Od 1. narozenin do konce roku 2001...
Vzhledem k tomu, že obě děvčátka dosáhla jednoho roku a příběh se dostal z minulosti do reality, bude každý následující díl deníčku shrnutím toho kterého ročního období.
M A G D A L E N K A z Kladna
Naposledy jsem se s Vámi rozloučila Magdalenčinými prvními narozeninami. Od té doby uplynulo 6 měsíců a vy opět máte možnost seznámit se s našimi dalšími zkušenostmi a zážitky s ekzémem a věcmi s tím souvisejícími….
Je začátek srpna 2001, Magdalenka je hodná, má 5 zubů, váží 7,9 kg a špatně spí. Noci jsou zlé, hodně jich propláče. Svědí ji tělo, drbe se, v pokoji je horko a tak noc představuje kolotoč mazání, pití a konejšení. Ráno jsme obě unavené a Mája to dohání přes poledne vydatným 2-3 hodinovým spánkem.
Ustálil se režim jídla, takže jí 5x denně. Snídá housku, či chléb s máslem a Sunar, dopoledne čerstvé ovoce. K obědu střídáme zeleninu s brambory, těstovinami a rýží, polévky. Maso stále odmítá a tak občas propašuji do jídelníčku kupovanou výživu od Hami - krůtí maso se zeleninou, kterou miluje. Odpoledne proběhne nějaký ten živý jogurtík a ovoce, večer kaše a mléko. Kosmetika stále zůstává chudá - mast zn. FN Motol…:c)) Do koupele Linola Fett a Balneum Hermal Plus. Koupu 2x týdně.
20. srpna v 8 ráno jsme s Májou naskákaly do auta a podnikly další pokus zahnat ekzém. Jely jsme na popud novinového článku, kde herečka Michaela Dolinová líčila, jak její dvouletá dcera ztratila ekzém po měsíčním užívání bylinného přípravku z astrologické lékárny Emila Havelky. Bylo strašné počasí, pršelo a byla zima. Před Astrologickou apatykou Emila Havelky v Nádražní ulici v Praze byla fronta. Naštěstí nás pustili dovnitř schovat se před deštěm a navíc, protože Majda začala plakat, nás pan Havelka uslyšel a vzal hned na řadu. Zeptal se mě jen na datum narození, vzápětí vychrlil co Máje je a na co trpí, co má a nemá jíst a poslal během 2 minut "ordinování" k pultu pro léky. Jediné co ode mne slyšel vzhledem k Máje, bylo jen to datum narození…. Ovšem sirupy, jaké popisovala paní Dolinová v rozhovoru, právě nebyly skladem a tak jsme odjely s tabletkami a mastí asi za 500,- celkem. Tabletky se měly drtit a pít 2x denně s čajem či polévkou. Jenže tabletky bych musela mlít mezi mlýnskými kameny abych uspěla a když jsem po 10 minutách ten šutr konečně rozdrtila na písek, okamžitě padl ke dnu a vypít prostě nešel. Nicméně něco jsem do ní dostala….a reagovala rychle! Jenže opačně než já chtěla - červené fleky po obličeji, svědění….fuj. Mast byla o něco lepší, jen nešla ven z kalíšku. Když už jsem nadloubala nějaké ty hobliny, nešly zase mazat po těle. … A tak jsem ty diamantové pilulky a lyžařský vosk odložila. Ještě jsem zavolala k Havelkovi a sdělila jim naši reakci a tam mě ubezpečili ( div nejásali) že je to správné - ty skvrny a drbání, že prý nečistoty odchází z těla skrz pokožku, a že za měsíc či dva by to mělo odejít. Nezlobte se na mě, ale já to srdce neměla…
A tak jsme jely dál náš starý režim. Ekzém jakž takž - suchý, červený svědivý. Na zádech, pažích, přední straně nohou a bříšku. Obličej, zátylek, předloktí a zadní strana nožek čistá.
Ke konci srpna jsem odjely s kamarádkou na týden do chatičky do Jižních Čech. Ekzém reagoval na právě probíhající žně a prach ze sena a polí udělal své. Obličej byl skvrnitý, očka orámovaná červenými víčky. Hygiena v plastovém lavoru, spánek v postelích léta nevětraných, o dekách ani nemluvě. Těšila jsem se domů.
