předchozím článku jsme se seznámili s nošením dětí v šátku nebo vaku. Nyní se můžete dovědět, jaké varianty poloh např. tato nosítka nabízejí a kdy je která vhodná."/>
tisk-hlavicka

Nošení dětí v praxi

1.11.2001 Jitka Zálešáková Děti a my 3 názory

V předchozím článku jsme se seznámili s nošením dětí v šátku nebo vaku. Nyní se můžete dovědět, jaké varianty poloh např. tato nosítka nabízejí a kdy je která vhodná.

Každé miminko dává přednost nejoblíbenější poloze, ve které chce být stále nošeno a stejně tak rodič má svoji, v níž se mu dítě nejlépe nosí. Následující popisy se hodí téměř na všechny typy závěsných nosítek.

Protože je lze používat ihned od narození, mohou se s nimi rodiče cítit z počátku nejistí. Dáte-li novorozeně do vaku či šátku poprvé, může se zdát velice zkroucené a ztracené kdesi v hlubině látky. Takto stočené a schoulené však bylo narozené miminko během těhotenství bez přestání – je to pro ně přirozená poloha, kterou důvěrně zná a je mu v ní dobře. Můžeme si to uvědomit při zvládání neutišitelných novorozenců, jak velice jim pomáhá k uklidnění skulení do klubíčka a přitlačení nožiček na bříško.

U batolat lze také ve vaku či šátku měnit polohu, proto není na místě obava z přesezení či ztrnutí nožiček a podobně. Miminka a děti se v těchto závěsných nosítkách mohou nosit libovolně dlouhou dobu, na rozdíl od nosítek v podobě různých batohů a krosniček s popruhy a přezkami, kde je dítě pouze ve vzpřímené poloze. Bezmocně mu z nich trčí ven ruce a nohy a různá vyztužení nedovolují zaujmout přirozenou polohu a rozložit váhu těla.

Tím, že můžete střídat polohy nošení, je nošení příjemné a zábavné jak pro rodiče, tak pro děti. Čím dříve začnete miminko nosit, tím více si na vak či šátek zvykne.

Nasazení vaku

Rozhodněte se, na které rameno chcete vak dát. Doporučuje se opačné od dominantní ruky. Vak podržte tak, abyste hřbet jedné ruky měli pod kroužky, druhý zhruba pod ramenní podložkou a přetáhněte jej přes hlavu a rameno. Při standartní poloze máte prošitý konec vaku vpředu a ramenní podložku na vašem rameni. Pro novorozence lze nasadit vak opačným směrem (prošitý konec je na vašich zádech a ramenní podložka slouží jako polštářek pro hlavu dítěte).

Po usazení miminka můžete vak podle potřeby dotáhnout zatažením prošitého konce. Čím menší jste postavy vy nebo dítě, tím je tento konec delší. Při dotahovaní je bezpečnější dítě přidržovat pod zadečkem, čímž ho zároveň nadlehčíte a utažení půjde snadněji.

Ihned se po pohodlném a bezpečném usazení dítěte rozejděte. Miminka si obvykle spojují pobyt ve vaku s pohybem. Jestliže budete příliš dlouho po jejich umístění do vaku stát, mohly by se začít vrtět či jinak dávat najevo svou nespokojenost.

Poloha kolébka

Kolébková poloha je vhodná od porodu až do jednoho roku věku dítěte.

  1. Nasaďte si vak . U novorozence lze i opačně.
  2. Zatímco podepíráte miminku záda a hlavičku, nastavte si je do polohy, ve které ho chcete mít ve vaku. Otevřete vak a zasunujte tělo dítěte, přičemž umístíte jeho hlavičku do kapsy vytvořené z ramenní podložky a vyvatovaných okrajů vaku.
  3. Srovnejte dítě i vak.
  4. Dotáhněte na potřebnou délku.

