Re: Být s mámou
Přesně tak. Snad Petra opravdu nevěří, že tomu panu poslancovi šlo o blaho ditěte?
Také nevím, jak přišla na to, že je to západní trend, nebýt s dětmi doma. Zvláště v Americe už několik let vycházejí knihy, které zdůrazňují význam rodiny,důležitost stavit rodinu na první místo.Poslední z nich dokonce má titulek FAMILY FIRST a je od televizního guru pro otázky zdraví a rodinných vztahů Dr. Philla.
Ty, které radí ženám, které "chtějí mít všechno"- děti i zajímavou práci, hledají cesty, jaká volit povolání, jakého zaměstnavatele, varianty práce doma atd. Ale nikomu nevnucují jít do práce.
Rozdíl mezi socialismem a kapitalismem je, a velký. U prvního to byla politická doktrína, ale skutek utek, jak si pamatujeme. V kapitalismu šlo o věc vývoje a trendy se měnily podle politické, ekonomické či spolecenské situace. Obě světové války paradoxně otevřely cestu ženám do dříve neobvyklých zaměstnání. V 50. letech, když se muži vrátili na svá pracovní místa,byla tendence "vrátit" ženy do domácnosti. 60. a 70. léta pod vlivem feminismu a zákonů proti diskriminaci začaly ženy mnohem víc dělat kariéru. Dnes je tendencí několik: Zůstávat doma a věnovat se dětem co nejdýl. Nemít děti vůbec nebo velmi pozdě. A mít "to všechno", což je podle mně nejtěžší. A aby to šlo, potřebují ženy podporu velké rodiny a případně celé společnosti. A to i v případě prvním.
Takže ta západní tendence je úplně ve shodě s Petřinou, tak nevím, proč ji tak kritizuje. Stejně tak francouzské zákony kus dál v diskusi (byly mimochodem spolu s německými vzorem pro změny v zákonech našich v 70.letech) a jsou právě projevem zájmu společnosti na vyšší porodnosti. A státy i západní na to mají stále méně. Dokonce existují teorie, že čím víc ochranných zákonů pro ženu v těhotenství a v mateřství, tím hůř ženy uplatňují na pracovním trhu. Buď bude mít děti a my ji budeme muset držet místo, nebo je má a budou pořád nemocné atd...Zaměstnavatelé se nesmějí žen ptát, zda a kdy plánují děti, ale ptají se.
A s těmi babičkami a prababičkami to bylo také jinak. Bohatší ženy z t.zv. vyšších kruhů pracovat nemusely, ale stejně měly chůvy, patřilo to k dobrému tónu (jen si vzpoměňte, jak princezna Diana musela bojovat, aby mohla své děti vychovávat sama). Ženy chudé pracovaly: šily doma, hospodařily,předly, navlíkaly korále, braly své děti na pole nebo chodily do fabriky a někdo jim děti hlídal. Dříve zkrátka práce nebyla tak oddělena od rodinného života. Počítače umožňují dnes mnoha ženám zase to zkusit z domova.
Trendy a tendence jsou různé v tom je ten hlavní rozdíl mezi tím co bylo a co je. A je opravdu na ženách, co si zvolí, či o co budou usilovat...
Věra S.
Odpovědět