Doma se stav pomaličku lepšil a vypadalo to, že se nic nového snad už ani nestane. Abych se ale moc dlouho nenudila tak mě 22.9. napadlo, že Máje už je přece 14 měsíců a že bychom mohly zkusit zařadit do stravy celé vejce. Žloutek snášela dobře a žádnou alergickou reakci na potraviny jsem na ní nikdy nezpozorovala, krom zarudnutí ekzému při ovocných šťávách. Umíchala jsem sobě tedy dvě vejce na chlebík k obědu a asi lžičku jsem jich Máje přidala do vařených těstovin. Moc jí to nejelo, ostatně jako každé nové jídlo. A tak jsme milá vajíčka po 2 soustech odložily a zbytek oběda zaplnila ovocná borůvková přesnídávka. Bylo 14,00 hodin. Vyjely jsme ven na vycházku a já otráveně pozorovala, že je Mája nějaká neklidná, že se drbe a pobrekává. Jenže takhle se díky ekzému chovala 4 dny v týdnu a tak mě to nějak nevzrušovalo. Domů jsme dorazily asi v 5 odpoledne. Svlékla jsem jí a ona fňukala…jako vždy když šlo oblečení přes obličej. Najednou to začalo. Obličej mojí malé blonďaté modoročky se začal měnit před očima. Otékala závratnou rychlostí, plakala , zuřivě si drbala obličej, naušničky se začaly zařezávat do oušek, očka mizela pod oteklými víčky. Bála jsem se, aby se nezačala dusit. Vše během 10 minut. Nakapala jsem jí 10 kapek Fenistilu, domnívala jsem se, že by mohl maličko pomoci….Honem jsem volala manželovi, aby okamžitě přijel, že musíme na pohotovost. Sama jsem svým autem jet nemohla, protože ona by se vzadu na sedačce udrbala a já měla i tak co dělat - ty její ručičky udržet. Tak jsme čekaly na tátu před domem, já ubrečená zpívala písničky pro uklidnění malé….lidi na mě koukali jako na blázna, co stojí, brečí, chová dítě a zpívá Houpy hou, krávy jdou…..
V nemocnici na nás koukl doktor a říká : "Po čem to má?"
" Zkusily jsme vajíčko…" povídám.
" No to je jasný, kdepak vajíčko to je jed."
" Ale jednou jsem ho zkusit musela, ne?"
Už nic neříkal…..Uvažovali o umístění na JIP, ale léky co dostala, nějaké kalcium a hormony zabraly do půl hodiny a tak jsme šly na normální pokoj pro maminky s dětmi. Byla tam holčička stará jako my, prý s angínou, ale už měly jít domů. Noc byla strašná, usnula někdy kolem 23,00 a po hodině se budily s druhou holčičkou. Ráno byla Mája výborná a úplně bez otoků, jedla a pila, teplota i stolice v pohodě. Já mrtvá po té noční šichtě jsem doktora umluvila a mohly jsme domů. Ještě jsme musely doma dobrat léky.
O 5 dní později 27.9. jsme odlétali na Kypr, na 14ti denní pobyt - jak jinak, než kvůli ekzému.Bylo tam krásně. Jenže….
Už den před odletem měla Mája zvýšenou teplotu. Protože se jí klubaly stoličky a její zuby zvýšená teplota občas doprovázela, brala jsem to tak. Ovšem na Kypru po týdnu pobytu teplota vyskočila na 39,7 stupňů, k ní průjem a nechutenství a začal další kolotoč….obvolávala jsem přes mobil paní od Fischera, jestli je někde blízko doktor. Dala mi číslo a já mazala na recepci aby mi zavolali taxíka. Pak jsem musela taxikáři vysvětlit anglicky o co jde a kam jedeme ( nadlidský výkon). Naštěstí jsme asi o 15 minut později byli u doktora v ordinaci. Studoval na Slovensku a rozuměl mi dobře. Mája měla angínu!!!! To víte, že ji dostala od té malé z nemocnice! Proklínala jsem kladenské doktory…vrrr! Dostaly jsme antibiotika, rehydratační prášek a k užívání doktor doporučil i Hylak, který jsem vezla s sebou z domova - což jsou " přátelské mléčné bakterie" v roztoku, dobré na dětské průjmy a jiné nepříjemnosti spojené se střevy a dětským bříškem. Začala jsem podávat léky, v noci zábaly ze studeného ručníku, teploty se držely jako klíště. Ve dne bylo venku 33 stupňů ve stínu v noci asi 20 stupňů. Výborné pro vařící dítě. Naštěstí náš hotel byl klimatizovaný a tak jsme teplotu udržovali na cca 25 stupních.
