Nikdo nemůže po bohatých rodičích žádat, aby platili takové výživné, které by dítě zajistilo až do konce života.
Při stanovení výživného pro děti bohatých rodičů by soudy měly vždy najít přiměřenou hranici. Minulý týden o tom rozhodl Ústavní soud v Brně.
Ten řekl, že je správné, že rodiče s velkými příjmy platí svým dětem nadstandardní výživné, na druhé straně tato finanční podpora nesmí být přemrštěná. Soudci nesmí být při určování výživného pouhými počtáři vypočítávajícími, kolik může matka či otec na dítě ze svého příjmu přispívat.
Ústavní soudce Tomáš Lichovník řekl, že soudy musí brát ohled i na další faktory a zamýšlet se nad smyslem a účelem výšky výživného.
Ústavní soud se totiž zabýval případem bohatého podnikatele ve farmaceutickém průmyslu, kterému soudy nařídily platit na nezletilého syna výživné 100.000 korun měsíčně. Otec následně podal stížnost, protože s těmito alimenty nesouhlasil.
Ústavní soudci nakonec neurčili, jaké výživné bude otec dítěte platit, ale zrušili rozsudky v dané věci a nařídili Okresnímu soudu v Hradci Králové, aby se případem podnikatele a jeho syna zabýval znovu a našel přiměřenější hranici výživného.
Ústavní soudce Lichovník zdůraznil, že důležitější více než rozsudky v těchto záležitostech je dohoda rodičů dítěte o výši výživného. „Takováto dohoda má pro všechny strany, rodiče i děti, mnohem větší smysl než rozsudky," řekl soudce.
Zdůraznil, že zákonodárci by v budoucnu sice mohli stanovit „luxusní hranici" výživného, tedy jeho maximální výši, jak je tomu v Rakousku a Německu. Na druhé straně bude muset každý soudce, zabývající se stanovením výživného, vždy důkladně zvažovat smysl a přiměřenost jeho výšky.
ÚS dal dnes jisté vodítko soudcům, jak by měli v obdobných kauzách postupovat. „Po rozpadu rodiny by mělo být výživné v takové výši, aby se nezhoršil životní standard pro dítě ani pro žádného z jeho rodičů. Výživné by v těchto případech mělo být takové, aby se pro dítě vytvářely i jisté rezervy do budoucna, tedy zejména na jeho studium," uvedl Lichovník.
Na druhé straně nikdo nemůže podle něj ani po bohatých rodičích žádat, aby platili takové výživné, které by dítě zajistilo až do konce života. Výživné by mělo být takové, aby dítě podle Lichovníka vědělo, že „bez práce nejsou koláče", a aby se extrémně vysoké výživné nestalo pomyslnou duchovní žebráckou holí pro dítě. Jinými slovy dítě nesmí být kvůli životu v luxusu z výživného izolováno od okolního světa.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.