Něco je jinak…Prvních 6 měsíců s ekzémem.
Po příchodu z porodnice nám pediatrička řekla, že dcerka má velmi citlivou kůži a předepsala jí do koupele olejíček Balneum Hermal. Dcera měla jakési olupující se plochy, něco jako když se loupe kůže po opalování. Po oleji se to opravdu oloupalo a dcera měla krásnou kůži.
No a pak to začalo. Nejdříve se jí začala dělat červená vyrážka (složená z drobných pupínků) na tvářích. Dostali jsme mastičku, dělanou v lékárně s názvem CRAMOR LENIENS. Paní doktorka říkala, že to je jen tzv. Kojenecký ekzém, vlastně reakce citlivé pokožky na to, že přišla z plodové vody do smogem a škodlivinami zamořeného prostředí. Takže jsme byli v klidu, mazali asi týden a nic moc to nepomáhalo. Asi po 10 dnech jsem se telefonicky obrátila opět na pediatričku, co máme dělat, že nyní máme červené celé tváře. Paní doktorka mi řekla, že by bylo dobré dojet na kožní na polikliniku v blízkosti našeho bydliště. A tak jsme jeli. První problém byl v tom, že to bylo před koncem kalendářního roku a málem nás nevzali, neboť prý měli splněny jakési "limity" pro tento rok. Paní doktorka z kožního mi v telefonu (když jsem se snažila nás objednat a popisovala celou situaci, že se jedná o miminko atd.) sdělila, ať si v lékárně koupím Jarischovu vodu a tím dceři tváře potírám. A pokud prý trvám na objednání, tak až v Novém roce, případně ať si zavolám jinam (na poliklinice ordinuje ještě druhá paní doktorka). Vzhledem k tomu, že jsme na polikliniku stejně museli na ultrazvukovou prohlídku kyčlí, tak jsme to na tom kožním zkusili ještě jednou. Manžel prakticky uprosil paní doktorku, ať se na dceru podívá. Dostali jsme Jarischovu vodu a ujištění, že to nic není, opět nám bylo řečeno, že se jedná o reakci organismu na ovzduší. Dceři bylo v té době přesně 5 týdnů a paní doktorka na kožním tvrdila, že do šesti neděl bude vyrážka pryč. Ptala se i na to, co jsme na to zatím dávali. Na Cramor Leniens řekla, že to nepomůže, že to naopak póry na kůži "ucpe" a kůže pak nemůže dýchat.
Na šestinedělní prohlídce se nás pediatrička zeptala, jak jsme pochodili na kožním. Popsali jsme celou situaci od toho, že už nás nechtěli ani vzít, že jsme dostali Jarischovu vodu a že to prý nic není. Pediatrička se podivila, že jsme dostali pouze Jarischovu vodu (zdálo se jí to dost málo na to, co měla dcera na obličeji) a předepsala nám opět Leniens v kombinaci s jakousi vodičkou na potírání. Párkrát jsme to potřeli a pak se to začalo samo ztrácet až tam nebylo nic. Aha, byl to ten Kojenecký ekzém, říkali jsme si, samo to ustoupilo, sice ne v 6 týdnech, ale je to pryč.
Hádáte správně, bylo to asi na 14 dní. Přibližně ve věku 2,5 měsíce to na tvářích bylo zas. Na 3-měsíční prohlídce nám už bylo pediatričkou sděleno, ano, je to Atopický ekzém. "Hlavně dlouho kojte", řekla pediatrička a očkování jsme nedostali. Tou dobou si manžel prvně všiml, že se mu zdá, jako by Tereza ve spánku měla tendenci se škrábat. Já mu to odpověděla, že to je nesmysl, copak se takhle malé miminko umí vědomě podrbat? Za pár dní jsem už věděla, ano, UMÍ, bohužel. A jeli jsme znovu na kožní. Paní doktorka na kožním opět ujišťovala, že až se změní počasí, až trošku vykoukne sluníčko, atd. bude vše dobré. A že prý se ještě nedá určit, zda to atop je či zda je to stále jen Kojenecký ekzém. Dostali jsme první kortikoidovou mast, ADVANTAN a na promazávání Excipial LIPOLotion. Po Excipialu jí ložiska výrazně zčervenala a škrábala se o to víc. V noci začínala být neklidná. Tou dobou byla ještě v zavinovačce a snažila se ručičky vysunout a obličejíček si škrábat.