Stojí za zmínku i skutečnost, že v tu dobu začaly USA s nálety na Afghanistán a vzhledem k tomu, že na Kypru je letecká základna Velké Británie, nedodávalo mi to právě na klidu. Televize a média byla plná titulků s Bushem a Ládinem, na CNN jen a jen noční záběry z útoků, projevy Bushe atd. V situaci kdy je člověk unavený z nevyspání, má nervy z neustálých horeček, je někde na ostrově daleko od všeho důvěrně známého….nebylo nám právě do smíchu. Děkuji proto ještě jednou Miladě, která nám se svým manželem obětavě posílala po nocích formou SMS zprávy o politické situaci a tím nám velice pomohli. Člověk ledasco anglicky rozumí, ale ona ta vojenská a politická angličtina je jiná a tak jsme z anglického vysílání rozuměli pramálo.
Po celou dobu angíny jsme chodili s manželem ven odděleně, na jídlo zvlášť, na pláž zvlášť.. prostě dovolená k pohledání…:c)) Mája zhubla, jedla pouze půl banánu k snídani, pak celý den nic a v noci k ránu vypila 210ml mléka - celou dobu horeček. Měla nožičky jako párátka…
Za tři dny teploty začaly ustupovat…. To byly 4 dny do odletu…:c((
Aby to bylo komplet - z dovolené jsem si já přivezla jakýsi zánět močových cest - pravděpodobně z mokrých plavek, manžel zánět v oku ( možná od sluníčka) a Mája zkušenost s angínou.
Týden po návratu 24.10. jsme s opět s novou chutí podnikly další cestu za léčbou ekzému. Tentokrát bylo naším cílem sanatorium Achillea v Čimicích v Praze - doporučované MUDr. Štěpánkou Čapkovou v její publikaci o atopickém ekzému. V tomto sanatoriu aplikují koupele, které se pacientům ve většině případů velice osvědčují. Na uvítanou u paní doktorky Smelíkové v čimické ordinaci nám se sestrou vynadaly, co že si to dovoluji docházet na dvě kožní ordinace najednou, že pravděpodobně hodlám klamat pojišťovnu a podobně. Hájila jsem se tím, že při telefonickém objednání jsem paní v recepci hlásila, že navštěvujeme Motolské kožní oddělení a že mě mohla informovat o tom, že mohu využívat služeb pouze jednoho zařízení a já bych se nemusela trmácet v mlze hodinu autem kolem celé Prahy a za druhé mě označení Sanatorium Achillea připadalo jako absolutně soukromé a tudíž i jeho služby jsem pokládala jako něco navíc, přidruženého ke standardní léčbě a ani ve snu mě nenapadlo, že bych si jejich služby neměla hradit jinak než hotově - ostatně jako zatím všude, kde jsem s ekzémem orodovala. Kdybych tušila, že jedu na" normální kožní oddělení" nikdo mě tam nedostane.Proč taky?….No, podle jejich výrazu mi stejně nevěřily a tvářily se na mě jako na výstavní kousek blba, který nezná povinnosti pojištěnce atd. K postupu léčby z FN Motol se vyjádřily skepticky, že jejich cesta by byla jiná, že jejich koupele by Máje asi vyhovovaly, ale musela bych se odhlásit z evidence Motola a jezdit denně k nim( min. 3x týdně) a že paní v recepci tam není od toho, aby kdekoho poučovala o výběru lékaře.
