darvinismus je takovou strojeckovitou teorii. To samozrejme neuspokojuje celou radu vedcu, tak si napocatek toho sikovneho strojecku zase dosadi vsevedouciho konstruktera - to je pak v USA popularni "inteligentni design". Z filosofickeho hlediska je to ovsem, prominte, naprosty blabol (nerada se o cemkoli takto vyjadruju, ale inteligentni design je do nebe volajici :O)
Předchozí