Začali jsme zjišťovat všechno o této nemoci, zkoušeli postupně toto:
Homeopatika - nejdříve jsme se dostali k homeopatičce v blízkosti bydliště. Nezapůsobilo na nás dobře, když chtěla dávat ani ne 3-měsíčnímu miminku léky, čekali jsme, že se Atop dá léčit "přes" kojení. Tzn., že léky bere maminka a mimi je vypije v jejím mléku. Celá návštěva nám připadala trochu podivná, manžel byl znechucen hygienou. Paní doktorka totiž vzala jakési zkumavky pochybné čistoty a do těch neumytýma rukama nandala ty cukříky. Manžel prohlásil, no kdyby to byly léky pro mne, tak bych to snědl, ale dávat to tomu miminku??? Navíc to měla vycucat, což jsem si nedovedla představit : -(((Jediné, co jsem si uměla představit bylo, že jí to v krčku zaskočí a bude se dusit. Tím jsme tady skončili…
Další návštěva u homeopatů byla v jednom centru homeopatie. Byla jsem s dcerou objednána na určitou hodinu, s 4-měsíčním miminem nás vzali "již" po hodinovém čekání a k ničemu to nebylo. Lékařka sice dala léky pro kojící maminku, ovšem zároveň mi sdělila, co všechno nesmím jíst a co bych naopak neměla vynechat. Doporučila luštěniny (snad aby Terezka měla navíc problémy s nadýmáním)!!!! Tím jsme skončili i tady…..
Ve věku kolem 4 měsíců jsem se přes server www.rodina.cz seznámila s maminkou malé Magdalénky a začalo mi hodně pomáhat, že si mohu s někým o našem problému pohovořit. Začala jsem Terezce připravovat večerní koupele z pšeničných otrub, které mi ochotně přivezla Magdalénčina maminka.
V 5.měsíci Terezku čekalo první vyšetření na alergologii. Pan doktor se poptal po alergii v rodině (manželovi se alergie projevila asi ve 32 letech a to pylovou alergií, já mám alergii na ajatin a na náplast). Terezce byly udělány krevní testy, zde byla alergie potvrzena. Dále byly dělány testy na domácí prach (roztoče) a plísně. Oba testy vyšly negativně. Dále jsme v tomto měsíci vyzkoušeli péči nového kožního lékaře v centru Prahy (Sanatorium ve Štěpánské ulici), zde jsme opět byli lehce rozladění…. Lékař neměl v ordinaci ani místo na rozbalení miminka:-( Odešli jsme s dělanou kortikoidní mastí :-( a s olejem Oilatum do koupele.
6. měsíc - ekzém je již na celém tělíčku, i na zádíčkách, kde se kůže až do teď držela čistá. Vše je suché, červené, a velmi, velmi svědivé.
Dny doma po návratu z porodnice vesele utíkaly. Mája přibírala váhu sice pomaličku, ale stálým tempem, byla hodná, klidná, dny prospala - noci byly vojenské cvičení a jsou dodnes a nic nenasvědčovalo tomu, že by se nám na paty přilepil takový prevít jako ekzém….
Jednoho dne, to bylo malé asi 2,5 měsíce, se jí na obličeji objevily pupínky….takové divné, praskaly, tekla z nich tekutina a já tedy popadla "chytrou knihu" kde úplně stejně popisovali potničky.
" Aha!" řekla jsem si " tak potničky !!!"