Nakonec jsme dostaly mast o které paní doktorka řekla pouze:"mazejte 2x denně" a nic víc. Otočila jsem se na podpatku, za dveřmi v duchu odplivla zlou slinu a odjely jsme domů. Víckrát jsme tam nebyly. Mast jsme nechaly udělat v lékárně. Při vyzvednutí masti z lékárny magistra říká:"Jo jo, to jsou ty kortikoidy, že?" Zvedla jsem jen obočí a udiveně řekla: " Prosím?" Nebýt prořeknutí v lékárně, vesele mažu Majdu 2x denně bůhví jak dlouho hormonální mastí. Opět jsem zajásala nad českým zdravotnictvím…..:c(((
Hned druhý den po Čimicích jsme byly na pravidelné kontrole v Motole. Nic nového pod sluncem….jak jinak. Klasické masti a kapky Fenistil, vitamínová mast na obličej. Nicméně jsme dostaly od paní doktorky doporučení k odběrům krve a k následným alergologickým a imunologickým testům. Mezitím bylo celkem pěkné počasí a Májin ekzém se hodně zklidnil, jako by až teď dolehl účinek moře.
Na odběry krve jsme šly v půli listopadu a výsledky nás čekaly o měsíc později. Stejně tak další kontrola na kožním. Výsledkem testů bylo stanovení imunity - vyšla dobrá, dále potravinové a vzdušné alergie. Z potravin: sója, mléko, pšenice a bílek se prokázal pouze bílek, z alergenů: prach, pyly, roztoče, plísně a plevele nám vyšly kromě plísní a prachu všechny….navíc nám nebylo doporučeno podávání hovězího a kuřecího masa. U hovězího proto, že je možná spojitost s ostatními uvedenými dispozicemi k alergiím, u kuřat vzhledem k možné alergii na očkovací látky pěstovaných na kuřecích embryích…Nicméně věta paní doktorky….jde o 18ti měsíční děvčátko s laboratorními projevy těžké polyvalentní alergie a klinickými projevy atopického ekzému a potravinové alergie….ta mě nepotěšila ani maličko. Ve finále ve zprávě stálo, že můžeme počítat s dalšími projevy alergie, jako je astma a senná rýma…:c(( Za rok prý máme přijet na kontrolní testy, ale změn asi moc nenastane, spíš nám něco ještě přibude.
Abych ale uvedla vše, musím ještě doplnit, že 6 týdnů od angíny na Kypru dostala Mája angínu druhou. Takže od 2 týdne listopadu opět antibiotika, opět horečky a opět nudle a kašel, zvracení a odmítání jídla a co hlavně ekzém jako z obrázku. Mohla jsem porovnat jak ovzduší u léčby angíny dělá své. Zatímco na Kypru byla po týdnu v pořádku, tady se onemocnění ve spojení s inverzním počasím protáhlo na 5 týdnů, než jsme konečně odložily kapesník a všelijaké kapky. Zato jsme absolvovaly krevní obraz a prohlídku nosní mandle na ORL, výtěr nosu a krku, takže mám aspoň jistotu, že vše je jinak v pořádku a Mája bude prostě ten typ, co s první plískanicí chytí kapesník a s jarem ho snad odloží. Ovšem pokud se už projeví senná rýma…..nevím nevím. Ekzém nic nového.
Je prosinec…. 10.12. nám život přivál další šanci zatočit s ekzémem. Na doporučení rodičů jejichž dvě holčičky byly ekzému zbaveny jsme tentokrát i s naším tatínkem nastartovali vozítko a v 10,45 jsme už okukovaly zdi u MUDr. Jonáše u Ústavu celostní medicíny na Žižkově v Praze. Pan doktor nás vzal přednostně a po jeho vyšetření ( nebudu ho popisovat, jelikož dodnes jsem z jeho provedení mimo) jsme dostaly obě dvě přípravek JOALIS. Mája 2 sirupy a já lihové kapky. U mě pan doktor nenašel pranic, ale protože chceme mít další děti pokud možno zdravé a manžel je alergik, mám užívat tyto kapičky, které - abych to řekla laicky - jakoby vymažou mou schopnost předat skrze mě manželovy alergie do bříška k miminku. Madlenčiny sirupy se jmenují Analerg a Imun, bere se jedna moka lžička - ráno Imun a večer Analerg.