Během prvního až druhého měsíce bývá novorozencům příjemné usazení hlavičky přímo pod kroužky. Některá miminka mohou mít raději polohu, kdy mají hlavu opřenou o vyvatovaný okraj a jsou více v polosedě, jiná jsou raději více vodorovně, s hlavičkou na opačné straně, než jsou kroužky. V této poloze mohou také preferovat kojení, při kterém lze látkou vaku miminko celé obalit a rukou mu podepírat záda a hlavu. Nebo můžete mít dítě v kolébce posunuté téměř až pod vaši paži.

Přivinutá poloha

Tato pozice je nejvhodnější od narození do šesti měsíců. Během prvních dvou měsíců pomáhá přidržovat hlavičku a záda miminka ramenní vycpávka, proto je dobré nasazovat vak opět obráceně. Jak kojenec roste a vyplní více prostor vaku, zkuste si dávat vak v regulérně (ramenní podložka na vašem rameni) a najděte spolu s miminkem polohu, která vám v tomto usazení nejlépe vyhovuje.

  1. Nasaďte si vak obráceně (prošitý konec je na zádech).
  2. Položte si miminko na vaše levé rameno a přidržujte levou rukou. Pravou si otevřete vak podle velikosti dítěte.
  3. Pravou rukou přetahujte látku vaku a zároveň podepírejte dítěti záda, zatímco levou zasunujte dítěti nožičky až ven pod spodní část vaku. Je-li ještě příliš malé nebo má-li raději nožičky stočené přímo na vašem těle, nechte je uvnitř vaku.
  4. Dotahujte vak, až je dítě bezpečně usazené na vaší hrudi. Ujistěte se, že spodní okraj je bezpečně umístěn pod stehny miminka a horní okraj podepírá jeho ramena a hlavu. Ve správném usazení vypadá dítě, jakoby sedělo v kapse přímo pod spodním okrajem vaku.

Některá miminka chtějí být hodně těsně na vaší hrudi nebo se nemusí cítit příliš bezpečně. Pokud i po utažení je vak stále velký, vyzkoušejte toto:

Horní část vaku mívá v této poloze ještě hodně volné látky. Tento přebytek po pevné dotažení horní části okolo hlavičky dítěte přidržte pod paží a přesuňte na svoje záda.

Stáhněte látku vaku tak, aby spodní část vaku vytvořila dostatečnou kapsu pod zadečkem miminka a zabránila mu tak sedět na vnější části vyvatovaného okraje.

Poloha v tureckém sedu

Mezi třetím a šestým měsícem (nebo v případě, že už miminku nedělá problém držet hlavičku), dávají děti přednost sezení na klokánka nebo-li v tureckém sedu. Umožňuje jim sledovat vše, co se kolem děje z bezpečí vaku. Zvláště ji preferují velice aktivní děti, které tento široký výhled dostatečně zabaví. Jestliže vaše dítě začíná být po předchozím bezproblémovém nošení ve vaku (kolébka nebo přivinutí) neklidné a zlobivé, je to právě tato poloha, ve které může uspokojit svou potřebu poznávat.

Pokud si nejste jisti, že vaše dítě je dostatečně vyvinuté na tuto polohu, vyzkoušejte je nejdříve nosit na rukou. Jeho záda a hlava se opírá o váš hrudník a vaše ruce jsou pod jeho nožičkami, které lehce tisknete k jeho bříšku (tato poloha je velice účinná, pokud potřebujete miminko uklidnit). Rozejděte se a dejte mu možnost vidět okolí v celém rozsahu. Pokud je dítě spokojené a pevně drží hlavičku, přidejte tuto polohu do svého nosícího repertoáru.

  1. Nasaďte vak do správné polohy. Prošitý konec je vpředu, ramenní podložka na vašem rameni.
  2. Opřete záda dítěte o svoji hruď a rukou podepírejte jeho stehna.
  3. Druhou volnou rukou otevřete vak, aby vytvořil kapsu.
  4. Zasunujte dítě dovnitř nejprve zadečkem, zatímco jeho záda se stále opírají o váš hrudník, až je pevně usazeno ve vaku. Děti ponejvíce sedí ve vaku s kříženýma nohama. Některé však mají rády být ohnuté až tak, že jim nohy vykukují nahoře z vaku ven.

