Denní matka/otec je překlad z německého Tagesmutter/Vater. V Rakousku těchto denních matek/otců pracuje přes pět tisíc a hlídá 20 tis. dětí. V naší zemi služba existuje pouze na dobrovolné bázi a tzv. "na černo".
Na podkladech sociologických výzkumů agentury DEMA uvádí 86 % rodičů z Kraje Vysočina má občasné problémy s hlídáním dětí, a to zejména předškolních. V jiných částech naší země to je jistě velice podobné. V některých obcích v ČR zcela chybí jakékoliv zařízení či služba pro malé děti. Jesle byly prakticky zrušeny, v celé ČR jich funguje velmi nízký počet a mateřské školky v malých obcích také často absentují. Hlídací služby pro děti jsou pouze ve větších městech a jsou pro většinu rodin finančně nedostupné.
Služby neinstitucionální péče o dítě jsou jedním z nejdůležitějších nástrojů rodinné politiky sousedních zemí. V dnešní nepříznivé demografické situaci v ČR, kdy patříme mezi státy s nejnižší porodností v Evropě, je nezbytné zavést služby pro rodinu i do naší legislativy a získat především obce k podpoře těchto služeb.
Od listopadu 2006 proškolujeme její případné realizátory. Jedná se o službu, která byla vybrána na pilotním ověření Národním centrem pro rodinu, které je partnerem Českého svazu žen, projektu Equal-Modelový program slaďování rodinného a profesního života v Kraji Vysočina", iniciativy ES. Jedná se o službu, kdy realizátor/ka služby ve své vlastní domácnosti a za úplatu pečuje jinému rodiči o dítě-děti, často společně s vlastními dětmi. Počet dětí je omezen - v Rakousku např. pět dětí předškolního věku včetně vlastních. V současné době je možné službu realizovat pouze na základě živnostenského listu (živnost volná - mimoškolní výchova a vzdělávání dětí, živnost vázaná - péče o dítě do tří let věku). Vzhledem k absenci neinstitucionální péče o dítě v naší legislativě jsou na realizátora kladeny neúměrné požadavky odborné, hygienické, prostorové, provozní (stejně jako u institucionální péče o dítě, např. jesličky, mateřské školy.
Ministerstvo práce a soc. věcí nyní připravuje obdobu institutu denní matka/otec pod názvem - evidovaný poskytovatel vzájemné rodičovské výpomoci. Co si máme představit pod pojmem vzájemná rodičovská výpomoc?
Požadavky na vzdělání evidovaného poskytovatele vzájemné rodičovské výpomoci by neměly být tak přísné, jak je tomu dle živnostenského zákona v ČR doposud. Po přijaté novelizaci živnostenského zákona č. 130/2008 Sb. (účinný k 1. 7. 2008) jsou sice podmínky rozšířené, ale přesto nedostatečné. Je zcela běžné a velmi časté, že si většinou ženy hlídají děti navzájem za úplatu, ale pouze na ústní dohodu a tzv. "na černo", je otázkou, co se stane, bude-li práce "na černo" trestným činem. Institut denní matky/otce či chůvy je velice flexibilní a rodiče si mohou s realizátorkou služby dohodnout specifické podmínky pro dítě i čas hlídání dítěte. Realizátorka služby -často matka, která celodenně a řádně pečuje o své dítě do sedmi let věku, se postará o další děti (max. počet čtyři děti včetně vlastních), a vytváří se tak napodobenina sourozenecké skupiny, ve kterých vyrostly celé generace našich předků. Je průkazné, že ve zdravém rodinném prostředí s více dětmi jsou děti v dospělosti daleko vnímavější k potřebám slabších jedinců a dokáží mnohem ochotněji pomoci i naslouchat problémům druhých. Zda bude muset absolvovat realizátorka nějaké školení, zatím ze záměru zákona nevyplývá. Domníváme se, že by bylo žádoucí pro všechny tři zúčastněné strany, aby taková to maminka absolvovala nějaký specializovaný akreditovaný kurz z první pomoci, sociálně-právního poradenství, vývojové psychologie, komunikační dovednosti. Současně jsme přesvědčeni, že danou službu by mohly vykonávat nejen maminky na rodičovské dovolené, ale i otcové a prarodiče. V Rakousku je velice oblíbený institut babička a dědeček na zapůjčení… V naší zemi funguje stále jen na soukromé bázi a není státem ani obcemi podporován.