Prvních 14 dní se vůbec nic nedělo, ani Ň! Jenže to se nedalo říct o týden později. Přesně po 3 týdnech začal ekzém mizet, za 4 týdny už nebyl téměř nikde. Dodnes, kdy píšu tyto řádky je čistá. Jen kolínka občas zarudnou a kůže na nich zhrubne. Ovšem maličko. Spí již bez rukaviček, koupe se v klidu bez drbání, nosí trička s krátkým rukávem…. Fenistil dávám už jen 2x denně, nebo podle potřeby a síly svědění. Zaditen bere stále a to 2x denně 2ml. Magdalenka se ztrátou ekzému začala lépe jíst, je spokojenější, pohodovější. Spí 1x denně kolem 1,5 hodiny. Usíná v 9 večer a vstává v 8 ráno. Má ráda jablka, různé cereální lupínky a plněné čtverečky, začala jíst maso, chutná jí Actimel a jogurty Hollandia. Mlaská při polévce s písmenky a zeleninou, nacpe se i hustou polévkou z pohanky, rýže, krupek, vloček a brambor, ve které je zelenina a pórek. Jí sama, pije z hubičky.
31.1. oslavila 18 měsíců, váží asi 10 kg, měří 80cm.
Tak to byla naše druhá polovina roku 2001. Jaké bude jaro 2002, co přinesou pyly a zmizel ekzém nadobro, či se objeví v jiné formě. To se dočtete příště…..
T E R E Z K A z Roztok
13. měsíc
Po 1. narozeninách naší Terezky jsme opět objednáni na kontrolu v ordinaci alergologie/imunologie. Pár dnů před plánovanou kontrolou se Terezce konečně podařilo nabrat krev na alergologické testy. Na kontrole se tedy konečně dozvídáme některé výsledky. Jsou již hotové testy na imunitu a lékař je porovnává s výsledky testů z půli roku. Imunita se sice zvyšuje, ale stále je nízká a tak alergolog navrhuje nasadit podpůrnou léčbu přípravkem Ribomunyl, který povzbuzuje obranné reakce organismu, zvyšuje odolnost proti infekcím (např. v oblasti ušní, nosní, krční, u opakovaných zánětů průdušnice, průdušek a plic). Dále se používá u astmatiků. Alergolog však ihned dodává, že se nesmí brát při očkování. Za dva dny po této kontrole na alergologii jdu s Terezkou právě na jedno očkování, takže se při té příležitosti naší pediatričky ihned ptám, jak to tedy s tím očkováním bude. Pediatrička rozhodně radí nejdříve naočkovat Terezce vše, co se dá, neboť už takhle jsme s očkováním velice pozadu a teprve pak začít brát přípravek. Kůra Ribomunylem totiž trvá půl roku. Takže dostáváme polovinu dávky očkování (toho, které zdravé děti mají ve 4. měsíci) a za dva dny druhou polovinu. Samozřejmě ekzém po očkování zareaguje, dojde ke zhoršení a mažeme mastí s kortikoidy - Locoidem.
Informaci o očkování pak konzultuji telefonicky s alergologem a ten nám odsunutí léčby Ribomunylem schválí, takže kůru začneme brát až po všech očkováních.
K léčbě tímto přípravkem bych ráda podotkla, že je velice zvláštní, že Magdalénce, když se o léčbu její maminka zajímala v Motole na alergologii, byla tato kůra nedoporučena! Konkrétně jí řekli, že Ribomunyl nedoporučují pacientům s Atopickým ekzémem. Takže v této chvíli zjišťuji všechna pro a proti této léčby. Terezka přípravek stále ještě nedostává - očkování stále ještě nemáme všechna.
Dále bych chtěla dodat, že při této kontrole na alergologii nebyla vyšetřována jen Terezka, ale i můj manžel a moje maminka. O obou byly dělány krevní i kožní testy. Kožní výsledky u manžela potvrdily alergie, které věděl, tzv. Letní trávy II - období srpna a i další, výsledky zatím nemáme písemně v ruce. U maminky se též projevily některé trávy, přestože maminka tam šla s podezřením na alergii na hmyzí bodnutí (to však vůbec nevyšlo, opět budeme čekat ještě na výsledky testů krevních). Z výše uvedeného je vidět, že alergie jsou v naší rodině poměrně dost rozšířené, přestože nikdo v současné době nemá žádné velké obtíže…Samozřejmě až na Terezku, která to zřejmě "odnesla za všechny" :- (( Moje maminka šla na alergologické vyšetření na můj popud, hmyzí bodnutí má u ní vždy opravdu bouřlivý průběh s velkým otokem kolem postiženého místa. Tato situace se projevuje již několik let, a teprve teď byla prvně na alergologickém vyšetření, přestože její praktický lékař tyto obtíže viděl mnohokrát.