Jako variantu můžete dítěti dát nožičky podél vašeho trupu, na opačnou stranu, než jsou kroužky vaku. Jeho hlavička je tak kousek pod kroužky v kapse vaku.

Boční poloha

Mezi čtvrtým a šestým měsícem, nebo v době, kdy dítě dokáže sedět bez opory, mohou děti preferovat sezení na vašem boku. Je to velice vhodná poloha pro dobrý vývoj kyčlí dítěte.

  1. Rodiče obvykle nosí dítě na opačném boku dominantní ruky. Praváci tedy mívají dítě na svém levém boku. (Ale např. já jsem měla bezpečnější pocit se synem na pravém boku pod mou dominantní rukou.)
  2. Levou rukou (u praváků) podržte dítě na levém rameni. U větších dětí, které již samy stojí, si je postavte na zem těsně u vašich nohou, obličejem k vám.
  3. Je-li dítě na rameni s použitím pravé ruky, zasuňte nohy dítěte skrz vak tak, že jeho zadeček zůstane sedět na vašem boku, jeho nožičky jsou přes váš levý bok. Je-li dítě na zemi, přetáhněte vak před ně od hlavy k zadečku , přidržíte rukou a zvednete se.
  4. Upravte vak tak, aby spodní vyztužení bylo pevně pod koleny dítěte a látka vaku přes jeho stehna a zadeček. Utáhněte horní vyztužení až do pevného podepírání podpaží a horní části zad.

Některé děti se rády ihned do usazení v této poloze prohýbají dozadu. Je to v pořádku. Při bočním usazení nemusí být tak pevně přitisknuté k vašemu tělu, jako třeba v přivinuté poloze a přesto jsou stále bezpečně uchycené. Pokud vám to nevyhovuje, zkuste dítěti nabídnout nějakou hračku nebo ihned upoutejte jeho pozornost kontaktem z očí do očí, čímž ho můžete navést k tomu, že je příjemnější sedět blízko vás, než se odtlačovat.

Z boční polohy lze dítě bezpečně přesunout na zadní část vašeho boku tak, že dítě má nohy okolo vašeho boku více zezadu a hlavu za vaším ramenem. Tuto polohu milují batolata, která mohou z bezpečné vzdálenosti sledovat vše, co děláte. Neposunujte však dítě úplně za záda, zvláště u menších dětí a pokud nemáte v nošení dostatečnou praxi.

Pro kojení a uklidnění dítěte je lehce přesunete z boční polohy do kolébkové tak, že přehodíte nohu dítěte, která je vzadu ke druhé a stáhněte je ke straně s kroužky. Dítě se stočí okolo vašeho břicha. Povytáhnete si více látky vaku k hornímu vyztužení a tou překryjte dítě pro nerušené a neviděné kojení.

Polohy pro tatínky

Pokud se zapojí tatínkové do nošení, získávají tím všichni v rodině.

Mezi dítětem a otcem se vytvoří vztah snáze a rychleji. Otcové se cítí být zapojeni a účastni, při častém nošení mohou s miminkem navázat vztah, který je obvykle vyhrazen jen páru matka-dítě. Maminka si může dopřát chvíle volna a nabrat potřebnou energii. Miminko je obohacováno mužskými prvky, které ho podněcují k rozlišování. Muž má jiný rytmus a způsob chůze. Také některé polohy jsou mnohem účinnější a proveditelné na široké mužské hrudi. Například přivinutá a hrudní poloha je u tatínků velice oblíbená a preferovaná.

Hrudní poloha

Umístěte dítě do přivinuté polohy a přisuňte si je tak vysoko, až se jeho hlavička zasune pod vaši bradu. Objevíte tak nejvíce uklidňující a utišující polohu nošení. Právě v této poloze má otec výhodu před maminkou. Miminko totiž slyší nejen ušima, ale i přes vibrace lebeční kosti. Pokud je tedy hlavička dítěte umístěna u mužských hlasivek a otec pobrukuje miminku, jeho hlubší tóny snadněji dítě zachytí a velice rychle ho ukolébají ke spánku.

