"...Existuje ale možnost, díky které by mohli na zkrácenou rodičovskou dovolenou a tedy vyšší příspěvek dosáhnout.
Například pokud žena nemá dostatečně vysoký plat, ale přesto chce být doma s dítětem pouze dva roky, a čerpat tak vyšší dávky, může o rodičovský příspěvek požádat její manžel, který by se svým platem na dvouletou variantu dosáhl.
"Zákon pak umožňuje, aby si rodiče "prohodili" role. To znamená, že místo jednoho začne dávky čerpat druhý, přestože by na ně nedosáhl, kdyby o ně žádal sám," vysvětluje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský.
Díky tomuto kroku si tak kratší variantu čerpání rodičovských dávek mohou zvolit i ti, kteří by na ni se svým platem nedosáhli.
Jenže na většině úřadů se rodiče o této možnosti nedozvědí. I sami úředníci si totiž nejsou jistí tím, jak taková varianta v praxi funguje.
"Konkrétně tuto možnost nenabízíme. Podáváme pouze obecné informace o všech třech variantách rodičovského příspěvku," přiznává Ivana Ondráková z brněnské správy sociálních věcí.
"Upozornění na to, že člověk, který čerpá rodičovské dávky, vlastně nemusí být s dítětem doma, se přitom neobjevuje ani na internetu, a tak se nesetkáváme s tím, že by si rodiny tento způsob volily," dodává.
Podle ministerstva je vina na straně úřadů. "Pracovníci na úřadech by to měli vědět, byli proškoleni už v listopadu. Jestli to neví a lidem tuto možnost nenabízejí, je to chyba jejich nadřízených," míní Sezemský.
V průvodci změnami sociálního systému, který měli úředníci k dispozici, se totiž jasně píše: "Při čerpání rodičovského příspěvku můžete pracovat, pokud zajistíte celodenní péči o dítě jinou zletilou osobou." A tou právě může být druhý rodič.
Jenže i ty úřady, které lidem možnost "prohodit si role" nabízejí, nemají v této variantě příliš jasno.
"O dávky může požádat ten z rodičů, který bude chodit do práce a doma zůstane ten druhý. Tyto lidi ale samozřejmě upozorňujeme, že v okamžiku, kdy nejsou žadateli o dávky, musí za sebe sami platit zdravotní pojištění," říká například Jana Hromádková z Odboru sociálních věcí městské části Prahy 3.
Jenže právě to, zda by v takovém případě rodič musel platit zdravotní pojištění, není zcela jasné. Řada rodičů by totiž i tak měla nárok na to, aby za ně pojistku platil stát.
"To by byli například ti, kteří se starají o dítě, a přestože nepobírají rodičovský příspěvek, jsou alespoň na rodičovské dovolené," vysvětluje Tomáš Červinka z Všeobecné zdravotní pojišťovny.
"Člověk má ale nárok na rodičovskou dovolenou jenom v případě, že je registrován v nějakém zaměstnání," dodává Tomáš Červinka.
Pokud by byl rodič nezaměstnaný, nebo by do té doby studoval, musel by si měsíčně platit 1080 korun na zdravotní pojištění sám. Nespadal by totiž do kategorie lidí, za které zdravotní pojištění platí stát."
Povšimněte si tučných pasáží... Na úvod neinformovanost, na závěr nesmysly.
To by mě zajímalo, na základě jakého paragrafu si p. Červinka myslí, že nezaměstnaný si musí platit ZP, když se stará o dítě do 7 let... Neuvěřitelný. Na co tam ty lidi jsou!?
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.