Ráda bych se zmínila ještě o jedné věci, která nás velice překvapila v tomto měsíci. Na roční prohlídce nám naše pediatrička radila, abychom si zažádali o sociální příspěvek na Okresní správě sociálního zabezpečení na Praze - západ, kam bydlištěm patříme. O tomto příspěvku se zmiňuje i dr. Čapková ve své knize o ekzému. Vybírám některé pasáže z její knihy:
"Jestliže trpí malé dítě závažnou formou atopického ekzému, ovlivní to způsob života celé rodiny. Je třeba změnit celkový režim dítěte, upravit domácí prostředí s ohledem na zjištěný typ alergie, připravovat individuálně hypoalergenní dietu. Vzhledem k nebezpečí infekce a náročnosti ošetřování dítě většinou nemůže navštěvovat jesle ani mateřskou školu. To vše přináší zvýšené finanční náklady."
"Podle platných právních předpisů mohou rodiče požádat o sociální příplatek pro děti s dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem. Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se zde uvažuje takový stav, který má podle lékařské vědy trvat déle než jeden rok."… atd.
V knize jsou dále i popsány stupně zdravotního postižení nezaopatřeného dítěte (v procentech).
Vzhledem k tomu, že jsem o tomto sociálním příspěvku již věděla právě na základě této knihy a byla se na našem Kontaktním místě pro přiznání sociálních dávek zeptat, tak jsem jen pediatričce odpověděla, že na tento příspěvek stejně nemáme nárok. Sledovala jsem totiž tuto problematiku pro jednu maminku, s níž si na základě těchto článků o ekzému píši. Přiznání tohoto příspěvku se odvíjí od výše životního minima a jak mi na Kontaktním místě spočítali, nemáme na příspěvek nárok. Pro jistotu jsem se ale telefonicky informovala u OSSZ, kde jako první chtěli kopii nějaké poslední zprávy z alergologie či kožního oddělení. Dále mi bylo řečeno, že těch ekzémů je teď tolik, že bychom museli být nějaký opravdu velice závažný případ a stejně by nás musel vidět jejich posudkový lékař a že i když nám nějaký ten stupeň postižení přiznají, podle životního minima stejně nic nedostaneme… Musím napsat, že po jednom telefonátu jsem boj s úředníky vzdala…
Toto vše jsem řekla naší pediatričce a ta jen zakroutila hlavou… O to větší bylo mé překvapení, když jsem o pár dní později našla ve schránce poštovní poukázku na mé jméno s částkou 7000,-Kč s názvem DSP 11/01 a odesílatelem byl Městský Úřad. Po mém telefonickém rozhovoru nejdříve s pracovnicí finančního odboru a posléze odboru sociálního na Městském Úřadě jsem zjistila, že tyto peníze jdou z městského rozpočtu a jsou určeny pro Terezku, je to tzv. jednorázová dávka (poskytovaná podle vyhlášky č.182/1991 Sb. Kdo má tuto dávku dostat, navrhuje lékař - v našem případě pediatrička. Manžel nelenil a pediatričce hned telefonoval. Onemocnění, které Terezka má, je sice vážné, ale samozřejmě jsou mnohem horší věci, že… Vysvětlil lékařce, že jsme opravdu žádný příspěvek nečekali, že si tohle prostě nemůžeme vzít…chtěli jsme alespoň část peněz dát pediatričce jako sponzorský dar např. na vybavení ordinace, či čekárny…
Lékařka o tom nechtěla ani slyšet, řekla, že to patří Terezce na všechny ty léky, mastičky, koupele, atd., které pojišťovna úplně neproplácí, na benzín, na úpravy bytu, na nealergickou stravu, specielní prací prostředky….atd.