Národní centrum pro rodinu v rámci projektu nabízelo jako partner projektu pravidelné školení a besedy od listopadu 2008 pro zájemce o službu. Od měsíce ledna do měsíce května 2008 jsme pořádali informační besedy na téma "Neinstitucionální péče o děti předškolního věku - denní matka/otec, chůva". Navštívili jsme 29 mateřských center a klubů maminek v Brně a v Kraji Vysočina. Podařilo se nám oslovit 350 žen na rodičovské dovolené a prostřednictví ČT1 pořadu Sama doma i rodiče v celé ČR sledující tento pořad.
Zejména pro ženy na rodičovské dovolené to bylo téma velmi aktuální, protože i ony řeší svůj nástup do zaměstnání. Na mnoha místech jsou mateřské školy přeplněny a je problém s umístěním dětí. Služba denní matky by maminkám velmi ulehčila situaci. Z dotazníků vyplynulo, že většina z nich by měla důvěru v tuto neinstitucionální péči o dítě předškolního věku. Některé by služby využily na delší čas, některé jen na přechodnou dobu. Asi 16 % z oslovených žen by chtělo službu denní matky poskytovat. Byla by to pro ně jednak příležitost výdělku, ale i možnost být déle s vlastním dítětem doma. Maminky se také zmiňovaly o tom, že zavedení další formy péče o děti předškolního věku jim umožní nastoupit do zaměstnání podle potřeb rodiny. Denní matku mnohé ženy využijí i na rodičovské dovolené. Uvolněný čas mohou využít k vlastnímu vzdělávání, návštěvě lékaře apod.
Během školení jsme se žen také ptali, zda spatřují v této formě služby nějaké výhody oproti institucionální péči o dítě. Velká většina maminek si cení individuálního přístupu k dítěti a s tím související výhody malého kolektivu. Velmi podstatnou předností je časová flexibilita spočívající v možnosti domluvit se s denní matkou, kdy dítě přivedu a kdy odvedu, možnost volby počtu hodin a také možnost nepravidelnosti. V dnešní době má mnoho dětí zdravotní potíže, například různé alergie, diety nebo oslabenou imunitu. Maminky by této služby rády využily také proto, že by se tolik neobávaly častých nemocí dětí. Rovněž je velmi oslovilo domácí prostředí, v němž se dítě cítí dobře. Zdá se jim, že při menším počtu dětí se jejich dítě může lépe rozvíjet, má více prostoru ke komunikaci i tvoření a je i méně stresované. Některé ženy by rády nastoupily do zaměstnání dříve než ve třech letech dítěte a tato služba je pro ně velmi žádoucí, protože nechtějí své dítě umístit do jeslí. Velmi důležitou výhodou pro všechny maminky je možnost výběru pečující osoby. Matky po ukončení rodičovské dovolené především trápí neochota zaměstnavatelů upravit flexibilně pracovní dobu a nemožnost dostupných služeb pro rodinu, mezi které patří výběr institucionální či neinstitucionální kvalitní a odborné péče o dítě.
Vzhledem k současné situaci, kdy se zvyšuje požadavek na vzdělání ženy, kdy i samy ženy se snaží udržet si svou profesi během rodičovské dovolené, se zdá služba denní matky/otce velmi potřebná. Dává rodinám možnost rozhodnout se svobodně a bez stresu, kdy matka nastoupí do zaměstnání. V jednom přísloví se praví: "Nikdy neztratí čas ten, kdo dělá něco pro druhé", a rodina jako dnes téměř "ohrožený druh" za to určitě stojí.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.