Další jedinečností této polohy je možnost dýchat na hlavičku dítěte teplý vzduch. (Některé maminky vám možná potvrdí, že někdy dokáže miminko uklidnit pouhé vaše dýchání směřované na jeho hlavičku nebo obličej).

Jak uspávat s vakem

U prvního dítěte se rodiče mohou domnívat, že uspávání se odehrává jednoduše. Polospící miminko se uloží do postýlky, políbí se na tvářičku, zhasnou se světla, potichu se opustí místnost a dítě usne. To se může stát v knihách nebo filmech či u dětí kohokoliv jiného, ale zřídkakdy ve vašem reálném životě. Většina miminek chce být ukolébána ke spánku v něčí náruči. Vak vám v tom může napomoci.

Pokud máte pocit, že vy nebo dítě potřebujete spát, nasaďte si vak a dítě do něj dejte v pozici, o které víte, že ho uspává. Projděte se po bytě, zkuste nabídnout kojení během chůze. Je-li už dítě v hluboké fázi spánku (uvolněné končetiny a nehybný obličej) naklánějte se pomalu a pokládejte dítě s vakem na podložku, kde chcete, aby spalo, dokud úplně neleží. Potom se opatrně vyvlékněte z vaku. Nechte dítě ve vaku a zároveň ho použijte jako přikrývku. Pokud dítě spí rádo na boku, smotejte zbytek vaku mezi dítě a postel, aby se nepřekulilo. Někdy může být dítě neklidné, i když spí (je v lehká fázi spánku) a může se probudit právě ve chvíli, kdy se vyvlékáte. Jestliže se vám to přihodí, přidržte dítě v přivinuté poloze ve vaku a lehněte si s ním. Rytmus srdce a dýchání uvede dítě do hlubokého spánku, kdy se můžete přetočit a vysunout z vaku.

Několik tipů k bezpečnému nošení

  • Pokud s nošením začínáte, vždy si dítě přidržujte alespoň jednou rukou. Ve fázi učení toto přidržování děláte instinktivně, stejně jako chráníte své miminko během těhotenství. Se zkušenostmi přichází i jistota a časem budete bezpečně nosit miminko bez přidržování a budete mít volné ruce.
  • Máte-li novorozeně v kolébkové poloze, mějte jednu ruku okolo horního vyztužení vaku. Přidáváte mu více ochrany.
  • Při boční poloze občas překontrolujte, zda je horní vyztužení dostatečně vysoko na dětských zádech. Mělo by být alespoň pod lopatkami dítěte.
  • Pečlivě držte batole, pokud se začne kroutit a dokonce ve vaku vstávat.
  • Nenoste dítě během samotného vaření u sporáku, ani při jízdě na kole nebo v autě. Vak není náhrada za autosedačku.
  • Nedělejte prudké obraty během nošení. Nacvičte si rychlé otáčení tak, abyste vždy jednou rukou přidržovali dítě.
  • Pokud potřebujete podřepnout, vždy bez předklánění a s přidržováním dítěte.
  • Batolata mohou při nošení znenadání uchopit nějaký nebezpečný předmět, zvykněte si proto takové věci dávat do bezpečné vzdálenosti od zvědavých ručiček.
  • Při vcházení do dveří si uvědomte a nacvičte, že jste s dítětem širší. Předejdete tak případným modřinám a boulím.
  • Nepijte horké nápoje při nošení. Klidně však jezte, trochu salátového nálevu či omáčky na hlavě dítěte nemůže ublížit a vy nemusíte nedobrovolně držet hladovku.

Názory k článku (3 názorů)
www.babysatky.cz Johanka 7.3.2004 17:28
další odkaz na šátky r. 6.6.2006 9:15
*Re: další odkaz na šátky Andy 11.11.2006 21:27




Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

Naše milovaná ---ADELINKA-----ADELINKAFilípekEliška 3.8.2010Naše ADÉLKA ve školce:-)(ve fialovém tričku)FotbalistaFotbalistaTo jsem pěkná čarodějka .....ADÉLKA.......Naše princezna AdélkaADÉLKA A PEJSEK

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.