V současné době si píši již se spoustou maminek, jejichž děti mají ekzém (někdy i v mnohem horším stavu, některé děti mají i potvrzené další alergie atd.). Přesto vždy, když toto vyprávím, maminky žasnou a jak tak zjišťuji, jsme snad jediné město v republice, které tyto příspěvky dává!
V tomto měsíci začínáme trochu více experimentovat s jídlem. Začala jsem Terezce dávat ovocné přesnídávky HIPP - jablko+hruška, HAMI jablka+mrkev, šťávu HIPP hroznovo-jablečnou. Dále měla i prvně maso, také v příkrmu od HIPPu - krůtí s rýží. Na žádnou z uvedených potravin ekzém nereagoval.
14. měsíc
Konečně jsou hotovy testy na jednotlivé potraviny (čekali jsme na ně 4 týdny!). Alergie na všechny potraviny, které byly udělány, jsou negativní J. Jedná se o tyto potraviny: kravské mléko, vlašský ořech, celer, banán, čokoláda, kapr, a ze směsí jsou to ryby:treska, pstruh, slávka, tuňák, losos, úhoř, makrela, sépie. Výsledky jsem se dozvěděla telefonicky a byla jsem z nich dost zklamaná, chyběly mi tam některé základní potraviny (lepek, bílek, žloutek) a naopak bez takové čokolády či celeru bych se klidně obešla, stejně tyto potraviny v nejbližší době nehodlám Terezce dávat… Bylo mi řečeno, že v laboratoři neměli dost materiálu (tzn.krve) na zhotovení všech potravin, které alergolog na žádance uvedl. Tak snad příště udělají ten zbytek. Dále mi alergolog řekl, že stejně máme i tyto negativně alergenní potraviny zavádět velice opatrně a čekat na případné reakce. Jsem ráda alespoň za to mléko (kvůli tomu, že já sama držím bezalergenní dietu kvůli kojení). Konečně si mohu po těch cca 12 měsících diety dát např. čokoládový jogurt.
Dále Terezku v tomto měsíci čekalo další očkování, tentokrát to, které mají zdravé děti v 5 měsících. Opět dostala vakcínu na dvě dávky, opět ekzém zareagoval, a opět jsem ji 1x mazala kortikoidním přípravkem Locoid (nárty, nožičky). Pediatričce při očkování říkám o výsledcích testů (písemnou zprávu ještě nemám v ruce dosud), zajímá mne zejména mléko. Pediatrička radí určitě Hypoalergenní mléko (i přes negativní testy) a doporučuje BEBU H.A. Ptám se i na kojení, dozvídám se, že pokud ještě trochu mohu, tak kojit, kojit stále. Když mi v lékárně řeknou cenu BEBY H.A., zakoupím jednu krabici a volám manželovi: "Žádné sušené mléko nebude, málem jsem v té lékárně omdlela J " A tak kojíme dál….
Přicházejí Vánoce a s ním i zvěsti, že prý se někdy může ekzém zhoršit kvůli Vánočnímu stromku L Chvíli zvažujeme umělý, ale máme děti dvě a syn chce "ten z lesa". Tak to riskneme, kupujeme borovičku a děláme dobře, ekzém se naštěstí ani nehne.
Pod vánočním stromečkem čekal na Terezku jako dárek i nočníček. Byla jsem klidná, věděla jsem už od syna, že ohledně nočníku není kam pospíchat. U Terezky se i nácvik k čistotě stal kvůli ekzému problémem. Po vysvlečení se Terka ihned začne škrábat, přestože na pokožce prakticky žádný ekzém není viditelný. Takže při posazení na nočník nejprve musíme nějak "zabavit ručičky" - nějakou hračkou, knížkou, atp., nebo ji musím ruce držet, tak jak je to vidět na další fotografii:
Těsně po Vánocích jdeme na alergologii/imunologii i se synem, důvodem je velká nemocnost a chceme i jemu preventivně nechat udělat alergologické testy. Výsledky testů se již dočtete v dalším dílu našeho deníčku.
Máte také dítě s ekzémem? Pamatujete si průběh ekzému Vašeho dítěte? Napište své zkušenosti pro ostatní rodiče, prosím, ZDE.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.