15.7.2008 23:07:51 Hanka 75
zkušenost ze zdravotnictví
Nechápu, proč u nás toto vůbec není téma a nevědí to ani lékaři-gynekologové. Už kolikrát mě mrzelo, že těhotné nebo plánující gěhotenství nedostanou odkaz na solidní informace co a co není vhodné pro těhotné (kdzž už roydávání brožut bz bzlo třeba nákladné). Dostanou se maximálně všeobecné informace, jako nekouřit, jíst zdravě atd., ale to je příliš všeobecné. Nejvhodnější tedy není příliš létat transkontinentálně letadlem, jíst grepy (obsahují chinin), používat šalvějové tinktury... proč právě tyto příkladz: v lékárně lékárnice nabízela tuto tinkturu těhotné, o grepech ví asi málokdo, ale těhotná kamarádka každý den jeden snídala, a stejně tak o tom, o čem píšeš ty. Samozřejmě nic z toho není fatální, ale proč nepodat informaci, čeho se je možné vyvarovat ? Nechápu. Snad se ministerstvo a lékaři bojí, že dát dohromady tyto věci může být problematické, protože někdz jde jen o jakési "tipy" ne zcela prokázané. Ale vždzť i tak by to stálo za upozornění.
A ještě jedna ykušenost ze zdravotnictví. Babička, již starší a s nadváhou upadla a nemohla vstát. Jela jsem s ní na pohotovost do nemocnice v Praze a v noci nám tam prováděli rentgen. Sestra (nebo lékařka, nevím), která ultrazyvuk prováděla po mě chtěla, at stojím s babičkou a podpírám jí. Nedala mi ani zástěru proti ozáření ani se mě nezeptala, zda nejsem těhotná. Až na mou otázku, co kdzbzch byla těhotná, se trochu zalekla a dala mi vestu. Ale co kdybych např. v 18 ani neveděla, že rentgen není vhodný pro těhotnou a nezeptala se jí ? Nebo kdybych ve stresu na to nepamatovala ? Neměla by to být její práce ?
A podle zásadz, každému zbytečnému ozáření je dobré se vyvarovat, mi také alespon zástěru měla dát. A dokonce při troše dobré vůle bylo možné babičku zrentgenovat i bez mé pomoci.
Odpovědět