Plánovanou cestu je vhodné konzultovat v očkovacím centru nebo zdravotním ústavu optimálně 4 až 6 týdnů před odjezdem (v případě dlouhodobých pobytů co nejdříve), aby lékař mohl vypracovat optimální individuální očkovací plán.
Pokud cestujete s cestovní kanceláří, požádejte o podrobné informace, zjistěte si možnosti stravování, ubytování, dostupnost zdravotně nezávadné vody, zdravotní péče a zejména údaje o trase cesty a poté kontaktujte očkovací centrum nebo zdravotní ústav (od 1.1. 2003 existuje nová struktura hygienické služby).
V případě individuální cesty se poraďte přímo tam. Pokud na cestu vyjíždíte s malými dětmi, některá očkování může provést pediatr (např. proti hepatitidě A a B a klíšťové encefalitidě). Pokud budou děti cestovat do problematických oblastí, je nejlepší navštívit očkovací centra zdravotních ústavů. Očkování do zahraničí se nehradí ze zdravotního pojištění a každý si ho musí hradit sám.
Plánovanou cestu je vhodné konzultovat v očkovacím centru nebo zdravotním ústavu optimálně 4 až 6 týdnů před odjezdem (v případě dlouhodobých pobytů co nejdříve), aby lékař mohl vypracovat optimální individuální očkovací plán. Lékař zjistí zdravotní stav cestovatele, podá informace o potřebných očkováních a dalších preventivních opatřeních jako profylaxe malárie, prevence průjmových či parazitárních onemocnění apod.
Je nutné odlišit očkování doporučená od povinných (která určitá země při vstupu na své území vyžaduje nebo je vyžaduje domovský stát v rámci prevence nákazy exotickými chorobami).
Mezi očkováním proti jednotlivým chorobám je nutné dodržovat určité intervaly, proto je dostatečný časový předstih nezbytný. V případě, že odjíždíte „na poslední chvíli“, s kontaktováním svého lékaře a očkovacího centra neotálejte, protože očkování, které může být požadováno (žlutá zimnice), nabývá platnosti až desátý den po očkování. I u ostatních očkování nastupuje ochrana obvykle za 10 až 14 dní, někdy i později. S sebou si přineste své očkovací průkazy a pokud trpíte chronickými chorobami, je vhodný výpis ze zdravotní dokumentace od vašeho lékaře.
Zejména mladí cestovatelé, jejichž trasy a místa pobytu nejsou předem striktně naplánované, čerpají informace z internetu.
Několik tipů Po provedení očkování obdržíte Mezinárodní očkovací průkaz žluté barvy, který musí být podepsaný očkujícím lékařem a opatřený oficiálním razítkem. Je velmi důležité vzít si tento očkovací průkaz na cesty, a to i v případě, že země, do které cestujete, žádné povinné očkování nevyžaduje. Předpisy požadují oficiální potvrzení v Mezinárodním očkovacím průkazu i v případě kontraindikace očkování proti žluté zimnici (v této době jedinému povinnému očkování). V tomto případě by měl cestující s sebou mít lékařskou zprávu v úřadním jazyce země, do které cestuje, s uvedením důvodu, proč nemohl být očkován. V rámci finanční úspory se snažte v očkovacím centru zjistit, zda je možné v některých případech využít očkování kombinovanými vakcínami proti více nemocím zároveň (např. proti hepatitidě A i B). Před žádnou cestou do zahraničí nezapomeňte navštívit zubního lékaře. Dětem nechte před cestou do exotické ciziny zkontrolovat očkování dětským lékařem. Nezapomeňte na zdravotní pojištění pro případ nemoci či úrazu. |
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.