PPM v kontextu ostatních úspor
Musím se ozvat... :o) Když jsem si tady před čtvrt rokem s tou mateřsou začala (http://www.rodina.cz/clanek7383.htm). Od té doby jsem připisovala do diskuse, jak se situace vyvíjí, ale předpokládám, že diskuse starých článků sleduje málokdo.
Myslím, že ostatní změny v sociálních a nemocenských dávkách jsou oproti snížení PPM... ne snad zanedbatelné, ale přecejen je tam rozdíl mezi řádem stokorun a tisícikorun.
Teď se má situace s PPM tak, že ve sněmovně je většina pro, aby se PPM nesnižovala, ale díky sabotáži ODS musí příslušná novela projít několikaměsíčním procesem a vejde v platnost nejdříve v květnu. A nebo to taky do voleb nestihne a možná neprojde nikdy, uvidíme. Pro mě osobně to znamená, že z 6 a půl měsíce MD budu pobírat o 20,5% méně po dobu 4 a více měsíců.
Přestože se podařilo (nejen mně, ozvala se řada lidí a organizací) přesvědčit většinu poslanců, že tohle opatření bylo přehnané, pořád si zahrávám s myšlenkou, že by bylo dobré, aby se tím zabýval Ústavní soud. A vůbec mi nejde o nějakých těch 20 nebo 30 tisíc, o které sama přijdu, ale čistě o princip - aby se někdo zabýval tím, že není v pořádku, že se sejde účetní se statistikem a proškrtají nějaká čísla v nějakých vzorcích. A výsledkem je, že se bere nejvíc těm nejvytíženějším, nejnenahraditelnějším a nejbezbrannějším (ono "nejvíc" můžeme nyní po odhlasování zákona o SR nahradit "pouze"), a ospravedlňuje se to snůškou polopravd a lží. Ústava zakazuje vládě zneužívat moci, Listina základních práv garantuje rovnost pohlaví a Antidiskriminační zákon specifikuje, že diskriminace podle pohlaví zahrnuje i diskriminaci na základě mateřství.
Mimochodem, jedna z těch popopravd tady zazněla - že se jen snižuje, co se letos zvýšilo; ono se to o více než 1% zvýšilo jen málokomu, ale sníží se nejvíc právě těm, kterým ne. Sama patřím k těm šťastnějším, kteří si oproti roku 2008 přecejen polepší, ale těch méně šťastných je většina.
Je smutné, že existuje opravdu jen málo lidí, kteří uznají, že je nefér sebrat až 23% pár set tisícům lidí a jen 4% půl milionu dalším a nic těm ostatním. Zeptala jsem se jen tak mimochodem kamaráda, který vystudoval práva, jestli si myslí, že je to na Ústavní stížnost. Pracuje ve státní správě a napůl sobecky, napůl ironicky mi odpověděl, že ne, protože on přece o ta 4% nakonec nepřijde...
Jistě, vzít všem stejně by znamenalo neškrtat výdaje, protože ty nečerpají všichni, ale jen zvýšit příjmy (daně), a je pravda, že stát je momentálně mnohem štědřejší, než si může dovolit, a s těmi výdaji něco udělat musí. Nicméně to jejich snížení musí být promyšlené a dlouhodobé, a když už na to v září nebyl čas, mělo být minimálně rovnoměrné. Prostě sebrat 4% ze všech dávek a platů (a i důchodů?), které ze SR jdou. Nebo i víc, ale všem stejně. Mě by pokles do 10% nezruinoval a myslím, že učitele a hasiče taky ne. Někteří by možná změnili povolání, což ale nemusí být horší důsledek než to, že se v příštím roce narodí mnohem méně dětí (takže na PPM se ušetří tak jako tak :). A možná by se nestalo, že se zužující se okruh lidí, kterých se úspory týkají, bude ptát "proč právě já?". Po tom, co byla ta 4% ponechána státním zaměstnancům, ozvali se soudci... A výsledná úspora by byla mnohem znatelnější, než když se vezme těch 20 a víc % jen čerstvým maminám. A zkousla bych i těch 20%, kdyby zároveň miliony a miliardy nemizely v podivuhodných veřejných zakázkách, předražených silnicích a vytunelovaných bankách. A kdyby veřejná správa fungovala efektivně. Onen kamarád se nijak netají tím, že se v práci rozhodně nepředře...
Promyšlený a dlouhodobě udržitelný sociální a důchodový systém tu ovšem nebude, dokud se na něm politické strany neshodnou, a zatím se tedy snaží pramálo...
Odpovědět