| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Vidím tě, děťátko!

U rtg záření je důležité, jestli mluvíte o ozáření plodu nebo jiné oblasti těla matky. Při ozáření plodu je vysoké riziko poškození v každé fázi jeho vývoje (kromě prvních 3 týdnů, kdy platí princip "všechno nebo nic";). V prvním trimestru je vysoké roziko poruchy organogeneze, zejména vývoje CNS, ve druhém trimestru je vyšší riziko opoždění psychomotorického vývoje, ve třetím je zvýšené riziko vzniku malignit v dětském věku.
Pokud jde o snímek jiné části těla, obecně platí, že je nutné používat ochranné pomůcky a pečlivě volit velikost vyšetřovaného pole (tzn. to, co by mělo platit při rtg vyšetření vždy!!! bohužel mnohokrát se to takto neděje). U moderních přístrojů je sekundární záření v okolí větším než 5cm od ozářené plochy zanedbatelné.
Co se týká záření z přírody: průměrný světoobčan obdrží z přírody dávku cca 2,4mSv, v Čechách je to dávka asi 2x vyšší, zejména kvůli nalezištím uranu. Hlavní složky přírodního záření jsou dvě: záření zemské, které vzniká díky přirozeným rozpadovým řadám, a záření kosmické. Při přeletu oceánu z Evropy do severní Ameriky obdrží každý pasažér dávku, která je srovnatelná se 30 snímky plic.
Záření vznikající lidskou činností je menší díl celkového ozáření, a je z více než 90% "zajišťováno" medicínským využitím. Technické zdroje záření mají nejmenší podíl. Roční populační dávka (tj. průměr na jednoho obyvatele naší republiky) z lékařského ozáření se meziročně stále zvyšuje, udává se kolem 1,6mSv.

Ultrazvuk není rentgenová metoda. Studie o vlivu UTZ na tkáně existují, a není pravda, že žádné škodlivé účinky nebyly zjištěny. V experimentech na tkáňových kulturách je nejčastějším negativním vlivem UTZ kavitace (při lokálním přehřátí tkáně dochází ke vzniku "díry";). Proto musí mít všechny UTZ přístroje na monitoru uváděné TI a MI, kde naskakují během vyšetření taková čísílka, aby se nestalo, že se vyšetřující dostane do nebezpečných hodnot, přičemž za bezpečné hodnoty se považují údaje o 1-2 řády nižší než při kterých ke kavitacím dochází. Při diagnostických UTZ to tedy prakticky nehrozí, spíše jsou rizikové terapie ultrazvukem, ale právě metoda 3D je v tomto ohledu velmi diskutovaná. Navíc se spekuluje o vlivu prenatálního UTZ na rozšíření levorukosti v populaci.



Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 9-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.