Podle knihy jsem Magdalence omývala tváře chladnou vodou a ty se trochu zklidnily a vyčistily. Nicméně puchýřky nezmizely docela. Asi za týden se milé potničky po jediné noci rozšířily na celý hrudníček a udělaly se praskliny v podpaží a za oušky do živého, přesně ve zlomu kůže….to mě dožralo! "Sakra, malou nijak nenavlíkám, je říjen, kde by vzala potničky!!!" Strčila jsem milou Máju do kočáru a jela k doktorce. Paní doktorka ji prohlédla a povídá:" Dám vám dvě mastičky, jednu bílou na promazávání a druhou takovou tuhou a tou jí mazejte jen ta místa s vyrážkou." V lékárně jsem nafasovala kelímek s bílou mastičkou ( Ambiderman), dále tuhou mastičku ( až o 14 dní později jsem zjistila, že je to prokletý Hydrokortizon) a láhev Jarišové vody. Po týdnu na kontrole mi bylo řečeno mazat jen půlku hrudníčku a druhý den tu druhou…to už mi začínalo být divné a rozhodla jsem se, že na ty
" potničky" vyzraju. Až doposud mi totiž nikdo neřekl, že máme ekzém. Nuže, sedla jsem ke knihám a počítači a ještě ten večer jsem měla jasno- ATOP!!!
Hydrokortizon letěl do koše a začalo období zatím neukončeného boje. Když si dnes vzpomenu, že mě nikdo nevaroval co to mám v ruce za mast a jak se má správně užívat….jímá mě vztek. Ekzém se nejvíc držel na tvářích, hrudníku, krku a za ušima. Nejhorší bylo, že neustále mokval, schnul, praskal a mokval, schnul a praskal…. Ale ještě pořád to šlo, neuměla se totiž drbat. Jakmile se to naučila začala jsem zkoušet cokoli, co by v tom zabránilo, rukavičky, ponožky podkolenky…..nakonec se osvědčily jako pytlíky zavázané rukávky od overálků, ráno si chtěla v postýlce hrát a to by jí zašité rukávky ( doporučení knih a lékařky) nedovolovaly. Jenže ani to netrvalo věčně, jelikož kolem jednoho roku se naučila ruku vsunout dovnitř pyžámka a vesele se po nocích " rvala " na hrudníku a všude kam dosáhla.
Za pomoci internetu jsem vyhledala snad všechny možné léky a masti volně prodejné ( moc mi pomohly stránky: www.lékarna.cz , www.Leky.cz, www.google.com , www.alergia.cz a www.medicina.cz ) ale marně. Byly to tyto: Excipial mast, Žindavová mast od Popova, Petrolejová mastička, koupel Linola Fett, Balneum Hermal plus, Balmandol, Infadolan mast, řepíkové a heřmánkové koupele, jarišova voda, tekutý pudr, Ambiderman, Meduňkový olej od Ryoru, Modrá Indulona, Měsíčková Indulona, koupel v pšeničných otrubách, …a snad je to vše.
Ve stejné době s objevením se ekzému se k nám přidaly ještě problémy s kyčlemi a kvůli nedostatečné abdukci ( rozevření nožek do stran) kyčelních kloubů jsme dostaly dečku. Pod ní se to parádně potilo a ekzém jen kvetl. Nějaký chytrák ji totiž vyrobil potaženou igelitem, zřejmě v dobré víře, ale nám uškodila. Igelit jsem z milé dečky vypreparovala a bylo to hned o poznání lepší…:c)))
Přešla zima, byl únor 2001 a Majdě půl roku. Tedy 3 měsíce s ekzémem….Přes den to šlo, hrály jsme si a na ekzém se občas dalo i zapomenout, většinu času jsme stejně byly venku a to jí dělalo dobře na bolavé tvářičky, které se v chladnu zklidnily.O nocích jsem se zmínila, stejně jako dnes se budila 2-3 za noc. Stále jsem kojila a okolo nového roku jsme vyzkoušely ovocné šťávy a rýžovou kaši do lahve k večeři, to proto, že Mája byla maličká a skoro nepřibývala ( v půli roce 5,9 kg). Dnes již vím, že to k ničemu nebylo, protože váha se ani tak nehnula. K ostatním léčebným kůrám jsem připojila ještě koupele z odvaru pšeničných otrub - denně, ekzém se stabilizoval, byl suchý, svědivý, ale hlavně přestal mokvat. Účinek se ale dostavil až kolem 14 dnů provádění koupelí.
Také jsem poznala moji milou spolutvůrkyni těchto článků Miladu s Terezkou z Roztok a najednou jsme na to byly dvě….:c))) Jak prima pocit!
Máte také dítě s ekzémem? Pamatujete si průběh ekzému v prvních 6 měsících Vašeho dítěte? Napište své zkušenosti pro ostatní rodiče, prosím, ZDE.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.