Novorozeneckou úmrtnost opravdu máme jednu z nejnižších, nicméně mi připadá trochu nefér, když s ní naši porodníci "táhnou do boje" :o) proti domácím porodům. Vždyť z toho čísla přeci nelze říct nic jiného, než jak velké procento (teda spíš promile) dětí zemřelo do měsíce po porodu. Rozhodně se z něj nevyčte, jak velké množství úmrtí padlo na vrub domácích porodů a kolik na vrub nemocničních porodů. Nemluvě už teda o tom, že se ani nepozná, z jakých důvodů děti umíraly. Péče porodníka určitě může snížit výskyt úmrtí třeba z důvodu hypoxie, ale těžko sníží počet úmrtí například na rakovinu nebo vrozené vady - tady zásluha leží na geticích a gynekolozích, kteří při těhotenství vyhledávají ženy s problémy (a buď jim doporučí interrupci nebo porod ve specializované nemocnici) a neonatolozích, kteří se takového miminka bezprostředně po porodu ujmou.
Schválně jsem nakoukla do tabulek WHO a porovnala úmrtnost u dětí v ČR, Holandsku (kde se doma rodí cca třetina dětí), Německu a Velké Británii (coby států, kde se doma sice nerodí tak často, ale zas je to jedna z běžných možných voleb). Porovnávala jsem rok 1999 (Holandsko novější údaje nemá). Koukla jsem čistě na úmrtí z "příčin vzniklých v perinatálním období". Nemám u sebe knížku diagnoz, takže netuším, co všechno se pod tímto názvem skrývá - mimo jiné to je například porodní trauma nebo hypoxie. Je to skupina nemocí, která je v těhotenství nejméně předvídatelná a porodník ji může ovlivnit asi nejvíc. Nepatří sem úmrtí v důsledku např. vývojových vad, nádorů, úrazů, SIDS atd. JO, a nekoukala jsem na novorozeneckou úmrtnost, ale na kojeneckou (do jednoho roku) - myslím, že to vůbec nevadí, když se zaměřujeme čistě na porodnické příčiny :o) (hlavně proto, že Holandsko nemá zveřejněnou podrobnou tabulku s úmrtím dětí do 1 roku rozepsanou na diagnózy podle období po porodu, kdy k úmrtí došlo)
Takže jak to dopadlo?
Z výše uvedeného důvodu zemřelo
- v ČR 0,23%
- v Holandsku 0,23%
- ve VB 0,30%
- V Německu 0,21%
kojenců ze všech živě narozených.
Podrobně byly rozepsány úmrtí z důvodu porodního trauma
- v ČR nikdo :o)
- v Holandsku 0,002%
- ve VB 0,018%
- V Německu 0,001%
kojenců ze všech živě narozených.
A zrovna podrobně byla uvedena úmrtí na hypoxii a asfyxii:
- v ČR 0,11%
- v Holandsku tabulka neuvedena
- ve VB 0,08%
- V Německu 0,03%
kojenců ze všech živě narozených.
Ten druhý a třetí údaj je v tom prvním již obsažen. JO, ani z těhle čísel se nevyčte, jak moc k úmrtím dochází doma a jak moc v nemocnici, ale aspoň jsem se snažila vyloučit příčiny v těhotenství předvídatelné (tedy důvody, kdy by porod doma nedoporučili ani v HOlandsku, kde se jinak doma "rodí jak o život" :o), nebo s porodem naprosto nesouvisející. A v tomhle si myslím, že čeští porodníci podávají naprosto srovnatelné výsledky s porodníky ze zemí, kde se doma rodí, takže žádný zázrak českého nemocničního porodnictví se nekoná :o)
S.
PS: Jinak jedna studie porovnávající porody doma a v nemocnici už na Rodině uvedena byla, dá se najít
tady. Další (anglicky) jsou k přečtení v lékařském časopise
bmj.com. (tak, doufám, že ten druhý odkaz bude fungovat :o), má nějakou podezřele složitou adresu)