ochrana
Diabetikovi se často uleví, když se vynechá mléko a mléčné výrobky (je ale pak třeba doplnit vápník, hořčík, vitamín A). Kravské mléko (příp. další potraviny s potenciálními potravinovými alergeny jako je pšenice či kukuřice a kukuřičný škrob) je rizikem zejména pro autoimunitní formy diabetu.
Také je dobré, když jsou v těle v potřebném poměru makro a mikroprvky. Hlídat je třeba vápník, hořčík, zinek, chrom, jód, mangan, křemík, selen a germanium.
Mrkev je zdravá zelenina, ale pro diabetiky ne moc vhodná. Můžeme vyzkoušet jako kompromis 1 kávovou lžičku čerstvé nastrouhané mrkve denně.
Proti opotřebování orgánů a cév diabetem pomáhají vedle prvků též silné antioxidanty a ochranné flavonoidy - barvivo ostružin, malin, květu slezu a růže topolovky, třešní, višní, jahod, lékořice (bezpečné sladidlo, ale u dospívajících chlapců neužívat pravidelně - snižuje mužské hormony), červeného vína (např. v tabletách Vinum), bílé vrstvy pomerančové kůry, šípků, borůvek, brusinek, aronie, cerneho bezu, granatovych jablek, ginkga, česneku, červeného grepu, rajčat, rutin a ALA (někdy označovaná chybně jako vitamín B 13), dále vitamíny B-komplexu (včetně kyseliny listové, biotinu a B-12). Flavonoidy jsou vetsinou ucinnejsi s vitaminem C, betakaroten je vhodne doplnit i o vitamin E a selen (a to i pokud jej uzivame formou merunek, kapusty, kedlubnovych listu, mrkve, dyne nebo zluteho a cerveneho melounu)
Z bylinných přípravků pomáhá např. Intra a někdy kůry na posílení pankreatu. Firma Milota připravila pro diabetiky čajovou směs Diabetik a Tinkturu pro posílení krevního oběhu.
Léčivé jsou i bobule schizandry, ženšen a extrakt z jalovce. Čaj proti zánětu pankreatu: 3 díly řepíku, 2 díly řebříčku a nati slezu, 1 díl měsíčku a nati mateřídoušky
Nemocné prsty můžeme potírat medem. Léčí také stříbrná emulze.
Odpovědět