Ultrazvukové vyšetření během těhotenství.
Těhotnou ženu čekají v průběhu gravidity minimálně čtyři vyšetření na ultrazvuku. Nemusíte se jich bát. Ultrazvuk nemá vůbec žádné vedlejší účinky. A většina gynekologů má už tento přístroj ve své ordinaci.
S prvním ultrazvukovým vyšetřením se setkáte brzy. Gynekolog jím po vynechání menstruaci zjišťuje, zda jste opravdu těhotná a můžete se těšit na přírůstek do rodiny. Zárodek je možné vidět už v pátém týdnu těhotenství. To znamená pět týdnů od prvního dne posledních měsíčků. Asi o týden později se už dá rozpoznat, zda je zárodek skutečně živý. Ultrazvuk je totiž už schopen odhalit pulzující srdíčko. A pokud čekáte dvojčata či vícerčata, i toto byste po vyšetření měla s jistotou vědět.
V období mezi dvanáctým až čtrnáctým týdnem těhotenství byste měla jít na druhé ultrazvukové vyšetření. Základním cílem je zjistit, zda se plod rozvíjí a žije. Lékař dále podle obrázku na monitoru určí, jaké je skutečné stáří vyvíjejícího se plodu. Tato informace je velmi důležitá. Je totiž možné, že stáří dítěte vypočítané podle poslední menstruace a skutečný „věk“ se mohou výrazněji lišit. A v tom případě bude nutné změnit datum předpokládaného porodu. Určující je to, co lékař uvidí ve vašem bříšku.
Při tomto vyšetření je také možné vyslovit podezření na některé vývojové vady a doporučit další postup. Lékař také může dobře určit, jaké je uložení placenty.
Ani třetí ultrazvukové vyšetření by nastávající maminka neměla v žádném případě vynechat. Provádí se v osmnáctém až dvaadvacátém týdnu těhotenství a odborně se mu říká první ultrazvukový screening. Zjišťuje se, zda je dítě v děloze samo nebo je plodů více. Rodiče budou jistě zajímat rozměry vyvíjejícího se plodu. Měří se hlavička, bříško, stehenní kost, podle kterých se pak určuje velikost děťátka. Odborně se to jmenuje biometrie plodu.
Lékař by také měl dítě pořádně prohlédnout. K tomu samozřejmě potřebuje opravdu kvalitní ultrazvukový přístroj a také dostatek času. Není výjimkou ani půlhodinové vyšetření. Pokud vše trvá jen krátce, gynekolog ho nejspíše odbyl. Dávejte si na to pozor.
Účelem vyšetření je zjistit, zda je vše v pořádku a zda náhodou nehrozí riziko vrozené vývojové vady. Lékař proto důkladně zhodnotí srdce, bránici, žaludek, ledviny, močový měchýř, páteř, přední břišní stěnu, pupečník, mozek, obličej a končetiny. Zaměřuje se také na umístnění a strukturu placenty a na množství plodové vody. Je ale třeba říct, že ani ten nejlepší ultrazvuk nemůže odhalit vše. K vyšetřování se používají i jiné metody, například odběr plodové vody nebo biopsie chloriových klků, ze kterých je tvořena placenta.
Čtvrté ultrazvukové vyšetření by se mělo provádět v třicátém až dvaatřicátém týdnu těhotenství. Říká se tomu druhý ultrazvukový screening. I tady se zjišťuje především velikost a růst plodu, stav placenty a množství plodové vody. Lékař také může zachytit ještě některé z vývojových vad, které se při předchozím ultrazvukovém vyšetření zatím neprojevily.
Někdy se při této příležitosti provádí i test, při kterém je slyšet tok krve uvnitř cév plodu nebo v pupečníku. Další možností je, že se tyto cévy barevně zobrazí na monitoru ultrazvukového přístroje.
Pokud těhotenství probíhá normálně, další ultrazvuková vyšetření už nejsou nutná. Samozřejmě v případě potřeby je možné provádět je kdykoliv.
Podle knihy Martin Gregora, Miloš Velemínský ml.: Čekáme děťátko
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.