Nemůžeš, ale jednorázový let letadlem není zase tak významná dávka záření. V přírodě je zdrojů záření mnoho, to bys nesměla vůbec žít na zemi. Jenom jsem chtěla vysvětlit, že když těhotná žena potřebuje dejme tomu snímek plic, lze ho zhotovit bez přímého ohrožení vývoje plodu, protože ta dávka je při srovnání s různými běžnými aktivitami malá. Na druhé straně je vždy lépe vyhnout se ozáření všude tam, kde je to možné. Účinky záření jsou totiž kumulativní, takže když nevíme, kolik ho ještě v rámci lékařské péče budeme v životě potřebovat, je dobré každé diskutabilní ozáření minimalizovat.
Rozdíl mezi ozářením v letadle (nebo na Zemi) a lékařským ozářením je v tom, že přírodní ozáření je celotělové, působí ze všech stran. Lékařské ozáření se děje kolimovaným svazkem, je tedy omezeno na určitou oblast těla, a ostatní části lze ochránit ochrannými pomůckami. Proto je potřeba rozlišit, zda u rtg snímku mluvíme o ozáření plodu nebo jiné oblasti těla.
V podstatě jde o to, že záření škodí. Jenom nulová (žádná) dávka je absolutně neškodná. Toho dosáhnout nelze, proto bychom měli každé ozáření, které není nutné, pečlivě zvažovat.
Pravidelné lety ale docela významně riziko ozáření zvyšují, proto jsou např. piloti zařazováni mezi radiační pracovníky. Během těhotenství bych se jim bránila více než UTZ vyšetření.
Předchozí