fisperando,
ona preventivní péče o dítě s dispozicemi k alergiím nebo AE (či obojímu) není o tom vytvořit sterilní prostředí.
Je o tom oddálit setkání s alergenem, aby si mezitím tělo stihlo vybudovat schopnou imunitu. Nezatěžovat tělo zbytečnou chemií v podobě dětské kosmetiky a jednorázových plen a v případě látkových je třeba dávat bacha na to, v čem pereš (to i u oblečení pro dítě - žádné aviváže, nic s enzymama, nic s parfémama > to vše může zvyšovat riziko projevu AE).
Já sama jsem alergik, mám astma i AE. Proto jsem se snažila dodržovat jednak lehkou antialergo dietu už v těhotenství (nenutila jsem se do pití mlíka, omezila jsem lepek) a to samé jsem pak dělala i při kojení. Můj prvotní důvod pro látkové plenky byl také prevence kvůli AE (navedla mě na ten nápad náhodou alergoložka, když jsem si tam byla v těhu pro stříkátko na astma) - bylo to dokonce tak silné, že jsem byla odhodlaná používat klasické čtvercovky (bo jsem tehdy netušila, že dneska už to jde i jinak).
Dítěti jsou 3 roky a zatím se zdá, že dobré. Má sice trochu citlivější kůži, takže má občas lišej, osypal se jednou jedinkrát v 1,5 roce - alergie na skořici (nekontrolovatelně požíral na návštěvách perníčky, protože už dosáhnul na stůl a nikoho to nenapadlo, že vyrážka je z perníčků, protože jich sní tolik... trvalo nám 14 dnů, než jsme to odhalili).
Bohužel se disopozice k astmatu projevuje i tak - záněty horních cest dýchacích jsou u něj častější, než je běžné. Letos v zimě měl 2x zápal plic...
U dalšího dítěte hodlám v nastoupeném směru pokračovat - dám si větší pozor na kosmetiku, to jsem u toho prvního tolik nevěděla.
Takže to fakt není o sterilním protředí, jde spíš o to, jak nezvyšovat genetickou zátěž zátěží prostředí.
Předchozí