7.1.2008 12:03:51 Ira, dve dcery
Chtela jsem psat na stejne tema
Autorce bych chtela podekovat za prispevek, sama jsem se chystala neco podobneho napsat. Muzete mi prosim napsat kontakt na dr. Cervenku (tel. i email pokud mate, na isevcikova@yahoo.com, dekuji).
Resime stejny problem, i kdyz ve FNKV v Praze maji trochu konzervativnejsi pristup. Po dvou mesicich masazi ve dvou mesicich sondaz a po dalsim mesici pruplach. Nepomohlo ani jedno. Je navrhovan jeste jeden posledni zakrok ve veku ca. 6 mesicu a pak jen cekat do jednoho roku, zda se to zlepsi samo, pripadne intubace. V soucasne dobe vsak velmi zvazuji, zda treti zakrok vubec podstupovat a zda jen necekat.
Komunikace lekare samozrejme take naprosto nedostatecna, co si clovek sam nezjisti to nevi, o alternativnich nazorech na lecbu se zacne bavit az pote, co clovek naznaci, ze zvoleny pristup nemusi byt jedinym moznym resenim.
Nacetla jsem toho opravdu hodne v mnoha jazycich a mam prevazujici dojem, ze nadseni "zakrokari" v rannem veku ditete jsou ceskou raritou. Muj vycteny nazor je navic podporem dvema ocnimi chirurgy, kteri jsou v rodine a pracuji v zahranici. Alespon v USA/VB se typicky ceka alespon 6M-12M, pote je zakrok zpravidla provaden v celkove anestezii. Drivejsi zakrok pouze v pripade komplikovanych zanetu slznych vacku, ktere ovsem nejsou caste. Celkova anestezie je to, co clovek cekanim riskuje. Na druhou stranu se uvadi, ze do ca. 12M veku se opravdu spontanne zpruchodni vice jak 90% vsech kanalku. A napr. ve FNKV konci ca. 8% lecenych pacientu na intubaci. Z toho mi vychazi, se tech 90% kanalku upravenych brzskou sondazi by se zrejme zpruchodnilo samo drive ci pozdeji.
Sama jsem se sondazi souhlasila kvuli opravdu velkemu hnisani ocka, bala jsem se vetsiho zanetu slznych cest. Je treba dodat, ze i caste hnisani muze podle literatury napachat stejne skody jako caste sondaze, tj. jizveni kanalku a nizsi sanci na spontanni zpruchodneni. Ovsem hnisani se po sondazi na cas jeste zhorsilo . . . Nyni je to par dnu dobre, par dnu spatne. Nekdy hnis uplne sam vymizi, i kdyz slzeni pretrvava. Z toho my vyplyva, ze nejaka cesticka se v kanalku zrejme nachazi, jde jen o to, aby dite dostatecne vyrostlo a kanalek se zvetsil.
Takze po vlastni zkusenosti a opravdu velkem zkoumani daneho tematu bych dnes cekala alespon 4-6M s prvnim zakrokem.
Kdysi se tu objevil clanek od Doc. Odehnala z FN Motol. V podstate v nem oznacil za nezodopovedne vsechny rodice , kteri svoje deti na zakrok nedostanou do 4M veku. Dokonce v nem zminil, ze pokud se problem nevyresi sam do 3 tydnu od vyskytu, je sance na spontanni korekci mala, zejmena pri celkove obstrukci. Dale uvadel sanci az 97% na korekci pri prvnim zakroku s tim, ze opakovani je vzacne a ve vetsine pripadu je napoprve vse vyreseno (to asi nehovoril se vsemi rodici, s kterymi jsem hovorila po vyskytu problemu doma ja). Dnes mi jeho clanek pripada jako z uplne jineho sveta. O alternativnim pristupu, ktery je rovnez minimalne v 90% pripadu uspesny, ani slovo.
Urcite existuji deti, kterym brzsky zakrok pomohl napoprve. A o tech ocni chirurgove hovori nejradeji. Pridavam se k autorce proto, aby opravdu hlasite zaznelo i to, ze existuje ta druha skupina deti, u kterych to nefunguje a muze situaci navic zasadnim zpusobem zhorsit. O moznosti zhorseni lekar totiz sami casto neinformuji vubec.
Odpovědět