Nic nelze aplikovat univerzálně...:o)
Napsalas to hezky a určitě to bude pro hodně maminek užitečné. Kdybych něco podobného psala já, asi bych vystačila s přepisem toho, co říkal pediatr, který nás pouštěl z porodnice: "Dítě potřebuje jíst, umýt, vyspat se". :o)
Přiznám se, že jsem matka flink a o některých věcech slyším ze tvého článku prvně, i když je našemu malému už 5. měsíců.
Tak jen pro zajímavost seznam našich "výjimek".
1) Kojení nám jde ve všech polohách KROMĚ polohy bříško k bříšku.
2) Odříhnutí - v porodnici mi říkali čekat do 5ti minut, víc ne; často se nám stalo, že si prcek neodříhl vůbec a bolení bříška měl všeho všudy 1x (aspoň tak soudím podle toho, že se v noci kroutil a fňukal). Dneska už odříhnutí prakticky neprovozujeme. Někdy si říhne sám, když je na bříšku (on je na zádech minimálně), někdy ne.
3) Odstříkávání - bylo mi řečeno, že čím víc budu odstříkávat, tím víc se mi bude tvořit mléka; odstříkala jsem malému 2x nebo 3x, když jsem ho dávala na delší dobu babičce, jinak ne.
4) Spaní bez podprsenky - protože mi to od začátku vadilo a čím bylo větší teplo, tím víc, vymyslela jsem "zlepšovák". Prostě si tu vycpávku přilípnu šetrnou náplastí k prsu a nemusím se v ničem škrtit. Ale to asi nejde, dokud miminko pije i přes noc, leda byste si ji udělala "odklápěcí". Vypadá to - dle slov mého manžela - hrozně, ale to pohodlíčko, když vás nic nedře! :o)
5)Bradavek jsem si prakticky nevšímala, Bepanthen jsem použila 1x, když se malému udělaly pupínky za krčkem. :o) Když jsem těsně před kojením přebalovala, otřela jsem je vatovým tampónem namočeným do vody.
6) Vodu na koupání jsme snad nikdy nepřeměřovali, jak je teplá. Po koupeli vždy pouze olejíček na místa, kde "nevětrá" (pod plínkou) a rybí mast na zadeček.
7) Fén doma vůbec nemáme.
8) Miminko naprosto nereagovalo na to, kde je světlo nebo kde jsme my. Otáčel hlavu tam, kam chtěl. Tzn. většinou na pravou stranu. Má ji pořád ještě šišatou, snad se to srovná. :o)
Odpovědět