Re: nebojime se - pro Monty k alergiím u porodu
Pro Hanku:
to jsi mě vážně pobavila, že se v běžné české porodnici nevyplňuje sáhodlouhý dotazník před porodem. Já rodila plánovaným císařem v jedné pražské fakultce před 2,5 roky a věř, že ač jsem tam chodila už 2 měsíce předem (pro Evelyn: taky GDM, ale stačila dieta), ani se nenamáhali si tu kartu přinést. Oni to tam prostě nedělají, programově tu musí rodička ten formulář vyplnit a to i se zářivkama a vším shonem kolem…
A k alergiím v porodnici– ty potravinové mi ani do karty nepsali, že prý si to mám ohlídat. Vzhledem k tomu, že léky – včetně jodové desinfekce, ATB a tak, jsou u mě silně rizikové, tak jen díky tomu jsem mohla plánovaně rodit císařem v epidurálu – a to po slušné slovní potyčce s anesteziologem (a to ač se tím porodnice holedbá už pěkných pár let – chachá). Doslova jsem jim řekla, že když začnu cítit reakci, radši dřív řeknu že se něco děje, než aby to poznali až podle mojeho kolapsu. Taky jsem se ptala na cokoli, co mi píchali během operace, jsem z tohoto pohledu poměrně otrlá a hned tak mě něco nerozhází...:-)) V podkladech paní doktorky z porodnické interny jsem měla napsáno, že by měli užít určité anestetikum, ale jaksi asi nebylo či co, tak vzali mimo jiné mezokain. Ten bylz alergie podezřelý, ale ne prokázaný. Hmmm, po pár minutách začalo dost silné svědění (vytrvalo ještě cca další 2 dny) – příště bych už asi křičela víc. Bohužel další léky jsem dostávala aniž by kdokoli vznesl dotaz, jestli třeba snáším to či ono. Vlastně na ATB (infekce byla císař necísař) – to se ptali, jsem alergické asi na 3 druhy, tak si sázet naslepo netroufnuli. Syn po císaři byl naštěstí maximálně v klidu, v porodnici první 3 dny chtěl spinkat a celou noc spal od 6 týdnů…
Ale byla bych ráda, aby tu zaznělo tohle: to je stav zdravotnictví jako celku, ne jen porodnic!!! Když jsem se synem skončila loni v listopadu na infekčním na Bulovce, tak mu (potravinovému alergikovi s reakcí na mléko a vejce) přinesli k jídlu puding s piškoty. Mno tak to máme puding z mléka a piškoty z vejce… Když jsem se ohradila, že tohle nemůže, byla jsem sestrou nekompromisně seřvána ve smyslu “kde to má napsaný“. Když jsem klidně kontrovala, že přece v kartě, zmlknula, odkráčela – a donesla rýžovou kaši, pěkně plavoucí v mléce. Ještěže syn nikde jinde než doma nechce jíst a tak nejedl ani tam (jo jo, 8 dní čistě ohladu :-((( ). Kdybych tam nebyla s ním, nechci domýšlet jak by dopadl. Nenapadlo už některou z vás alergiček vytvořit něco jako „revers naruby“??? Prostě sepsat seznam všech věcí co se nesmí použít, na které jste alergické a nechat všechny zodpovědné osoby co vám podávají léky tohle podepsat s tím, že v případě jasného nedodržení „zakázaných“ přípravků a následné reakce ponesou právní zodpovědnost? Musím říct, že zejména po nedávném zážitku na pohotovosti, kdy jsem lékařce hlásila astmatické záchvaty po jistém léku, mi tato začala psát lék se STEJNOU účinnou látkou a jen jiným názvem, k tomu mám docela chuť. Naštěstí jsem cosi tušila a radši se zeptala. Ale proč by pacienti měli stále a denně koukat doktorům pod ruku, to by si měl přece zodpovědný lékař ohlídat sám :-((((
Jana
Odpovědět