29.12.2004 2:21:36 Líza
Re: TRAVA A JEJI ZAVISLOT
Petro, tvrdý nesouhlas.
Ještě tak před deseti lety možná platilo, že drogy způsobují problémy dětem z nefunkčních nebo patogenně fungujících rodin. (Tím teda nemyslím - asi stejně jako ty - jen rodiny rozpadlé a na dítě kašlající, ale i rodiny zdánlivě v pořádku, kde se rodiče chovají třeba příliš hyperprotektivně nebo prostě v nějakém směru těžce nezvládají, přestože si sami i okolí myslí, že jsou jako rodina zcela v pořádku a na těžkou rodinnou a vztahovou patologii se přijde až s křížkem po funuse.) V posledních letech je to tak, že i děti z opravdu dobře fungujících rodin (přiměřená míra rodičovského zájmu, přiměřená láska, přiměřená důvěra, přiměřená volnost, zájmy, dobří kamarádi, nulový špatný příklad z okolí, zdravé vztahy s oběma rodiči...absence jakýchkoli obecných rizik) se zapletou s tvrdýma drogama. I docela ošklivě.
Názor není staromódní, jen se realita posunula. Dostupnost už je tak veliká, že tahle obecná pravidla už tak zcela neplatí.
K tomu, co tu zaznělo o tom, že když my jsme byli v rizikovém věku, byly jen cigára a alkohol, chci říct jen to, že důležitou roli v experimentech s psychotropníma látkama a v tom, co po nich může následovat, hraje věk uživatele. Sebou argumentovat nebudu - mám zkušenost jen s THC v různé formě a s lysohlávkama, ale pokud jde třeba o opiáty, je hrozný rozdíl, jestli člověk začne brát (a třeba i spadne do závislosti) na gymplu, když ještě není odseparovaný od původní rodiny, nemá zařízený vlastní život, neměl ještě možnost přijít na to, co v životě dělat, nemá vážnější partnerský vztah apod., nebo když začne brát dospělý člověk, který už něco v životě získal a může to ztratit. Ten druhý má motivaci k tomu, aby se z event. problémů léčil a má se k čemu chtít vrátit, ten první si nestihl vytvořit nic, model fungování v životě bez pomoci drogy nezná a je to mnohem těžší.
Odpovědět